Dodaj swoje wydarzenia, zajęcia, atrakcje +
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
Lato w mieście – warsztaty dla Dzieci
Delfinek
Pracownia Sztuka Puka zaprasza na półkolonie artystyczne "Sztuka przez wieki"

poniedziałek – piątek, godz. 9.00-15.30

 

Poprzez autorski program półkolonijnych warsztatów pokażemy dzieciom, że historię sztuki można poznawać przez zabawę a dorobek wielkich artystów traktowany z przymrużeniem oka może stanowić inspirację do twórczej pracy i ciekawych zabaw w grupie.

 

Turnusy 5-dniowe w terminach:

* 28 czerwca – 2 lipca 2010
* 5 – 9 lipca 2010
* 12 – 16 lipca 2010

 

W programie dziennym proponujemy:

– część edukacyjną (pokazy multimedialne, reprodukcje, opowieści o artystach)

– animacje, zabawy, gry związane z tematem dnia

– warsztat artystyczny inspirowany sztuką danej epoki, na których dzieci będą poznawać techniki, pracować z materiałami wykorzystywanymi w danym okresie i wykonywać prace w stylistyce charakterystycznej dla wskazanej epoki

– spacer/ wyjście w plener – zawsze powiązany z tematem dnia

– wyżywienie: drugie śniadanie, poczęstunek owocowy i dwudaniowy obiad

– domową atmosferę i profesjonalną opiekę

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM LETNICH WARSZTATÓW „SZTUKA PRZEZ WIEKI"

 

TURNUS I: 28 czerwca – 2 lipca 2010

 

28 czerwca 2010, poniedziałek: PRADZIEJE

Animacje wokół najstarszej przeszłości człowieka, a więc życia w jaskini, ognia, kamienia, drewna, skór i oczywiście człowieka pierwotnego. W ramach zabaw na podwórzu dzieci inspirowane malowidłami naskalnymi ludzi pierwotnych będą tworzyć własne dzieła naścienne.

Warsztat konstruktorski: Osada z patyczków – praca konstruktorska zmierzająca do zbudowania starożytnej słowiańskiej osady.

 

29 czerwca 2010, wtorek: STAROŻYTNA GRECJA

Dzień osnuty wokół mitologii, bogów i greckiego teatru, dzieci pobawią się w tworzenie masek i popróbują inscenizacji zgodnie z ówczesnymi zasadami a na spacer zaprosimy do amfiteatru w Parku Wilsona na premierę greckiego przedstawienia.

Warsztat z ceramiki artystycznej: Waza grecka – praca z nauką zdobienia naczynia glinianego wzorami w stylistyce charakterystycznej dla starożytnej sztuki greckiej

 

30 czerwca 2010, środa: RENESANS

W ramach animacji – przygoda z Leonardem da Vinci wokół nauki o człowieku a na podwórzu dzieci zainspirowane odkryciami Leonarda spróbują skonstruować maszynę produkującą złoto.

Warsztat decoupage: Portret – przewrotne użycie współczesnej techniki dla stworzenia dzieł nawiązujących do renesansowego malarstwa portretowego. Dzieci poznając technikę decoupage′u i wykorzystując papiery z ludzkimi wizerunkami stworzą portety.

 

1 lipca 2010, czwartek: SECESJA

Poznaniu twórczości tego krótkiego ale niezwykle bogatego stylu w sztuce będzie towarzyszyła zabawa w tekturową dzielnicę z malowaniem fasad budynków w charakterystyczne linie, ornamentykę roślinną, geometryczną i abstrakcyjną odpowiadająca stylistyce poszczególnych twórców przełomu XIX i XX wieku (Klimt, Mucha, Gaudi i in.). Odkrywanie tego stylu w architekturze będzie zadaniem podczas spaceru w okolicach ul. Matejki.

Warsztat wzornictwa użytkowego: Talerz malowany – dzieci poznając technikę malowania na szkle stworzą własne użytkowe naczynie we wzorach charakterystycznych dla stylu secesyjnego/ art nouveau.

 

2 lipca 2010, piątek: SZTUKA WSPÓŁCZESNA

Na koniec tygodnia łamiemy kanony i czerpiemy z wolności wyrazu: zapoznamy się z malarstwem surrealistycznym, kolażem, kubizmem, poezją dadaistyczną, pobawimy się w duchu surrealizmu i absurdu. Podczas spaceru po parku przy Arenie spróbujemy pomalować swoje cienie i stworzyć abstrakcyjne rzeźby.

Warsztat neuroestetyczny: jako podsumowanie turnusu proponujemy nakierować uwagę dzieci na przeżycia estetyczne i emocje jakie wywołują w nich dzieła sztuki. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czym jest percepcja, dlaczego jedne dzieła wydają nam się piękne i interesujące a inne nie. Dzieci poznają też kilka mechanizmów i sztuczek naszego umysłu aby doświadczyć różnych punktów widzenia i tego, że nie wszystko jest takie jak się wydaje…

 

TURNUS II: 5 – 9 lipca 2010

 

5 lipca 2010, poniedziałek: CYWILIZACJE MAJÓW I AZTEKÓW

Spotkanie z tajemnicą i zagubionymi skarbami starożytności: monumentalnymi świątyniami i miastami zarośniętymi dżunglą, mitami, bogami, amuletami i przepowiedniami. W czasie „podwórkowym" nauczymy się zaklinać deszcz i spróbujemy tańców w kręgu.

Warsztat ceramiczny: Płaskorzeźba – dzieci inspirowane dorobkiem kultury Mezoameryki wykonają płaskorzeźby na kaflach.

 

6 lipca 2010, wtorek: STAROŻYTNY EGIPT

Animacje w temacie piramid, tajemnic faraonów i mumii, malowania panteonu bóstw i kamiennych skarabeuszy. Szyfr oparty na hieroglifach będzie elementem gry „Ucieczka mumii" na terenie parku przy Arenie.

Warsztat konstruktorski: Makieta piramidy – dzieci korzystając z miniaturowych cegiełek ceramicznych i zaprawy spróbują stworzyć konstrukcje piramidy.

 

7 lipca 2010, środa: ŚREDNIOWIECZE

W szkole dla żaków dzieci zapoznają się ze sztuką kaligrafii, średniowiecznymi manuskryptami, hagiografią i spróbują lakowania pieczęci a na spacerze po dzielnicy odkryją elementy architektury neogotyckiej.

Warsztat: Witraż – w zależności od wieku uczestników zaproponujemy wykonanie ozdób na okno/lampionów z kolorowych bibułek lub ułożymy kompozycję z kolorowych szkiełek

 

8 lipca 2010, czwartek: BAROK

W ramach animacji: dworskie zabawy i etykieta: tańce, wachlarze, moda i strój oraz gry towarzyskie. Dzieci wykonają komplet kart do gry w Czarnego Piotrusia w stylistyce barokowej a w Parku Wilsona oprócz tematu ogrodów francuskich zaprosimy do gier typu krykiet, bule itp.

Warsztat odlewów gipsowych: Barokowy aniołek – dzieci wykonają w formach odlewy gipsowe aniołków i pomalują je złotą farbą.

 

9 lipca 2010, piątek: IMPRESJONIZM

Po części edukacyjnej zaprosimy dzieci do różnorakich eksperymentów z kolorem i formą a w ramach spaceru proponujemy plener malarski w Palmiarni i wykonanie przez dzieci impresjonistycznego szkicu egzotycznych roślin

Warsztat neuroestetyczny: jako podsumowanie turnusu proponujemy nakierować uwagę dzieci na przeżycia estetyczne i emocje jakie wywołują w nich dzieła sztuki. Dzieci spróbują odpowiedzieć na pytanie czym jest sztuka, co sprawia, że podoba im się dany styl. Poznają też kilka mechanizmów i sztuczek naszego umysłu aby doświadczyły subiektywizmu i tego, że nie wszystko jest takie jak się wydaje…

 

 

 

UWAGA: wszystkie prace indywidualne z warsztatów dzieci zabierają ze sobą do domu

 

Koszt uczestnictwa: 450 zł /cały turnus, 90 zł/ dzień.

10 % zniżki dla rodzeństwa (drugie dziecko) oraz za drugi turnus.

Pierwszeństwo mają dzieci korzystające z całego turnusu, zgłoszenia na poszczególne dni potwierdzimy po 20 czerwca 2010.

 

Maksymalna liczba uczestników w grupie: 15 dzieci.

 

Warunkiem rezerwacji miejsca jest pisemne zgłoszenie na adres: info@sztukapuka.pl z podaniem imienia i nazwiska dziecka, wieku oraz danymi kontaktowymi opiekuna oraz wpłata 50% zaliczki na numer konta Pracowni po potwierdzeniu miejsca. Pozostała kwota płatna w pierwszym dniu warsztatów.

 

{{moduly ntltresc}}

889 ocen
4.99
dodaj ocenę
×