Lato w mieście 2016 w Gdańsku

cały Gdańsk mapa

piątek 19.08.2016 do wtorek 30.08.2016

Tegoroczna oferta zajęć dla dzieci i młodzieży w okresie wakacji letnich jest pod każdym względem rekordowa. Blisko 15 000 godzin zajęć prowadzonych przez ponad 200 nauczycieli, którzy zapewnią całodzienna opiekę i atrakcje dla ponad 1500 uczniów.

Drugie tyle miejsc i godzin przygotowały dla młodych gdańszczan organizacje pozarządowe. Oferta półkolonii w szkołach, zajęcia przygotowane m.in. przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Europejskie Centrum Solidarności, Gdański Archipelag Kultury i Pałac Młodzieży. Budżet realizacji letniego wypoczynku w ramach projektu wyniesie blisko 1,5 mln zł.

 

Wakacje w szkole?

W tegorocznej akcji Wakacje w Mieście zajęcia dla dzieci przygotowało 30 szkół i placówek oświatowych. W każdej z nich przygotowano dla dzieci i młodzieży zajęcia na zasadzie półkolonii, gdzie opieka trwać będzie minimum 8 godzin, tak, aby rodzice pracujących dzieci mieli możliwość skorzystać z oferty.  Dzieciaki będą spędzać czas w świetlicy i na świeżym powietrzu, czekać na nich będą atrakcje sportowe, plastyczne, teatralne i wiele innych. Na realizację akcji z szkołach Gdańsk przeznaczył  kwotę 600 000 zł, co pozwoliło na sfinansowanie pracy  225 nauczycieli, którzy przygotowali 15 450 godzin zajęć dla ponad 1500 dzieci na kilkudziesięciu turnusach.  Są to blisko dwukrotnie większe liczby niż podczas ubiegłorocznej Akcji Wakacje w Mieście !

 

– Co roku staramy się, aby oferta była bogatsza, obejmowała wszystkie dzielnice Gdańska oraz w miarę możliwości była rozłożona na całe wakacje – mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.- W tym roku aż 80 procent oferty to półkolonie, które cieszą się dużym zainteresowaniem i chcemy, żeby z roku na rok było ich coraz więcej. Warto też podkreślić, że oferta wakacyjna jest bezpłatna lub odpłatna symbolicznie – dodaje  prezydent.

 

W szkołach, w których odbywają się zajęcia w ramach akcji Wakacje w Mieście nie obowiązuje rejonizacja i każda placówka w ramach wolnych miejsc ma obowiązek przyjąć dziecko z Gdańska bez względu na jego adres zamieszkania.

 

 

Dzieciakami zaopiekują się także organizacje pozarządowe

W tym roku po raz pierwszy na tak dużą skalę Miasto powierzyło organizację zajęć wakacyjnych dla dzieci organizacjom pozarządowym. W ogłoszonych konkursach grantowych na zabezpieczenie zajęć dla dzieci przekazano 600 tys. zł.  Będą one uzupełnieniem oferty szkół  – w miejscach, w których te nie oferują wakacyjnych zajęć.  Obejmą one swoim zasięgiem łącznie około 1600 dzieci, które będą odpoczywać podczas 50 turnusów tygodniowych półkolonii na terenie całego miasta.

Oferta zajęć oferowanych w ramach pierwszego konkursu będzie dostępna od 3 czerwca na www.gdansk.pl/edukacja, a konkurs dodatkowy rozstrzygnie się wkrótce – oferta będzie dostępna w rekrutacji od 17 czerwca.

 

Sportowa aktywność na gdańskich boiskach

Dla dzieci, które lubią aktywność sportową czekać będą na 70 boiskach animatorzy sportu, którzy tylko latem spędzą z dzieciakami prawie 14 tysięcy godzin. Koszt funkcjonowania tej miejskiej oferty to blisko 200 tys. zł. Wiele atrakcji i ciekawych (bezpłatnych!) zajęć sportowych przygotowały Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. To m.in. zajęcia piłkarskie, siatkarskie, wioślarskie.

 

Lista boisk z godzinami pracy animatorów dostępna jest pod linkiem http://www.gdansk.pl/edukacja_nowy?kategoria=1200&artykul=14104

Godziny pracy animatorów podczas wakacji zostaną uaktualniona po 15 czerwca.

 

Wakacje trochę bardziej kulturalne

Zajęcia dla dzieci przygotowały także gdańskie instytucje kultury. W swojej ofercie mają zarówno zajęcia pojedyncze, cykliczne lub w formie półkolonii. Na wakacyjne zajęcia zapraszają: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Gdańska Galeria Miejska, Europejskie Centrum Solidarności, Gdański Archipelag Kultury, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Narodowe Muzeum Morskie oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku.

W ofercie Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia jest aż 9 propozycji działań edukacyjno-­artystycznych dla dzieci i młodzieży Wszystkie warsztaty odbywają się w pięciodniowych blokach warsztatowych, zarówno w dzielnicy Nowy Port, jak i Dolne Miasto (LKW Gallery). Na wszystkie zajęcia wstęp jest bezpłatny lecz obowiązują na nie zapisy. Wśród zajęć są m.in. Warsztaty fotograficzne Bliżej Gdańska, Warsztaty modowe Kostiumagorie oraz Warsztaty tworzenia gry planszowej GraWITAcje. Bardzo bogatą ofertę zajęć przygotował na wakacje Gdański Archipelag Kultury, który proponuje zarówno zajęcia jednodniowe jak i półkolonie. Ciekawą propozycją jest sierpniowy plener artystyczny który zakończy się wystawą prac uczestników. Narodowe Muzeum Morskie zaprasza dzieci do udziału w grze muzealnej rozgrywanej na statku-muzeum „Sołdek”. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zabierze dzieciaki w podróż w czasie tak, by lato spędzić w średniowieczu. Osiem tematycznych spotkań pozwoli zrozumieć, że określenie „mroki średniowiecza”. A Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku na odbywających się w wybranych filiach bezpłatnych zajęciach będzie uczyć języka angielskiego.

 

Szczegółowe oferty szkół, placówek oświatowych oraz instytucji sportowych i kulturalnych dostępne są: www.gdansk.pl/urzad-miejski/To-bedzie-rekordowe-lato-w-miescie,a,54943

 

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Lato w mieście 2016 w Gdańsku

Adres:

ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
fax: +48 (058) 302 39 41


Kontakt:

tel. centrala: +48 (058) 323 60 00, +48 58 323 60 05; tel. informacja: +48 (058) 323 60 30
umg@gdansk.gda.pl
http://gdansk.pl

ZOBACZ TAKŻE:półkoloniewakacje

Zobacz także