Kilometry tiulu, czyli kostiumowa odsłona #opera

Opera Krakowska
🗺 mapa
📅 niedziela 17.02.2019
Kilometry tiulu, czyli kostiumowa odsłona #opera

Kolejne spotkanie w ramach cyklu edukacyjnego #opera odbyło się w ubiegłą niedzielę (10.02.2019). Rąbka tajemnicy z przygotowań do spektaklu „Turek we Włoszech” Gioacchino Rossiniego uchyliły trzy ekspertki Opery Krakowskiej – Anna Sekuła, scenograf i kostiumograf, Katarzyna Kłębczyk z pracowni krawieckiej damskiej oraz Eulalia Szlachetka z pracowni modniarskiej.

Ponad dziewięćdziesiąt kwefów, toczków i innych fantazyjnych karnawałowych nakryć głowy, blisko sto kostiumów przygotowanych w pracowni krawieckiej, setki godzin pracy, aby przedstawienie mogło się odbyć – to robiło na uczestnikach warsztatów największe wrażenie. Mogli prześledzić drogę, która zaczyna się w wizji reżysera (w tym przypadku Włodzimierza Nurkowskiego), a kończy na deskach sceny.

Anna Sekuła oprowadzała uczestników po scenie i kulisach, przybliżając proces projektowania kostiumów oraz budowania makiet scenografii. Katarzyna Kłębczyk opowiadała o kilometrach tiulu i innych materiałów, z których kostiumy zostały uszyte. Praca nad nimi trwała ponad trzy miesiące. Eulalia Szlachetka tłumaczyła, że stworzenie nakrycia głowy solistki, w całości przeprowadzone ręcznie, trwa około 90 godzin. Całość poprowadziła redaktor Alicja Myśliwiec.

Uczestnicy chwalili otwartość, z jaką goście warsztatów odpowiadali na liczne pytania, możliwość dotknięcia rekwizytów, kostiumów oraz wejścia za kulisy i na scenę.

Już w najbliższą niedzielę (17.02) odbędzie się kolejne warsztatowe spotkanie. Wezmą w nich udział Paula Maciołek i Jarosław Bielecki, młodzi soliści krakowskiej sceny, którzy opowiedzą o swoich studiach, karierze muzycznej i o tym, jakie uczucia towarzyszą pierwszemu występowi na scenie Opery Krakowskiej.

Następne warsztaty (31.03) będą poświęcone charakteryzacji, która odgrywa ważną rolę w inscenizacji „Madamy Butterfly” w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego. Wioletta Chodowicz śpiewająca partię Cio-Cio-San oraz Zofia Luba, charakteryzatorka, zaprezentują tajniki scenicznego makijażu.

Na dwa ostatnie warsztaty w tym roku trzeba będzie troszkę poczekać – 19 maja zajęcia odbędą się wokół opery „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego. Spektakl, który miał premierę w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w ubiegłym roku, po raz pierwszy został wystawiony w Krakowie. Tegoroczne warsztaty zakończą się 9 czerwca – szczegóły już wkrótce!

Projekt #opera dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

fot. Łukasz Łuszczek

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent