Korowód Nowohucki przejdzie ulicami dzielnicy

początek: os. Górali 5
📅 sobota 08.06.2019
Korowód Nowohucki
8 czerwca 2019 r. z okazji Dni Nowej Huty oraz 70-lecia tej części Krakowa ulicami dzielnicy przejdzie barwny korowód przypominający postaci związane z terenami obecnej Nowej Huty, które od legendarnej Wandy do czasów współczesnych współtworzyły dzieje tej części Krakowa. Towarzyszyć mu będzie m.in. radosna orkiestra, cyrkowcy i mażoretki.

Korowód Nowohucki to działania realizowane przez Pracownię Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida od 2016 r., podczas których przypominane są postaci istotne dla terenów dzisiejszej Nowej Huty. Reprezentują one różne okresy w historii i – będąc ważne dla miejscowej społeczności – ilustrują dzieje lokalnej kultury. W latach 2016-2018 wybrano łącznie 32 postaci i przygotowano ich biogramy oraz rysunki je przedstawiające. W ramach kolejnej odsłony projektu w 2019 r. (jubileuszowym roku 70-lecia Nowej Huty) prezentowanych będzie kolejnych 18 postaci. W sposób szczególny uwaga zostanie zwrócona na osoby, które w swojej codziennej pracy, często niewidocznej, dbały o Nową Hutę, jej dziedzictwo i mieszkańców.

Radosny korowód wszystkich 50 postaci rozpocznie się w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida, skąd ul. Żeromskiego, al. Róż, al. Przyjaźni i al. Solidarności dotrze do Placu Centralnego, gdzie Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski otworzy tegoroczne Dni Nowej Huty. Oprawę artystyczną wydarzenia zapewnią Teatr Los Fuegos, Nowa Huta Marching Band i Niepołomickie Mażoretki. Do udziału w korowodzie zaproszono także nowohuckie instytucje kultury, szkoły, organizacje pozarządowe, harcerzy i strażaków ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej. Wydarzenie będzie otwarte i bezpłatne dla odbiorców. Choć to już trzeci raz, kiedy Korowód Nowohucki przejdzie ulicami Nowej Huty, to będzie największy i najbardziej okazały z dotychczasowych – jak przystało na jubileuszowy rok 70-lecia dzielnicy. W 2019 r. wydana zostanie również publikację prezentująca wszystkich 50 postaci z Korowodu Nowohuckiego.

8 czerwca 2019 r. w godz. 16.30-17.00