Weleda
Weleda Baby

Lato w mieście – zajęcia dla Dzieci na wakacje

📅 poniedziałek 19.07.2010 do piątek 30.07.2010
Lato w mieście – zajęcia dla Dzieci na wakacje
Celem projektu jest zapoznanie dzieci z twórczością tego artysty, z epoką, w której tworzył, a także stworzenie dzieciom warunków do własnych eksperymentów, w wybranych dziedzinach sztuki i nauki, które uprawiał Leonardo.W kilkunastoletniej edycji wzięli udział min.: Wiktor Niedzicki, Ryszard Bazarnik, Ewelina Flinta, Małgosia Markiewicz, Tadeusz Wielecki, Magdalena Stużyńska, Robert Turło. Grzegorz Kasdepke, Kasia Klich.Projekt „Wakacje z Leonardem" składa się z 10 warsztatów artystycznych i koncertu finałowego.

WARSZTATY

W ramach Wakacji z Leonardem odbędzie się 10 spotkań warsztatowych prowadzonych przez postacie ze świata sztuki i mediów, które pomogą dzieciom pogłębić wiedzę na temat patrona warsztatów – Leonarda da Vinci, oraz poszerzyć obszary własnej wyobraźni dzięki uczestnictwu w zajęciach inspirowanych twórczością tego artysty i artysty prowadzącego warsztaty.

UCZESTNICY

Projekt adresowany jest do dzieci ze szkół podstawowych, uczestników półkolonii, a także dzieci spędzających wakacje w mieście, do których dotrze zaproszenie radiowe i prasowe. W zajęciach mogą brać udział zarówno zgłoszone grupy jak i uczestnicy indywidualni.

ZADANIA DO WYKONANIA

Każdy artysta, prowadzący wymyśla zadanie do wykonania dla dzieci uczestniczących w warszatach i dla tych, którzy zechcą samodzielnie, w domu wykonać zadania. Zadania będą umieszczanie na stronie Czasu dzieci i Centrum Sztuki Dziecka.

Dostarczenie co najmniej czterech prac, zapewni otrzymanie tytułu Artysty renesansowego.

KONCERT FINAŁOWY- 30 lipca, godz. 10.00, Dziedziniec Zamkowy, wejście od Al. Niepodległości, wstęp wolny

Zakończenie cyklu warsztatów odbędzie się na Dziedzińcu C.K Zamek. Wręczone zostaną nagrody związane z tytułem „Artysty renesansowego", które otrzymają wyróżniający się uczestnicy konkursu, prowadzonego przez Centrum Sztuki Dziecka we współpracy z Czasem Dzieci i Radiem Merkury i przez cały czas trwania Wakacji z Leonardem.

……………………………………………………………………………………………………………………………

WSTĘP WOLNY

ZAPISY:

Od 21 czerwca pod numerami telefonów:

61 64 64 475, 61 64 65 301

 

TERMINY WARSZTATÓW:

19, 21, 23, 26, 28 lipca,

godz: 9.00 i 11.30, sala 102 CK Zamek

z wyjątkiem 19 lipca – zapraszamy do Trattoria Castellana, ul. Fredry 7

……………………………………………………………………………………………………….

19 lipca, Trattoria Castellana

Paweł Loroch, Masz Ci… Placek!

Podczas zajęć omówimy sobie zjawisko placków: naleśników, racuchów drożdżowych i amerykańskich pancakes.Każde dziecko dostanie swoją miskę z rózgą do mieszania ciasta, będzie mogło samo wybrać z czego powstaną jego placki i zaaranżować je po swojemu. A do wyboru będziemy mieli: mąkę pszenną, jaja, mleko, wodę gazowaną, sól, olej, drożdże, maślankę, proszek do pieczenia, cukier waniliowy, cukier biały, cukier puder, cukier trzcinowy, cynamon, melasę, kilka dżemów (truskawkowy, brzoskwiniowy z maracują, z czarnej porzeczki), miód płynny, nutellę, syrop klonowy, jabłka, banany, kiwi, truskawki, serek waniliowy

21 lipca, sala 102 CK Zamek

Tomasz Broda, Zwierzaki – składaki

Spotkanie rozpoczniemy od pokazu lalek zwierząt, które zostaną wykonane na żywo, za pomocą przedmiotów codziennego użytku. W ten sposób, na oczach małoletniej publiczności, z gąbek, mopów, butelek, rajstop, piłeczek pingpongowych, balonów, skarpetek, zakrętek od słoików powstaną: tygrys, lew, żyrafa i szympansa. Dzieci będą nie tylko obserwować moje działania, ale kilka z nich zostanie zaproszonych do współpracy: jedno „poświęci" swoją nogę, która stanie się szyją żyrafy, drugie odda swoją głowę lwu, trzecie wejdzie w skórę szympansa.Następnie dzieci same przekonają się, że z kolorowego papieru, piłeczek pingpongowych i guzików mogą same skonstruować swój zwierzyniec. Te proste materiały pozwolą im zbudować formy przestrzenne, trochę na podobieństwo japońskiej techniki origami, jednak bez posługiwania się ścisłą instrukcją obsługi. Dużo większą rolę gra tu bowiem dziecięca wyobraźnia. Zwierzęta, które powstaną podczas tych warsztatów pozwalają się poruszać i mogą być bohaterami przyszłych dziecięcych filmów animowanych.

23 lipca, sala 102 CK Zamek

Ten warsztat będzie trwał od 9.00 do 13.00 z przerwą na śniadanie.

Sylwester Woroniecki, Spotkanie Anioła z Diabłem

Na podstawie tematu spotkania powstanie tekst dramatyczny dzięki indywidulalnej pracy z dziećmi. Efektem końcowym będzie słuchowisko radiowe zrealizowane na tej podstawie. Autorami i aktorami będą dzieci uczestniczące w zajęciach.Metodami pracy będą: – uruchamianie indywidualnej wyobraźni na zadany temat.-słuchanie, – widzenie.W czasie spotkania będzie czas na: zabawę i pracę z mikrofonem, wymyślenie muzyki do opowieści, szukanie efektów i szmerów do mojej opowieści.Te trzy zadania wykonywane będą w oddzielnym pomieszczeniu…. Być może po zajęciach z dziećmi zmieni się tytuł słuchowiska.

26 lipca, sala 102 CK Zamek

Sylwia Czubała, W pracowni

Ideą projektu jest połączenie wyobrażeń na temat pracowni renesansowej z pracownią artysty współczesnego.Na wstępie, uczestnicy zapoznają się z przedstawieniami pracowni: Vermeera van Delft , Vincenta Van Gogha, Jacksona Pollocka oraz zastanowią się w jakich przestrzeniach działają artyści sztuki internetu, fotograficy, architekci oraz rzeźbiarze.Znajdując się w przestrzeni III pietra CK Zamek, „umeblujemy" ściany, „urządzimy" pracownię. Posłużymy się do tego farbami ściennymi. Przeniesiemy na ściany wizerunki przedmiotów charakteryzujących pracownie artystów na przestrzeni dziejów: od łóżek, przez sztalugi i barwniki, po komputery, napoje w puszkach i opakowania po pizzy. Słowem stworzymy atelier w którym przenikać się będą różne style i różne czasy. Ciekawe czy zapanuje artystyczny nieład?

28 lipca, sala 102 CK Zamek

Aleksandra Chomicz, Dźwiękiem napisane

Zajęcia kreacji literackiej połączonej z eksploracją dźwiękową przedmiotów najbliższego otoczenia. Podczas zabawy uczestnicy odnajdą przedmioty domowego użytku (przedmioty, których już często nie zauważamy, przechodzimy obok nich codziennie nie zdając sobie sprawy z ich obecności). One posłużą nam do zabawy słowem, poezją i dźwiękiem. Historia tych przedmiotów lub powstałe fragmenty tekstów staną się inspiracją do kreacji krótkich form poetyckich, przeformułowanych w twórczy sposób w polisensoryczne formy ekspresyjne…Brzmi intrygująco? Na pewno – bo będzie to spotkanie pełne niespodziewanych spotkań z nasza wyobraźnią…

438 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent