29-30 września 2012
parking przed Hotelem Centrum, ul. Kilińskiego 59/63
Multimedialne muzeum w każdym mieście będzie otwarte w godz. 10.00-21.00.
Muzeum Narodowe w Kielcach rusza w trasę
Główna siedziba Muzeum – Pałac Biskupów Krakowskich w multimedialnej odsłonie
Mobilny kontener sztuki będzie zachęcać mieszkańców największych miast Polski do rzeczywistego odwiedzenia Muzeum Narodowego w stolicy Województwa Świętokrzyskiego. 1 września oraz 18 i 27 października odbędą się Dni Otwarte z cyklem imprez plenerowych, w tym przedstawień teatralnych i pokazów filmowych. Roadshow i Dni Otwarte organizowane są w ramach kampanii promocyjnej Muzeum realizowanej pod hasłem „Zakręt na kulturę”.
Roadshow, czyli mobilny kontener sztuki
Muzeum Narodowe w Kielcach od dawna podejmuje szereg nowatorskich działań edukacyjnych
i kulturalnych, by dotrzeć do jak najszerszej grupy zwiedzających. Jednym z nich jest roadshow, czyli mobilne muzeum, które na początek zawita do Warszawy. 1 i 2 września przed Pałacem Kultury
i Nauki na Placu Defilad stanie multimedialny kontener sztuki wyposażony w telewizory LCD
i komputery, na których będą emitowane spoty reklamowe i prezentacje muzealnych ekspozycji
z Pałacu Biskupów Krakowskich. Wszystkie prezentacje będzie można ściągnąć na telefon komórkowy czy tablet. Innymi słowy: Pałac Biskupów Krakowskich w „multimedialnej pigułce”.
Po Warszawie, muzealny kontener sztuki z prezentacją Pałacu Biskupów Krakowskich zagości we Wrocławiu, Katowicach i Krakowie. Ostatnim miastem na trasie będzie Łódź, gdzie akcja promocyjna głównej siedziby Muzeum Narodowego w Kielcach, odbędzie się w ostatni weekend września (29-30 września, parking przed Hotelem Centrum, ul. Kilińskiego 59/63). Multimedialne muzeum w każdym mieście będzie otwarte od godziny 10.00 do 21.00.
Dni Otwarte w Pałacu Biskupów Krakowskich
Oprócz ogólnopolskiego roadshow Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza do Pałacu Biskupów Krakowskich na Dni Otwarte. Będzie to cykl imprez połączonych ze zwiedzaniem muzeum. Pierwsza odbyła się 1 września, kolejne Dni Otwarte Muzeum Narodowego w Kielcach odbędą się w październiku.
18 października Muzeum zaprasza na spektakl wrocławskiego Teatru Pantomimy prezentowany
w Kieleckim Centrum Kultury. Aktorzy używając wyłącznie ruchu, mowy ciała i gestów, opowiedzą historię, która tematycznie nawiązuje do filozoficznej wizji czasu. Śmiech, ale również refleksja i wzruszenie gwarantowane!
Natomiast 27 października w Pałacu Biskupów Krakowskich odbędzie się dwugodzinny gwiezdny pokaz, w czasie którego uczestnicy będą mogli obserwować niebo dzięki profesjonalnym teleskopom astronomicznym. Nie zabraknie też projekcji filmowych. Na szczególną uwagę zasługuje film animowany, w całości ręcznie malowany, którego projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo. Technika filmu handmade nawiązuje do dzieł malarskich prezentowanych w ramach wystawy czasowej w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Temat filmu dotyczy pojęcia czasu, nawiązuje do kina drogi, przemieszczania się w czasie i przestrzeni, podróży kulturowej i obyczajowej. Dla najmłodszych przewidziana jest projekcja polskich filmów animowanych, które w swojej treści dotykają zagadnień przemijania i odradzania się.
Podczas Dni Otwartych odwiedzający Pałac Biskupów Krakowskich będą mogli zobaczyć makiety futurystycznej architektury i statków kosmicznych oraz bogatą ikonosferę inspirowaną książką Franka Herberta, a także wystawę „Czas”.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: http://mnki.pl/
Pałac Biskupów Krakowskich jest siedzibą Muzeum Narodowego w Kielcach – to najlepiej zachowany zabytek epoki Wazów w Polsce, pałac sztuki i nauki, miejsce przyjazne dla niepełnosprawnych, entre cour et jardin (fr. między dziedzińcem a ogrodem) – typ pałacu barokowego. Pałac usytuowany jest w centrum miasta, na wzgórzu zamkowym. Fundatorem Pałacu był najwybitniejszy dyplomata Rzeczypospolitej – kanclerz koronny Zygmunta III Wazy i Władysława IV, biskup Jan Zadzik. Perłą na skalę światową są stropy ramowe warsztatu Tomasza Dolabelli z ilustracją najważniejszych wydarzeń historycznych XVII wieku. Zbiory Muzeum Narodowego w Kielcach to galeria ustawiona epokami od XVII wieku aż po sztukę współczesną. Widz ma możliwość prześledzenia zmian zachodzących
w malarstwie i rzemiośle artystycznym na przestrzeni dziejów. Ekspozycja tworząca ścieżkę edukacyjną dla zwiedzających.
Muzeum Narodowe w Kielcach jako nowoczesna instytucja kultury chce uwrażliwić współczesnych odbiorców na wartości czasów minionych i być „pomostem” między pokoleniami. Konsekwentnie buduje wizerunek przyjazny dla widza, a szczególnie dla rodzin z dziećmi. Bogata, także dla najmłodszych, oferta edukacyjna stwarza możliwość obcowania ze sztuką i historią w niepowtarzalnej atmosferze.
Projekt pn. Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach najcenniejszym obiektem promocyjnym turystyki kulturowej ziemi świętokrzyskiej współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013. Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Świętokrzyskiego.