Kinowe południe dla najmłodszych w Kinie BODO – rozdajemy zaproszenia!

Łódź, ul. Rewolucji 1905 roku 78/80
📅 sobota 19.11.2016
Plakat promujący I serię animacji Parauszek i Przyjaciele
19 listopada 2016 r. (sobota) godz. 13:00

Kinowe południe dla najmłodszych w Kinie BODO
PARAUSZEK i PRZYJACIELE

„Parauszek i przyjaciele” – to serial w pełni realizowany w technice lalkowej. Tytułowy bohater to mały zajączek, mieszkający wraz z grupą przyjaciół w krainie zwanej Naszym Lasem. Kompanami Parauszka są: Zajączka Usia, Sroka Madzia, Łoś Łopatek, Bóbr Klepek, Wiewiórka Kitka, Wilk Waldek, Lis Fredek i Miś Benek. Losy dziewiątki bohaterów obserwuje wszechwiedząca, mądra Sowa Uhu, która komentuje wydarzenia z punktu widzenia dorosłego. Każdy z odcinków w przystępny dla dzieci sposób porusza takie problemy, jak szacunek, przyjaźń, tolerancja, odwaga, wytrwałość czy mądrość. Dzięki perypetiom zwierzątek dziecięcy widzowie uczą się dobrego wychowania, zasad życia społecznego, działania w grupie, odpowiedzialności i wiary we własne siły. „Parauszek i przyjaciele” to powrót do mądrej dydaktyki, podanej w sposób dostosowany do współczesnych realiów.

Lista odcinków:

Żartowniś
W Naszym Lesie pojawia się żartowniś, który w brzydki sposób psoci w domu każdego z przyjaciół. Usi kradnie szlafrok w serduszka, Parauszkowi podmienia farby do malowania drzwi, a Madzi psuje autoportret. Przyjaciele wołają na pomoc Klepka – detektywa i postawiają nietypowo ukarać żartownisia…Przypowiastka o tym, że żarty mogą być śmieszne, o ile nikomu nie szkodzą!

Leśny teatr
Parauszek postanawia wystawić w lesie przedstawienie teatralne. Jednak podczas prób nic nie układa się tak jak powinno. Występujący w roli narratora Lis dostaje czkawki, wcielający się w rolę smoka Łoś nie może zapamiętać kwestii, a grający rycerza Wilk wstydzi się i nie chce mówić. Sytuacja wydaje się beznadziejna, jednak Parauszek z Usią postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i stawić wspólnie czoła problemom. Przyjaciele dzielą się obowiązkami i pomagają aktorom przygotować się do ról. Największy problem – czkawka Lisa – rozwiązuje się przez przypadek. Wyleczony przez Parauszka z nieśmiałości Wilk tak sugestywnie odgrywa swoją rolę, że Lisowi z przejęcia przechodzi czkawka. Wszystkie problemy zostają rozwiązane, przedstawienie wychodzi idealnie, a wspólny cel – zostaje w końcu osiągnięty.

Leśny detektyw
Parauszek z Łosiem otwierają biuro detektywistyczne i pomagają przyjaciołom w rozwiązywaniu drobnych problemów. Pewnego dnia zaczynają ginąć różne rzeczy. Przyjaciele robią się podejrzliwi względem siebie, zaczynają się nawzajem obwiniać o kradzież, dochodzi do awantur. Parauszek wszczyna śledztwo, by wyjaśnić sprawę i zakończyć ciągnące się awantury. W końcu udaje mu się rozwikłać zagadkę – za zamieszanie odpowiedzialna jest Usia, która lunatykuje nocą i przestawia w czasie snu różne przedmioty. Odcinek o tym, że nie można bezpodstawnie oskarżać innych i o tym, że trzeba umieć przepraszać. Dodatkowo dzieci uczą się jak postępować z osobą, która lunatykuje.

Ratujmy Misia
Parauszek i Usia znajdują chorego Benka. Są przekonani, że Miś pochorował się z przepracowania… Szukają dla niego rozmaitych lekarstw i niemal każdy z mieszkańców Naszego Lasu ma świetny pomysł, jak go wyleczyć. Kolejne próby kończą się jednak fiaskiem, a Miś cierpi coraz bardziej. Dopiero mądra diagnoza Bobra Klepka wyjaśnia powody niedyspozycji. Przypowieść o tym, że co za dużo, to niezdrowo…

Bursztynowa wróżka
W lesie odbywa się festyn, na który każdy z przyjaciół przygotowuje coś specjalnego. Lis z Wilkiem urządzają stanowisko magiczne, którego główną atrakcją jest automat przepowiadający przyszłość – bursztynowa wróżka. Automat nie działa jednak samodzielnie. Bursztynową wróżkę obsługuje tak naprawdę siedzący w jej wnętrzu Wilk, który z pomocą Lisa „przepowiada” przyjaciołom ich przyszłość, daje rady i odpowiada na różne pytania. Mieszkańcy lasu łatwo nabierają się na kłamstwa Wilka, oddając mu w zamian słodycze i przysmaki. Usypia to czujność magików, którzy zaczynają być coraz bardziej pazerni i nieostrożni. W końcu przyjaciele nabierają podejrzeń i kłamstwo zostaje odkryte. Parauszek z przyjaciółmi postanawiają dać nauczkę oszustom. Przenoszą zamkniętych w bursztynowej wróżce Lisa i Wilka na łódź, udając, że chcą spuścić zepsuty ich zdaniem automat z nurtem rzeki. Przerażeni fałszywi magicy w końcu wydostają się z automatu, a mieszkańcy lasu nakazują im oddać wszystkie wyłudzone smakołyki. Lis i Wilk przekonują się na własnej skórze, że kłamstwo ma krótkie nogi.

UWAGA! ROZDAJEMY ZAPROSZENIA!

Co zrobić, żeby wygrać zaproszenie na ten seans? Wystarczy napisać na karolina@miastodzieci.pl, podając swoje imię i nazwisko oraz hasło BODO. Zwycięzcy losowania zostaną poinformowani o wygranej maliowo. Czas na zgłoszenia: do czwartku 17.11 do godz. 20.00.

Uwaga! Rozdajemy zaproszenia także na Facebooku – wystarczy dołączyć do naszej łódzkiej grupy http://www.facebook.com/groups/miastodzieci.lodz/

Miejsce:
Kino BODO