Krawiec Niteczka w Teatrze Ateneum, Katowice

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, Katowice
📅 sobota 28.04.2018
Krawiec Niteczka - spektakl w Teatrze Ateneum, Katowice

Sceniczna wersja pięknej, poetyckiej opowieści Kornela Makuszyńskiego (w oryginale noszącej nieco dłuższy tytuł: „O tym, jak krawiec pan Niteczka został królem”), którą zaproponował teatrowi Zbigniew Głowacki, autor sztuki i reżyser spektaklu, adresowana jest do młodszych dzieci.

Pan Niteczka, ceniony krawiec z miasteczka Tajdarajda, pewnego dnia – za sprawą olśnienia – zostaje poetą. Niestety od tej pory uszyte przez niego ubrania może i mają w sobie coś z poezji, ale nie nadają się do noszenia. Oburzony Burmistrz wyrzuca nieszczęśnika z miasta; Niteczka rusza w świat. Po drodze zaprzyjaźnia się Strachem na wróble i odtąd wędrują już razem na spotkanie z przygodą. Po kilku zabawnych, ale i niebezpiecznych zdarzeniach trafiają do zalanego deszczem Pacanowa, w którym od dawna pada i pada bez końca. Niteczka przywraca mieszkańcom słońce, zgrabnie łatając dziurę w niebie, a w nagrodę otrzymuje tron i rękę królewny.

Motyw drogi, oryginalne postaci, zabawne przygody, podczas których bohaterowie pokonać muszą własne słabości i lęki, unosząca się nad baśniowym światem aura poezji, zrównoważona absurdalnym humorem i groteską -wszystko to znajdziemy w inscenizacji, zrealizowanej przez międzynarodową ekipę twórców.

Świetne, charakterystyczne lalki, oryginalne kostiumy i bardzo ciekawą plastycznie przestrzeń, w której jest miejsce na przenikające się plany, aktorski i lalkowy, zaprojektowała słowacka scenografka, Eva Farkašová, znana doskonale śląskiej publiczności, podobnie jak czeski kompozytor, Pavel Helebrand, którego muzyka zawsze podbija serca widzów.

28 kwietnia, godz. 11:30

Scena Galeria Ateneum