Kumzic – Izraelski piknik w Łazienkach Królewskich

Łazienki Królewskie
📅 sobota 18.05.2019 do niedziela 19.05.2019
Kumzic - Izraelski piknik w Łazienkach Królewskich
Zapraszamy na Kumzic – Izraelski piknik w Łazienkach Królewskich, który odbędzie się 18 i 19 maja 2019 r. w strefie leżakowania przy Nowej Oranżerii. Wydarzenie – pełne smaków, aromatów, dźwięków, barw i ruchu – to skrawek Izraela w Warszawie.

Kumzic po hebrajsku oznacza gromadzenie się przyjaciół przy posiłku na dworze. Na pikniku celebrowany będzie Dzień Niepodległości Izraela. Wydarzenie organizowane jest przez Ambasadę Izraela w Warszawie.

PROGRAM IZRAELSKIEGO PIKNIKU

Wiedza
Autorzy książek, podróżnicy, dziennikarze, wykładowcy, studenci UW i członkowie warszawskiej społeczności żydowskiej opowiedzą o różnych obliczach Izraela. Poznamy związki Izraela i Polski, wzajemne wpływy języków polskiego, jidysz i hebrajskiego, a także współczesną kulturę i życie codzienne Izraelczyków. Każdy będzie mógł spróbować nauczyć się pisania hebrajskim alfabetem.

Sobota, 14.00 – Lekcja języka hebrajskiego z doświadczoną nauczycielką Magdą Sommer z Centrum im. prof. Mojżesza Schorra
Sobota, 15.00 – „Girl Power. O kobietach w izraelskiej armii”, Wiktoria Karolak, z hebraistyki UW
Sobota, 17.00 – „Mój mąż Żyd”, rozmowa Julii Wollner z autorką książki Sylwią Borowską
Sobota, 18.30 – Izrael – Polska, Wszystko, czego chcielibyście się dowiedzieć, a nie mieliście okazji zapytać (w języku angielskim)
Sobota, 20.00 – Hawdala: uroczyste zakończenie szabatu poprowadzone przez Gminę Żydowską
Niedziela, 10.30 – „Żydowski rok”, prezentacja Tomasza Krakowskiego z Gminy Żydowskiej
Niedziela, 12.00 – „Amos Oz Wśród Swoich”, opowiadania izraelskiego mistrza prozy – prezentacja Uli Rybickiej
Niedziela, 13.00 – „Jak oglądać izraelskie filmy i seriale, by nie zwariować?”, rozmowa Agnieszki Zagner i Katarzyny Czajki-Kominiarczuk (Zwierz popkulturalny)
Niedziela, 14.00 – „Koszerność”, dr Angelika Adamczyk z Hebraistyki UW
Niedziela, 16.00 – „Coffee with the Rabbi”, sesja pytań i odpowiedzi z Rabinem Michaelem Schudrichem (w języku angielskim)
Niedziela, 17.00 – „Biblia Audio” – prezentacja projektu i opowieść o wyjeździe do Izraela

Dzieci
Najmłodsi pobawią się z animatorami, a uczniowie ze szkoły żydowskiej zaproszą ich do wspólnego tańca, śpiewania i recytowania hebrajskich wierszyków.

Sobota, 11.00-15.00 – „W Polsce króla Maciusia”, zajęcia z animatorami Muzeum Polin
Niedziela, 11.00 – Występ i wspólne śpiewanie z dziećmi ze Szkoły Laudera-Morasha
Niedziela, 12.00 – Zabawa ze skautami z warszawskiej organizacji Hashomer Hatzair

Muzyka
W sobotni wieczór uczestnicy pikniku spotkają się na wspólnym oglądaniu na żywo finału konkursu Eurowizji z Tel Awiwu. Wcześniej będą mogli wziąć udział m.in. w zajęciach muzycznych.

Sobota, 13.45-16.45 – Warsztaty bębniarskie
Sobota, 16.00 – Występ Chóru Żydowskiego CLIL
Sobota, 21.00 – Eurowizja: transmisja na żywo finału Konkursu Eurowizji z Tel Awiwu
Niedziela, 11.00-13.30 – Warsztaty bębniarskie
Niedziela, 15.00 – Nowa muzyka jidysz, Ola Bilińska

Jedzenie
Najlepsze śródziemnomorskie restauracje będą miały okazję pochwalić się swoimi specjałami. Utalentowani szefowie kuchni zaproszą na izraelskie dania w wielu odsłonach. Dla gości gotować będą specjaliści z Berka, Besamim, Florentin, Lente, Mazal Tov, Tel Aviv i Vish. Wyśmienite bliskowschodnie pieczywo przygotuje ekipa My Pita. Na kawę i konkurs parzenia kawy w tureckim tygielku cezve zaprosi Cophi, a Melody na pyszne lody naturalne.

Sobota, 9.00 – Ibryk / Cezve Competition
Niedziela, 18.30 – Konkurs na najlepszy humus

Ruch
Spróbuj tańca i sztuk walki, weź udział w warsztatach muzycznych, a przeniesiesz się prosto nad Morze Śródziemne.

Sobota, 10.00-11.00 – Joga z Makabi Warszawa
Niedziela, 13.00 – Trening Krav maga prowadzony przez instruktorów szkoły Krav Maga System
Niedziela. 15.30 – Taniec izraelski, warsztaty prowadzone przez Natalię Hakenberg z Polin Rokedet