Kolory Polski 2016 – Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej

środa 21.09.2016

wstęp wolny

17 Kolory Polski - Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej

Filharmonia Łódzka rusza na wędrówkę do najbardziej malowniczych, a może mniej znanych miejsc naszego regionu. W każdą niedzielę zapraszamy na wyjątkowe koncerty. Nie zabraknie wydarzeń towarzyszących, w tym najróżniejszych familijnych atrakcji. Wyjazdy z Łodzi organizuje Towarzystwo Przyjaciół Łodzi.

Program Wędrownego Festiwalu
Filharmonii Łódzkiej 2016

21.09.2016 (niedziela) godz. 19.00

Parzęczew, kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Anny, pl. Kościuszki 17

Zaginione Piękno – Muzyka Cerkiewna Pierwszej Rzeczypospolitej

Wykonawcy:
Chór kameralny A’capella Leopolis ze Lwowa, Ludmiła Kapustina – przygotowanie chóru, zespół Starck Compagnay, Tomasz Ślusarczyk – dyrygent, o. Taras Hrudowy – bas, Volodymyr Gadzalo – tenor

Polifonia cerkiewna w połączeniu z włoskim stylem koncertującym stanowi ciekawy obraz muzyki tworzonej w XVI wieku na ziemiach polskich. Przybliży go nam chór A’capella Leopolis, który ma repertuarze m.in. chorały gregoriańskie i pieśni średniowieczne, muzykę religijną Claudia Monteverdiego, Heinricha Schütza, Dietricha Buxtehudego, Georga Friedricha Händla, Wolfganga Amadeusza Mozarta, utwory polskich kompozytorów XVI-XIX w., muzykę cerkiewną i świecką ukraińskiego baroku. Zespół charakteryzuje dążenie do jak najdoskonalszej realizacji dawnych praktyk wokalnych. Wykonuje także 12-głosowe anonimowe koncerty z XVIII w., kompozycje Maksyma Berezowskiego i Artema Wedla, psalmy lirników – większość z nich to współczesne prawykonania autorstwa „A cappella Leopolis”, będące wyłącznie w repertuarze tego zespołu. Usłyszymy także zespół trąbek barokowych Starck Compagnay, powstały w 1997 r. w Krakowie z inicjatywy trębaczy Tomasza Ślusarczyka i Stanisława Majerskiego oraz kotlisty Ryszarda Haby. Nazwa pochodzi od nazwiska twórcy XVII-wiecznej trąbki zachowanej na Jasnej Górze, Hieronymusa Starcka. W parzęczewskim kościele będą rozbrzmiewać utwory kompozytorów szkoły wileńsko-lwowskiej: Mykoły Dyleckiego („Weczernia”) i Tomasza Szewarowskiego („Litania do NMP”). Koncert będzie połączony z rekonstrukcją XVII-wiecznej liturgii i nieszporów anonimowych autorów z okręgu Lwowa („Weczernia”, „Organowa służba Boża” wg św. Jana Złotoustego).

Wydarzenia towarzyszące:
Występy dzieci i młodzieży, podopiecznych Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie oraz Domu Kultury „Relax” w Łodzi, g. 17.00
Koncert muzyki retro „Zakochani są wśród nas” w wykonaniu zespołu Folkysh, g. 18.00
Degustacja lokalnych wypieków cukierniczych, g. 17.00–19.00
Miejsce: Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie (ul. Ozorkowska 3)

Z WYCIECZKĄ NA KOLORY

W programie: Turek – postać Józefa Mehoffera, Uniejów – miasto Jarosława Bogorii Skotnickiego, Poddębice – Ogród Zmysłów i pijalnia wód termalnych, Parzęczew – kościół Wniebowzięcia NMP i św. Anny

Cena wycieczki 50 zł, wyjazd g. 10.00

Koszt uczestnictwa (w tym przewodnik, ubezpieczenie, bilety do wybranych obiektów) podany jest przy informacji o wycieczce. Liczba miejsc ograniczona – jednak by wyjazd doszedł do skutku, grupa musi liczyć co najmniej 30 osób.

Miejsce zbiórki: ul. Traugutta 18 (przed Łódzkim Domem Kultury). Godziny wyjazdu mogą ulec zmianie – uczestnicy wycieczki zostaną o tym wcześniej powiadomieni.

Informacje, zapisy i sprzedaż wycieczek: Towarzystwo Przyjaciół Łodzi, ul. Piotrkowska 17, front, I piętro, p. 12, e-mail: tplodz1959@wp.pl,http://www.tplodzi.eu/, tel. +48 607 828 892.

Sprzedaż trwa od 13 czerwca. Rezerwacje telefoniczne nie będą przyjmowane.

Godziny otwarcia TPŁ: w czerwcu od poniedziałku do czwartku g. 11.00-14.00, w lipcu i sierpniu we wtorek i piątek g. 14.00-17.00.

Organizator wycieczek zastrzega sobie możliwość zmiany programu lub kolejności zwiedzanych obiektów z przyczyn od niego niezależnych.

filharmonia łódzka logo

Filharmonia Łódzka im. A. Rubinsteina

Na estradzie Filharmonii Łódzkiej najczęściej występuje Orkiestra Symfoniczna FŁ. Zapraszane są również zespoły z innych miast Polski oraz z zagranicy, jak choćby: Deutsche Symphony Orchester Berlin, Shanghai Symphony Orchestra, Orkiestra XVIII Wieku, Concerto Italiano i …

ul. Narutowicza 20/22,