Lato w CLZ – wystawa, plaża, warsztaty, koncerty, animacja, spacery w Białymstoku

Centrum im. Ludwika Zamenhofa mapa

piątek 12.08.2016 do sobota 13.08.2016

Lato w Białymstoku

Centrum im. Ludwika Zamenhofa przygotowało na wakacje zestaw atrakcji, który usatysfakcjonuje małych i dużych. Gwarantujemy rozrywkę na wysokim poziomie, świetną zabawę, doznania estetyczne, ale też szansę na oderwanie się od letniego upału.

Poniżej przedstawiamy krótki opis wszystkich letnich atrakcji w CLZ. Zapraszamy też na naszą stronę, gdzie znajdą Państwo obszerne informacje oraz materiały prasowe. W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt: danilewicz@centrumzamenhofa.pl.

Bez wody ani rusz / wystawa
Na wystawie „Bez wody ani rusz!” wspólnie odkrywamy podlaski wodny i podwodny świat. Na ekspozycji można zobaczyć redukcyjne modele kartonowe i plastikowe odwzorowujące nasłynniejsze okręty, żeglujące po morzach i oceanach świata, wykonane przez podlaskich modelarzy! Gratką dla fanów modelarstwa sportowego będą też modele ślizgów klasy FSR-V 15 i FSR-V 27. Nie zapomnieliśmy także o tym, co dzieje się pod wodą. Zapraszamy do zobaczenia klasycznego hełmu nurka oraz zabytkowych butli tlenowych. Dzięki filmom będziemy mogli zejść pod wodę razem z grupą płetwonurków i podziwiać florę i faunę Biebrzy.

Wystawa czynna codziennie od wtorku do niedzieli, w godzinach 10.00-17.00 (do 24 lipca). Więcej: http://www.centrumzamenhofa.pl/art,338,bez-wody-ani-rusz-wystawa

Bez wody ani rusz / warsztaty
W trakcie warsztatów uczestnicy przeprowadzają szereg eksperymentów fizycznych związanych z wodą, jej właściwościami i zastosowaniem. Dowiedzą się, co to jest ciężar właściwy, masa i objętość. Zobaczą, że nie wszystkie ciecze się mieszają. Doprowadzą do sztormu w butelce, stworzą samodzielnie nurka Kartezjusza i ciecz nienewtonowską, a na zakończenie przekonają się, jak samodzielnie zrobić płyn do puszczania baniek mydlanych!

Warsztaty odbywają się od wtorku do piątku, w godz. 10.00-17.00. Koszt: 10 zł/os. Konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc: 85 67 67 367.
Więcej: http://www.centrumzamenhofa.pl/art,343,bez-wody-ani-rusz

Plaża
Lato w mieście bywa uciążliwe, w upalne dni marzymy o chwili wytchnienia w przyjemnym miejscu. Co powiedzielibyście na wypoczynek na plaży… w centrum Białegostoku? Przed budynkiem CLZ kilkanaście ton złocistego piasku i basen, leżaki, parasole i mnóstwo zabawek dla dzieci.

Wstęp wolny. Plaża jest czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00, w poniedziałki od 10.00 do 16.00.
Więcej: http://www.centrumzamenhofa.pl/art,343,bez-wody-ani-rusz

VII Urodziny CLZ
Już 7 rok działalności za nami! Po raz kolejny zapraszamy też na festyn rodzinny, który upamiętnia fakt, iż w lipcu 2009 r. w wyniku 94. Światowego Kongresu Esperanto powstało w Białymstoku Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Tym razem motywem przewodnim naszej letniej imprezy będzie… woda! Nie będzie to jednak przelewanie z prostego w próżne, ale żeglowanie po morzu atrakcji, jakie dla Was przygotowaliśmy.

Termin: 17 lipca, w godz. 10.00-16.00. Wstęp wolny!
Więcej: http://www.centrumzamenhofa.pl/art,358,vii-urodziny-clz

Ludwik animowany / warsztaty
Zapraszamy na drugą edycję zajęć! Zabierzemy Was w podróż do XIX wieku oraz umożliwimy wzięcie udziału w prawdziwej produkcji filmowej. W roli głównej wystąpi sam Ludwik Zamenhof, reżyserii zaś podejmie się Elwira Małyszko. W drugiej edycji warsztatów uczestnicy wykonają kolejną część filmu o Ludwiku Zamenhofie – tym razem jako twórcy języka międzynarodowego. Wraz z reżyserką zdecydują, jakie sceny powinny zostać zrealizowane, a przede wszystkim wykonają je samodzielnie od początku do końca.

Czas trwania: 11-15 lipca w godz. 11.00-16.00. Koszt: 50 zł.
Więcej: http://www.centrumzamenhofa.pl/art,352,ludwik-animowany-vol-2

Koncerty na tarasie CLZ – Piosenki z tekstem
W tym roku przygotowaliśmy na letnie wieczory męskie granie w poetyckiej oprawie. Na początek usłyszymy ballady Leonarda Cohena w wykonaniu Michała Łanuszki. Następnie na scenie CLZ Robert Kasprzycki zaprezentuje „Niebo do wynajęcie” ale i najnowsze utwory. A na zakończenie gratka dla miłośników klasyki – Projekt Volodia i pieśni Włodzimierza Wysockiego w nowych aranżacjach.

Terminy:
1 lipca, godz. 20.00 – Michał Łanuszka
22 lipca, godz. 20.00 – Robert Kasprzycki
5 sierpnia, godz. 20.00 – Projekt Volodia
karnet na wszystkie koncerty 50 zł (tylko do 01.07.2016), bilety: 20 zł w przedsprzedaży, 30 zł w dniu koncertu
Więcej: http://www.centrumzamenhofa.pl/art,339,piosenki-z-tekstem

Zwiedzanie na żądanie – spacery tematyczne
Zapraszamy na ekscytujące wędrówki po mieście z przewodnikiem. Spacery prowadzą nie tylko utartymi szlakami, ale odkrywają też mało znane miejsca i historie. Na 2016 rok przygotowaliśmy pięć szlaków: bojarski, Ludwika Zamenhofa, wielokulturowy, modernizmu i białostockich nekropolii. Proponujemy różne opcje, w zależności od potrzeb uczestników: spacery piesze, rowerowe, a w niektórych przypadkach nawet autokarowe. Przewodnikiem będzie znany białostocki miłośnik historii i znawca zabytków Sebastian Wicher oraz instruktorzy CLZ.

Termin: 14 kwietnia-31 października 2016 r., w godz. 10.00-16.00. Koszt: 6 zł/os. Oferta dla grup zorganizowanych (15-50 osób), zapisy: 85 67 67 367).
Więcej: http://www.centrumzamenhofa.pl/art,301,zwiedzanie-na-zadanie

Iga Drobisz: (Lasting) Traces / wystawa czasowa
Prezentacja fotografii Igi Drobisz „(Lasting) Traces”, której bohaterowie są potomkami rdzennych plemion Ameryki Północnej i Południowej. Wystawa w ramach cyklu Wyjechani. Czynna do 22 lipca.

Wstęp od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00. Obowiązuje bilet na wystawy czasowe (w niedziele wstęp bezpłatny).
Więcej: http://www.centrumzamenhofa.pl/art,324,lasting-traces

Dyplomy AFIP / wystawa czasowa
Absolwenci białostockiej Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości, tworząc cykle dyplomowe, starają się poznać, uchwycić i opisać w swoich pracach wszelkie relacje dotyczące człowieka oraz przybliżyć odbiorcy ich niezwykłą złożoność. Zgodnie z sugestią wielkich poprzedników, nie szukają daleko, bo nie trzeba opuszczać swojego ogrodu, aby zrobić dobre zdjęcie, jak powiedział kiedyś Minor White, wierząc w mistyczne właściwości fotografii i widząc w niej środek do odkrywania samego siebie. Prawdziwe znaczenie tego medium sytuuje się między obrazem a widzem, dlatego serie studentów poświęcone są nam, zwykłym ludziom.

Wernisaż: 5 sierpnia 2016 r. o godz. 18.00. Wystawa czynna do 11 września. Wstęp od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00. Obowiązuje bilet na wystawy czasowe (w niedziele wstęp bezpłatny).
Więcej: http://www.centrumzamenhofa.pl/art,359,dyplomy-afip

Wiesław Szumiński: byli… było… /wystawa czasowa
Wystawa opowiada o znikaniu świata podlaskich Żydów. Artysta rekonstruuje ślady obecności dawnej wspólnoty w przestrzeni i krajobrazie, mierzy się z pamięcią o nieobecnych, przywołuje duchy tych, którzy odeszli… Wystawę tworzą prace malarskie i ceramiczne instalacje. Wystawa została przygotowana w ramach obchodów 73. rocznicy wybuchu powstania w białostockim getcie.

Wernisaż: 12 sierpnia 2016 r. o godz. 18.00. Wystawa czynna do 16 października. Wstęp od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00. Obowiązuje bilet na wystawy czasowe (w niedziele wstęp bezpłatny).
Więcej: http://www.centrumzamenhofa.pl/art,357,bylibylo

byli.. było… / warsztaty ceramiczne
Warsztaty towarzyszące wystawie „byli.. było…” to warsztaty z użyciem gliny, dla których inspiracją będzie ekspozycja oraz wiersze Jerzego Ficowskiego z tomu „Odczytywanie popiołów”. Zajęcia rozpoczną się od zwiedzania wystawy, rozmowy z autorem prac oraz wspomnienia o Jerzym Ficowskim w dziesiątą rocznicę śmierci poety. Następnie uczestnicy wybiorą jeden z przygotowanych wierszy, zapoznają się z treścią. Korzystając z przygotowanych materiałów wykonają gliniane tablice, przypominające plik starych papierów, na którego pierwszej stronie będzie napisany/wyryty fragment wiersza Ficowskiego. Nad proces twórczym będzie czuwał Wiesław Szumiński.

Termin: 13 sierpnia w godz. 10.00-16.00. Zapisy: od 20 lipca do 5 sierpnia. Koszt: 10 zł/os.

Koncert Magdaleny Brudzińskiej
Jak co roku 16 sierpnia zapraszamy na koncert upamiętniający kolejną rocznicę powstania w białostockim getcie. W tym roku na naszym tarasie wystąpi trio Magdy Brudzińskiej, wykonujące wokalno-instrumentalną muzykę inspirowaną tradycyjnymi melodiami aszkenazyjskimi, bałkańskimi i romskimi. Muzycy łączą je ze współczesnymi tradycjami wykonawczymi i nowoczesnymi brzmieniami.

Termin: 16 sierpnia, godz. 20.00. Wstęp wolny!

Zapraszamy!

 

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie

Adres:

ul. Warszawska 19
15-062 Białystok


Kontakt:

85 67 67 367
http://www.centrumzamenhofa.pl

ZOBACZ TAKŻE:latowakacjewarsztaty
Lato w CLZ – wystawa, plaża, warsztaty, koncerty, animacja, spacery w Białymstoku