Klimatyczne bajki – angażujące słuchowiska dla dzieci w trosce o przyszłość planety

środa 16.02.2022 do środa 09.03.2022

Klimatyczne bajki – angażujące słuchowiska dla dzieci w trosce o przyszłość planety

Pełen ciepła i humoru cykl „Klimatyczne bajki” opowiada o codziennym życiu rodziny Zieleniewskich, a jego głównymi bohaterami są 6-letnia Ela, jej brat Aleks oraz ich rodzice. Państwo Zieleniewscy są zaangażowanymi rodzicami, do tego interesują się światem, który ich otacza. To świadomi obywatele planety Ziemia, a przez zabawę oraz sposób spędzania wspólnego czasu, przekazują ekologiczne wartości Eli i Aleksowi.

Wszystkie odcinki serii są publikowane na stronie www.klimatyczne-bajki.pl i platformach streamingowych. Inicjatorem projektu jest marka Electrolux.

„Klimatyczne bajki” to 6 opowiadań, które mają uwrażliwić najmłodsze pokolenie na najważniejsze kwestie codziennej ekologii. Wśród poruszanych zagadnień są: czyste powietrze, oszczędzanie energii i wody, drugi obieg ubrań, odpowiedzialne podróżowanie oraz niemarnowanie jedzenia.

Jak opowiadać dzieciom o ekologii?

Słuchowiska to wyjątkowa forma przekazu. Z jednej strony powrót do złotych czasów radia, ciekawa i zabawna historia, która przez zabawę przekazuje dzieciom ekologiczne wartości. A z drugiej, dostępność na tablecie czy telefonie pozwala nam słuchać „Klimatycznych bajek” w dowolnym czasie – w dalekiej i długiej podróży, ale też w drodze do lub ze szkoły i przedszkola.

Przygody bohaterów słuchowiska stworzyła Katarzyna Ogonowska, współzałożycielka  wydawnictwa Parasolka, promującego  wartościowe i pełne emocji opowieści dla dzieci w formie czytanek, audiobooków oraz książek; autorka książki „Rózia i kolorowe emocje”, inicjatorka charytatywnej akcji Bajki pod Parasolką, felietonistka magazynu „Dzieci”. Odkąd była małą dziewczynką, uwielbiała pisanie, więc już wtedy postanowiła, że zwiąże swoje życie zawodowe z tworzeniem tekstów. Dzisiaj jej córka nie wyobraża sobie dnia bez wspólnego czytania albo wieczoru bez historyjki na dobranoc, co niezmiennie inspiruje autorkę do tworzenia bajek i opowiadań dla dzieci, które towarzyszą rodzinom w poznawaniu emocji i odkrywaniu świata.

W wydawnictwie Parasolka odpowiadam na pytania wynikające z dziecięcej ciekawości, sięgającej wielu dziedzin. Zauważam taką potrzebę również w sprawie ekologii. Kiedy Electrolux powierzył mi opracowanie „Klimatycznych bajek”, cyklu słuchowisk wprowadzających dzieci w świat troski o planetę, uznałam, że misja, którą realizuję w wydawnictwie – inspirowanie do zabaw i rozmów o tym, co ważne – idealnie wpisuje się w to zadanie. Uwrażliwianie dzieci, a poprzez nie także w dużej części dorosłych, na proekologiczne zachowania w sytuacji, w której znajduje się nasza planeta, jest po prostu ważne i potrzebne. A jak mówić do dzieci o ekologii?  Przygody rodziny Zieleniewskich dotykają codziennych sytuacji. Rodzice Eli, głównej bohaterki, dbają o naturę i poprzez sposób spędzania rodzinnego czasu, przekazują ekologiczne wartości swoim dzieciom. To powoduje, że temat ekologii jest bardzo prawdziwy i jest blisko słuchaczy, ich rodzin i domów. W „Klimatyczne bajki” wpleciony jest element zabawy, co pomaga dzieciom chętniej się zaangażować i sprawia, że łatwiej jest zapamiętać informacje, które mogą być trudne albo nawet mało atrakcyjne dla maluchów. Dzieci uczą się poprzez modelowanie. Na nic lekcje ekologii czy to w przedszkolu, czy w szkole, jeśli maluch nie ma możliwości przyswojenia proekologicznych zachowań w sposób naturalny, jeśli nie widzi takich wzorców w swoim najbliższym otoczeniu. mówi Katarzyna Ogonowska, autorka serii słuchowisk „Klimatyczne bajki”.

Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

 W bohaterów „Klimatycznych bajek” wcielili się znani i lubiani przez dzieci oraz dorosłych: Marta Wierzbicka, znana z głosu Alicji w cyklu „Alicja w Krainie Czarów” i Jarosław Boberek, mistrz dubbingu, kultowy król Julian w całej serii „Madagaskar”. Martę Wierzbicką usłyszymy jako Elę i mamę, a Jarosława Boberka jako Aleksa i tatę.

www.klimatyczne-bajki.pl

 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
 
ZOBACZ TAKŻE:bajkaekologia