Lalki japońskie. Magia, obyczaje, legendy – wystawa

Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki) / ul. Cystersów 19 mapa

piątek 02.03.2018

Lalki japońskie. Magia, obyczaje, legendy - wystawa

Lalki japońskie to nie zabawki. Nihon ningyō mają duszę. Towarzyszą Japończykom od chwili narodzin aż do śmierci jako amulety chroniące swojego właściciela, przedmioty magiczne związane ze światem duchowym, ale i kunsztowne obiekty kolekcjonerskie. Niemożliwe jest zrozumienie znaczenia nihon ningyō bez znajomości historii Japonii, japońskiej mitologii i obyczajowości. Ich egzotyka, wielość typów i niezwykła uroda ilustrują rolę, jaką odgrywały i nadal odgrywają w życiu codziennym mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni.

Na wystawie zostały zgromadzone najciekawsze przykłady tradycyjnych japońskich lalek. Zobaczymy strojne zestawy lalek hina, wystawiane w domach z okazji Dnia Dziewczynek zwanego także Świętem Lalek. Poznamy obyczaje związane z Dniem Dziecka i lalki musha towarzyszące celebrowaniu Dnia Chłopców. Przyjrzymy się dostojnym lalkom ishō, ukazującym życie codzienne okresu samurajskiego i bohaterów legend japońskich. Na ekspozycji znajdą się również popularne wśród Japończyków i turystów kokeshi i lalki daruma.

Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń – koncertów, prezentacji i wykładów, projekcji filmowych, warsztatów plastycznych – przybliżający fenomen japońskiej kultury i sztuki, tej tradycyjnej i tej współczesnej.

Obiekty pochodzą z kolekcji Muzeum Lalek w Pilźnie.

Współpraca merytoryczna: dr Jacek Splisgart, Zakład Etnologii i Antropologii Kulturowej UG.

Aranżacja wystawy: Grupa Gdyby

Opracowanie graficzne: Welldonegan

Wernisaż: 02.03.2018

 

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Muzeum Narodowe w Gdańsku

Muzeum Narodowe w Gdańsku - Oddział Etnografii Spichlerz Opacki

Oddział Etnografii przy ówczesnym Muzeum Pomorskim w Gdańsku powstał w 1958 r. Głównym obszarem zainteresowań Oddziału Etnografii jest region Pomorza Gdańskiego. Zgromadzone z tego terenu przedmioty zapewniają możliwość prowadzenia badań nad kulturą ludności autochtonicznej, społeczności …

Więcej

Adres:

Gdańsk - Oliwa, ul Cystersów 19

Kontakt:

(+48) 0 58 552 12 71 do 75 / 0
http://mng.gda.pl/oddzial-etnografii/

Rodzinne wyjazdy

Zobacz także