Lato na Trakcie Królewsko-Cesarskim – cykl spacerów

Poznań
📅 sobota 01.08.2020 do piątek 14.08.2020
Lato na Trakcie Królewsko-Cesarskim - cykl spacerów
W nietypowym roku 2020 zapraszamy na inne niż zwykle spacery podczas Lata na Trakcie!

Od początku sierpnia do końca września, w weekendy, o godzinie 17:00, przewodnik lub przewodniczka Traktu Królewsko – Cesarskiego poprowadzi was po najciekawszych, najbardziej charakterystycznych, ale też mniej znanych miejscach w sercu Poznania.

Przed Wami główne obszary Traktu Królewsko – Cesarskiego: Ostrów Tumski, Stare Miasto i Śródmieście, oraz specjalne trasy tropem przyrody w centrum historycznego miasta. To nowe spojrzenie na dawne miasto: wszystkie tegoroczne spacery mają charakter premierowy.

Czas trwania: 90 – 120 minut
Wstęp: wolny niebiletowany
Środki bezpieczeństwa: obowiązkowe maseczki – przynieście własne!
Regulamin udziału w spacerach: niebawem na stronach Bramy Poznania i Traktu Królewsko – Cesarskiego.

www.trakt.poznan.pl

HARMONOGRAM:

Sierpień:

1 sierpnia / 17:00 / Spacer po Trakcie: Ostrów Tumski / START: przed Śluzą Katedralną
8 sierpnia / 17:00 / Zielone wyspy Poznania: część 1: Rzeki / START: Most biskupa Jordana
15 sierpnia / 17:00 / Spacer po Trakcie: Stare Miasto / START: przed Ratuszem
22 sierpnia / 17:00 /  Zielone wyspy Poznania: część 2: Parki / START: centralna część parku Chopina
29 sierpnia /17:00 / Spacer po Trakcie: Śródmieście / START: przy Fontannie Wolności, plac Wolności

Wrzesień:

5 września / 17:00 /  Spacer po Trakcie: Ostrów Tumski / START: przed Śluzą Katedralną
12 września / 17:00 / Spacer po Trakcie: Stare Miasto / START: przed Ratuszem
19 września /17:00 / Spacer po Trakcie: Śródmieście / START: przy Fontannie Wolności, plac Wolności
25 września / 17:00 / Екскурсія Королівсько-Імператорським Шляхом українською мовою / ПОЧАТОК: Катедральна Шлюза
26 września /17:00 / Zielone wyspy Poznania: część 1: Rzeki / START: Most biskupa Jordana
27 września / 17:00 /  Zielone wyspy Poznania: część 2: Parki / START: centralna część parku Chopina

OPISY:

Spacer na Trakcie: Ostrów Tumski.
Spotkajmy się na jedynej zachowanej poznańskiej wyspie na Warcie. To najstarsza część miasta, miejsce nieco odrealnione, wyłączone z codziennego życia. Doniosła duchowość sąsiaduje tu ze swojskością, a przytulność wąskich uliczek – z wielką historią początków Polski. Wyjątkową atmosferę Ostrowa Tumskiego zawdzięczamy pracy dawnych poznaniaków i poznanianek przez ostatnie dziesięć wieków.
Start: przed Śluzą Katedralną, ul. Dziekańska
Terminy: 1.08, 5.09

Spacer na Trakcie: Stare Miasto.
Spójrzmy na Stare Miasto: średniowieczny i nowożytny Poznań, jak na dzieło stworzone przez jego dawnych mieszkanki i mieszkańców. Dzisiejszy salon miasta przez wieki był naturalnym środowiskiem życia i pracy dla poznaniaków i poznanianek różnych narodowości, różnych wyznań i różnych kultur. Spróbujemy odnaleźć ducha ich starań, spacerując po historycznych zakątkach Starego Rynku i otaczających go ulic i placów.
Start: przed Ratuszem, Stary Rynek
Terminy: 15.08, 12.09

Spacer na Trakcie: Śródmieście
Powędrujmy do miasta nowoczesnego: dziewiętnastowiecznego centrum Poznania, od placu Wolności do Dzielnicy Zamkowej. Znajdziemy tu wąwozy ulic, kamieniczne kwartały, rozległe place i imponujące publiczne gmachy. Ten miejski fason to efekt wielkiej gry w rywalizację i współpracę, prowadzonej tutaj przez różne grupy poznanianek i poznaniaków. Poznańskie Śródmieście to dokument ciekawych czasów, które wpływają na nas do dzisiaj.
Start: przy Fontannie Wolności, plac Wolności
Terminy: 29.08, 19.09

Zielone wyspy Poznania: część 1: Rzeki
Czy chcielibyście doświadczyć bliskiego kontakt z naturą w historycznych miejscach Poznania? Podczas spaceru prześledzimy relacje między przyrodą a człowiekiem, które w mieście nieraz układały się burzliwie! Trasa przechadzki powiedzie z Ostrowa Tumskiego przez Chwaliszewo i Groblę, na dawne Stare Miasto.
Start: Most biskupa Jordana
Terminy: 8.08, 26.09

Zielone wyspy Poznania: część 2: Parki
Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd wzięły się parki w miastach? Jeśli macie ochotę odetchnąć świeżym powietrzem i zobaczyć piękne krajobrazy bez konieczności urządzania dalekich wycieczek pozamiejskich ten spacer jest właśnie dla Was! Spacer rozpocznie się nieopodal Starego Rynku, a zakończy w okolicach Dzielnicy Zamkowej.
Start: centralna część parku Chopina
Terminy: 22.08, 27.09