Krakowski Kiermasz Książki wakacyjnie

Krakowski Kiermasz Książki wakacyjnie

plac św. Marii Magdaleny
🗺
📅 sobota 07.07.2018 do niedziela 08.07.2018
Wstęp wolny
Krakowski Kiermasz Książki wakacyjnie

Już po raz czwarty w tym roku piękny Plac św. Marii Magdaleny w Krakowie wypełni się książkami. W dniach 7-8 lipca w godz. 10:00-20:00 zapraszamy na wakacyjną edycję Krakowskiego Kiermaszu Książki. Nie zabraknie spotkań, prezentacji i warsztatów dla najmłodszych. Zapraszamy!

Problemy ze znalezieniem ulubionej powieści sprzed lat pośród nowości wydawców? Pilnie poszukiwany album z serii Nefretete? Po takie rzeczy najlepiej udać się na Plac św. Marii Magdaleny. W ramach lipcowej edycji Kiermaszu zaprezentują się antykwariaty: Antykwariat Abecadło, π-Book, Antykwariat Suszek i Antykwariat 451 stopni, Szafa Pełna Książek, anglojęzyczna American Bookstore, księgarnia komiksowa Fankomiks, a także inni krakowscy antykwariusze i bukiniści. Nie zabraknie poezji, klasyki prozy światowej, książek i albumów historycznych, archiwalnych magazynów i komiksów, płyt winylowych, pocztówek i fotografii, egzemplarzy często unikatowych i niedostępnych w regularnym obiegu.

Ważnym elementem imprezy będzie już tradycyjnie towarzyszący program kulturalny. W sobotę i niedzielę o 16:30 zapraszamy wszystkie dzieci i rodziców na warsztaty z wykorzystaniem japońskiej techniki kart kamishibai, które poprowadzi dr Wanda Matras. W sobotę 7 lipca o godz. 18:00 na kiermaszu wystąpi Michał Kozioł, świetny gawędziarz i znawca historii Krakowa, który opowie historię zapomnianego ulicznego grajka oraz poety o pseudonimie Cezar. Z kolei w niedzielę 8 lipca o 18:00 zapraszamy na specjalny pokaz, podczas którego opowiadacz Mateusz Świstak (Baśnie na warsztacie) i muzyk Andrzej Teofil (Teofil z Katowic) spróbują odpowiedzieć na pytanie, jakie jest miejsce starych opowieści w dzisiejszych czasach. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Czas spędzony na kiermaszu umili kawa z rowerowej kawiarni Bike Café oraz lody z mobilnej rikszy Lodożerców. Przez cały czas trwania kiermaszu zapraszamy też do specjalnego kącika dziecięcego, jaki przygotowała księgarnia Szafa Pełna Książek.

Kiermasz jest częścią całorocznego cyklu realizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Wydarzenie ma na celu popularyzację wtórnego obiegu książki oraz wsparcie dla lokalnego rynku antykwarycznego i księgarskiego.

Do zobaczenia!
Więcej na: www.miastoliteratury.pl 

Program Krakowskiego Kiermaszu Książki 7-8.07.2018

7-8.07.2018 (sobota-niedziela), g. 16:30
MAGIA OBRAZU I SIŁA SŁÓW W BAŚNIOWYM ŚWIECIE KAMISHIBAI

Specjalistka literatury dla dzieci i młodzieży, dr. Wanda Matras przeprowadzi otwarte warsztaty dla dzieci (i rodziców) z wykorzystaniem japońskiej techniki kart narracyjnych kamishibai, łączące formy teatralne, literackie, plastyczne i muzyczne. Zajęcia z papierowym teatrem zwanym również „teatrem narracji” lub „teatrem obrazkowym” wykorzystywane są do celów edukacyjnych i terapeutycznych, rozwijają aktywność twórczą, wyobraźnię i kreatywność uczestników seansu. Podczas warsztatów zostaną zaprezentowane oryginalne książki kamishibai oraz wykonane własnoręcznie karty narracyjne i książki multisensoryczne. Uczestnicy otrzymają mini-kamishibai oraz materiały do zajęć. 
Warsztaty kamishibai uczą umiejętności pracy w zespole, współdziałania, zachęcają do czytelnictwa, wyrabiają sprawność manualną i poczucie estetyki, prowokują do dyskusji, integrują uczestników wokół tematu książki; zwracają uwagę na odmienne formy wydawnicze książki w różnych kulturach. Karty kamishibai wykorzystywane są również do nauki języka obcego, ćwiczą umiejętność skupienia i koncentracji, stymulują pamięć. Jako alternatywna forma czytania kamishibai doskonale sprawdza się w pracy z dziećmi dyslektycznymi, niechętnie czytającymi oraz z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie.
Zapraszają Centrum Leczenia Czytaniem i Fundacja Poemat.

7.07.2018 (sobota), g. 18:00
CEZAR W KRAKOWIE – GAWĘDA MICHAŁA KOZIOŁA

„… wziąwszy instrument muzyczny grał w podwórkach owym bliźnim swoim, … wszystkie bezdomne koty, szczury piwniczne, myszy spiżarniane się zachwycały ale ludzie byli niezadowoleni, … zamykali strzaskiem (!) drzwi i okna.”
Ten krzyk rozpaczy zapomnianego dziś krakowskiego ulicznego grajka oraz poety, znanego jako „Cezar”, to przykład literatury wyklętej i wyśmianej, rodzącej się w bólach tworzenia na krakowskich poddaszach, wytłaczanej na lichym papierze w małych drukarniach na Dębnikach lub Podgórzu, bezlitośnie wykpionej przez „prawdziwych” literatów. Dziś te skromne druki spoczywają w czeluściach bibliotek lub nagle objawiają się na aukcjach, budząc pożądanie kolekcjonerów. Warto przypomnieć ich autorów, czyli postacie takie, jak Szewczyk zwany „Cezarem”, Rogalski, czy Bojomir, twórcy „Nowych dziadów”, „Logosu”, albo „Pieśni Cezara Krakowskiego”.

8.07.2018 (niedziela), g. 18:00
NOWE-STARE OPOWIEŚCI – POKAZ OPOWIADANIA NA ŻYWO

Spotkanie z opowieścią, podczas którego opowiadacz Mateusz Świstak (Baśnie na warsztacie) i muzyk Andrzej Teofil (Teofil z Katowic) spróbują odpowiedzieć na pytanie, jakie jest miejsce starych opowieści w dzisiejszych czasach, a także co zostało z Czerwonego Kapturka albo Trzech Świnek w XXI wieku. Będzie to opowieść o morałach baśni, o bohaterach i wszystkim, co stanowi pożywkę dla naszej wyobraźni. Będzie to próba reanimacji baśni, wyciągniecie z nich tego, co ponadczasowe, zastąpienie niezrozumiałej przeszłości współczesnością. To zabawa z formą w konwencji two man show. Trochę na poważnie, ale jeszcze bardziej na niepoważnie.

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent