UD

IV Korowód Nowohucki i Nowa Huta Retro Fest

początek: Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida, os. Górali 5
🗺 mapa
📅 sobota 03.06.2023 do niedziela 04.06.2023
Korowód Nowohucki
W pierwszych dniach czerwca Nowa Huta cofnie się w czasie do kolorowych i radosnych lat 60. Dzielnicą zawładną rytmy twista i boogie-woogie, na ulice powrócą architektki, murarki, artystki oraz inne postaci tamtej dekady, a na plac Przy Poczcie – potańcówka! Wszystko za sprawą IV Korowodu Nowohuckiego oraz wydarzeń festiwalu Nowa Huta Retro Fest.

Lata 60. to jeden ze szczęśliwszych okresów w historii Nowej Huty. Po pionierskich latach 50. życie zaczęło tu płynąć spokojniej i dostatniej. Działały już kawiarnie i teatr, rodziło się mnóstwo dzieci. Chcemy przypomnieć klimat tamtych dni – tłumaczy Katarzyna Kobylarczyk, jedna z organizatorek Korowodu Nowohuckiego.

Korowód to uroczysty i trochę szalony przemarsz, upamiętniający postaci, bez których Nowa Huta nie byłaby tym, czym jest. Zawładnie ulicami dzielnicy już po raz czwarty. W tym roku jego głównymi bohaterkami będą kobiety. – Przypomnimy o Marcie Ingarden, która projektowała najpiękniejsze budynki Nowej Huty, Zofii Włodek i jej żeńskiej brygadzie murarskiej, Jadwidze Beaupré, która pomagała nowohuciankom rodzić. Kto wie? Może spotkamy je gdzieś po drodze? – uśmiecha się Kobylarczyk. Zachęca też, żeby zajrzeć do szaf rodziców i dziadków. – Na pewno komuś zapodziała się trapezowa spódnica w kształcie litery A albo minispódniczka, krawat typu śledź lub marynarka w stylu Beatlesów. To dobra okazja, żeby je założyć. Do udziału w Korowodzie zapraszamy wszystkich mieszkańców! – dodaje.

Korowód Nowohucki wyruszy 3 czerwca o godzinie 16:00 sprzed Ośrodka Kultury Norwida na osiedlu Górali 5. Poprowadzi go orkiestra Tricphonix – Drums Version, a udział wezmą nowohuckie organizacje i instytucje kultury, działający tu artyści i artystki, uczniowie, strażacy, harcerze oraz mieszkańcy. Korowód przejdzie ulicami Żeromskiego, aleją Róż, aleją Przyjaźni i ulicą Stanisława Mierzwy. Zakończy się na placu Przy Poczcie na os. Willowym, gdzie w latach 50. i 60. odbywały się słynne nowohuckie potańcówki pod gołym niebem. Tym razem także będzie można potańczyć. – W ramach Nowa Huta Retro Fest ożywimy tę tradycję – zapowiada Julia Lachiewicz, pomysłodawczyni festiwalu. Na placu Przy Poczcie na uczestników Korowodu będzie już czekała grupa Łukasz Wiśniewski & J.J.Trio.

Nowa Huta Retro Fest co roku skupia się na innej dekadzie. Zeszłoroczny poświęcony był latom 50., tegoroczny chce ożywić klimat i styl życia lat 60. – Pierwsza część warsztatów i spotkań pomoże uczestnikom przygotować się na sobotnie wydarzenia. W czwartek, 1 czerwca o godzinie 17:00 rozpoczniemy warsztatami tańca, przypomnimy kroki, które wiodły prym w latach 60-tych, m.in. twist, rock&roll i woogie boogie – mówi Julia Lachiewicz. Na piątek (2 czerwca, godz. 17:00) przewidziany jest wykład dr Michała Wójciaka na temat mody oraz projekcja kultowego filmu „Szarada” z Audrey Hepburn i Carym Grantem w letnim kinie w Tajemniczym Ogrodzie ARTzony. W niedzielę (4 czerwca, godz. 10:00) będzie można nauczyć się robić makramowe worki na zakupy i nie tylko. Festiwal zakończy sentymentalny spacer po Nowej Hucie (4 czerwca, godz. 12:00), na który zabierze nas Anna Hojwa.

Głównym organizatorem wydarzeń jest Ośrodek Kultury Norwida, przy wsparciu finansowym Miasta Kraków, ArcelorMittal Poland, MPK S.A. w Krakowie, MPEC S.A. w Krakowie i Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

724 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent