Kujawiak i rodzina – Toruń

📅 sobota 05.09.2015
Kujawiak i rodzina – Toruń

Kujawiak i rodzina to kolejne, ostatnie już przedsięwzięcie Muzeum w ramach projektu „Promocja marki województwa kujawsko-pomorskiego poprzez wydarzenia kulturalne", którego dziesięć dotychczasowych odsłon (warsztaty, koncerty i potańcówki) pozwoliło nam zaprezentować tradycje muzyczne i taneczne wsi w ich dzisiejszych przejawach, zamienić wielu dotychczasowych „odbiorców" w „uczestników", zgromadzić wokół pięknej muzyki przedstawicieli różnych środowisk, gustów i pokoleń, nauczyć się wiele od mistrzów – wiejskich muzykantów, tancerzy i śpiewaków, a także poznać owoce działań ich uczniów i kontynuatorów. Społeczne efekty tego projektu – m.in. aktywny udział środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym, którym szczególnie dedykowaliśmy nasze działania, a także integracja międzypokoleniowa – przerosły nasze oczekiwania. Uczestnikami naszych warsztatów były i niemowlęta, i osoby w wieku 80+, na koncerty przychodzili zarówno wielbiciele scenicznych widowisk folklorystycznych, jak i miłośnicy kameralnych wykonań w nurcie in crudo czy fani world music. Wśród artystów gościliśmy sędziwych mistrzów muzyki tradycyjnej ze wsi różnych regionów Polski oraz młodych mieszkańców miast, przyjeżdżających do naszego województwa specjalnie ze względu na możliwość spotkania z nimi w relacji mistrz-uczeń. Od seniorów z Torunia i innych miejscowości naszego województwa uczyliśmy się, jak bawić się w rytmach ludowej muzyki na obleganych przez nich potańcówkach. Z radością zapraszamy do świętowania z nami wrześniowego wydarzenia, którego bohaterem jest kujawiak z jego wyjątkowym muzycznym i tanecznym obrazem. Lekkość i śpiewność, rzewność czy skoczność sprawiały, że pokrewne tematy muzyczne grano i tańczono dawniej nie tylko w rodzimych, kujawskich stronach, ale także m.in. w łowickiem czy łęczyckiem. Ze względu na swój urok kujawiak trafiał też na ziemiańskie i miejskie salony, stając się inspiracją dla wielkich kompozytorów, a także wizytówką Polski, jako taniec narodowy.

Kujawiaki i kujony, a oprócz nich także polki, mazurki i obery zabrzmią w Muzeum Etnograficznym w Toruniu za sprawą wiejskich muzykantów i ich uczniów. Do posłuchania podczas koncertu i do tańca podczas potańcówki zagrają wiejscy muzykanci i ich uczniowie: Dobrzeliniacy (Żychlin), Gęsty Kożuch Kurzu (Łódź) i DiaBuBu (Łódź, Warszawa).

5 września, sobota, godz. 17.00
Amfiteatr/Sala widowiskowa