Konkurs na Szopkę Betlejemską

wtorek 31.01.2012

Pierwszą w historii bożonarodzeniową szopkę urządził św. Franciszek z Asyżu w nocy z 24 na 25 grudnia 1223 roku w Greccio, Umbria we Włoszech. Do jaskini znajdującej się w lesie zwołał swoich braci i lud z pobliskich miejscowości. Tam czekał przygotowany żłobek wyścielony słomą, a w nim figurka Jezusa. Okoliczni mieszkańcy przyprowadzili zwierzęta: owce, woły, osła.

Tradycja budowy szopek bożonarodzeniowych trwa po dziś dzień.

Szopki, symbolizujące pokój, miłość i nadzieję, towarzyszą corocznym obchodom Bożego Narodzenia. Buduje się je w kościołach, zdobią nasze domy, szkoły, rynki polskich miast, instytucje i organizacje. Specyficzny przedświąteczny i świąteczny nastrój panujący w kosciołach, w polskich miastach i wsiach jest podziwiany przez turystów zagranicznych, którzy specjalnie w tym okresie odwiedzają Polskę.

Chcąc podtrzymywać i kultywować tę tradycję, włoski Region Umbria, Burmistrz Miasta Betlejem,  Międzynarodowym Muzeum Szopki Betlejemskiej w Betlejem, Urząd Dzielnicy Wilanów, Stowarzyszenie Polskich Mediów i Redakcja TTG Poland  ogłaszają konkurs Szopek Betlejemskich.

Inicjatorzy tego szczególnego konkursu zapraszają do współpracy i współorganizacji
Konkursu wszystkich dotychczasowych organizatorów.

Zapraszamy też  do wspólpracy media dla których będzie zorganizowany wyjazd studyjny do Betlejem.

Zgłoszenia na konkurs będą przyjmowane on – line w dwu kategoriach:

    szopka tradycyjna,
    szopka wirtualna.

Finałowa ekspozycja Szopek Betelejemskich zostanie zorganizowana w Wilanowie w pierwszym tygodniu Adwentu 2012 r.  Tutaj też zostaną wyłonieni finaliści.

Zakończenie konkursu przewiduje się na dzień 24 grudnia 2012 roku oficjalnym przekazaniem prac do Muzeum Narodzenia Pańskiego w Betlejem.  Już dzisiaj zapowiadamy organizację wyjazdu do Betlejem na święta Bożegonarodzenia 2012 r. Staraniem organizatorów jest by w wyjeździe udział wzięli finaliści konkursu Szopka Betlejemska, dziennikarze, oraz  zainteresowani.

Głosowanie na najlepszą, najciekawaszą  Szopkę Betlejemski będzie on – line.

 

Zgłoszenia prac można przesyłać na e-mail:  szopkabetelejemska@ttg.com.pl

 

Nad prawidłowością przebiegu konkursu czywało będzie Jury pod przewodnictwem p Anny Szałapak  z "Piwnicy pod Baranami", organizatorki konkursu Szopki Krakowskiej.

 

 

Muzeum Narodzenia Pańskiego w Betlejem

 

  W sercu Betlejem, w niedalekiej odległości od Kościoła Bożego Narodzenia, mieści się Muzeum Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Znajduje się w nim jedna z najbogatszych i najcenniejszych kolekcja szopek bożonarodzeniowych. Muzeum posiada zbiór ponad 200 szopek w różnych stylach i rozmiarach, pochodzących z całego świata. Obiekt znajduje się na parterze zabytkowego klasztoru salezjańskiego w Betlejem.
Ekspozycja ukazuje tradycję wykonywania szopek, począwszy od tej pierwszej, urządzonej przez świętego Franciszka w Greccio  (Włochy) oraz pierwszej rzeźbionej szopki Arnolfo di Cambio znajdującej się w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie aż po współczesne szopki.
Muzeum zostało oficjalnie zainaugurowane w wigilię Bożego Narodzenia w 1999 roku, wkrótce docenione zostało przez UNESCO, rząd Palestyny i Włoch. Dzisiaj Muzeum współpracuje m.in. Greccio, Asyżem, Rzymem, a także z Hiszpanią i Polską. W ramach współpracy odbywają się wystawy, szkolenia, konferencje, prowadzone są studia i badania wokół świeckiej tradycji powstawania szopek.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie

Rodzinne wyjazdy

Zobacz także