Kosmiczny pokój czyli #Połączeni – premiera spektaklu muzycznego

Teatr Lalek Guliwer
📅 niedziela 03.12.2023
Kosmiczny pokój czyli #Połączeni - premiera spektaklu muzycznego
Co ł ą c z y Katię, Emmę, Makara, Tetianę, Oleha i Nikitę, Vikę i Lilit, Tosię, Kamilka, Benia, Ritę, Tymka, Hanię, Zacharego, Leo, Basię i inne dzieci z Białorusi, Polski i Ukrainy? Co p o ł ą c z y ł o ze sobą Londyn, Mińsk, Pruszków, Czernichów i Kijów? To Warszawa. I jeden wspólny spektakl. W Warszawie skrzyżowały się losy i tu mieszkają dzieci z różnorodnych środowisk, miast i krajów. I to właśnie Warszawa jest głównym miejscem wydarzeń dziejących się w spektaklu wg opowieści Magdaleny Mrozińskiej w reżyserii Kateryny Lukianenko. A „Kosmiczny pokój” to właśnie jego tytuł. Współtworzyły go dzieci, które w ramach projektu #Połączeni przez niemal sześć miesięcy wspólnie z artystami budowały go i urządzały, używając narzędzi zaczerpniętych ze świata sztuki: muzyki, piosenki, słowa, scenografii, multimediów i tańca. Muzykę do spektaklu skomponowali Agnieszka Widlarz i Wojciech Błażejczyk. W niedzielę 3 grudnia spektakl będzie miał premierę na deskach Teatru Lalek Guliwer.

Jak to by było obudzić się pewnego ranka w zupełnie obcym pokoju? Naokoło cudze meble, przedmioty, zabawki, a za oknem zamiast znajomego podwórka rozpościera się… kosmos! Kiedy wszystko to spotyka małą Emmę, dziewczynka jest przekonana, że ciągle śni. Po pewnym czasie dociera do niej jednak, jak wielką moc może mieć wypowiedziane w myślach urodzinowe życzenie. Początkowe zagubienie dziewczynki z biegiem czasu zmienia się w fascynację, a pełne niepokoju nowe życie w Warszawie – w niesamowitą podróż, pełną niezwykłych postaci i przygód, które pozwalają na nowo uwierzyć w piękno tego świata.

„Kosmiczny pokój” to spektakl muzyczny, którego scenariusz powstał w trakcie wakacyjnych warsztatów z dziećmi z różnych krajów, kultur, środowisk i miejsc. Magdalena Mrozińska stworzyła przeplataną piosenkami komedię omyłek, która swój początek znalazła w dziecięcych historiach. Rozmowy o domach, zarówno tych odległych i symbolicznych, jak i tych bardzo konkretnych i bliskich przerodziły się w piękną opowieść o tęsknocie, odnajdywaniu swojego miejsca w świecie, sile przyjaźni i tego, że bez względu na wszystko warto marzyć.

W tej historii zaszyta jest jeszcze jedna myśl przewodnia projektu #Połączeni. To myśl i wiara w to, że tworząc i pielęgnując różnorodną, wielokulturową społeczność stajemy się bogatsi w możliwości, perspektywy i przez to bardziej sprawczy. Że wspólnie, tworząc tolerancyjne, wielokulturowe, szanujące nawzajem swoje odmienności społeczeństwo jesteśmy w stanie osiągnąć więcej: by może kiedyś wspólnie spełnić nawet to niemożliwe do spełnienia marzenie ludzkości: o pokoju na świecie.

„Kosmiczny pokój” to spektakl muzyczny Fundacji Muzyka jest dla wszystkich i Teatru Lalek Guliwer, który na każdym etapie powstawał w procesie współpracy dzieci z różnych krajów, mieszkających w Warszawie, z artystami. Jest finalnym efektem projektu Fundacji Muzyka jest dla wszystkich #Połączeni. Cykl działań twórczych i spektakl muzyczny stworzony przez dzieci wraz z artystami, realizowanego i dofinansowanego w ramach programu Różnorodna Warszawa miasta stołecznego Warszawy. Premiera jest wspierana przez Program Rezydencji Artystycznych dla twórców i twórczyń z Białorusi i Ukrainy, organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.