Każdy inny, wszyscy równi – zajęcia edukacyjne w EkoCentrum Wrocław

📅 poniedziałek 10.09.2018 do niedziela 30.09.2018
warsztaty dla szkówł we Wrocławiu atrakcje dla dzieci Wrocław 2018

Warsztaty skupiają się na podnoszeniu kompetencji międzykulturowych, wiedzy o przyczynach migracji oraz psychologicznych i społecznych mechanizmach powstawania stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji. Służą ponadto wzmacnianiu postawy otwartości na inność oraz kształtowaniu umiejętności reagowania na przemoc wynikającą ze stereotypów i uprzedzeń.

Cykl obejmuje trzy warsztaty (pakiet zajęć):

JEDEN ŚWIAT. Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z tematyką relacji między społeczeństwami globalnego południa i globalnej północy. Uczestnicy dowiedzą się, na czym polegają współzależności globalne (kulturowe, środowiskowe, ekonomiczne, społeczne, polityczne) oraz zostaną zaproszeni do krytycznej nad własnym stylem życia i wyborami, które mają wpływ – pozytywny lub negatywny – na jakość życia ludzi w innych krajach. Perspektywa ta uwrażliwili uczestników na jedną z przyczyn przybierającego na silę zjawiska migracji.
PRZEMÓC PRZEMOC. Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z problemem różnorodnych rodzajów przemocy wynikającej ze stereotypów i uprzedzeń, z którymi mogą się spotkać lub których mogą doświadczać w swoim życiu, w tym życiu szkolnym (bullying). Dowiedzą się przy tym, jaka jest różnica między stereotypem, uprzedzeniem a dyskryminacją, a także między patriotyzmem a nacjonalizmem. Podczas zajęć omówione też zostaną – przy pomocy metod aktywnych – różne formy przemocy i dyskryminacji, takie jak mowa nienawiści, mobing i bullying.
DOGADAJMY SIĘ! Celem zajęć będzie zapoznanie uczestników z ideą dialogu i komunikacji opartej na empatii i poszanowaniu różnic, zgodnie z wytycznymi porozumienia bez przemocy Marshalla Rosenberga i edukacji międzykulturowej. W ramach warsztatów uczestnicy będą mieli okazji poznać i przećwiczyć w praktyce tzw. komunikat „ja” oraz 4 kroki P. Butler, czyli metody rozwiązywania konfliktów i reagowania na niektóre formy przemocy.
Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych edukatorów, absolwentów Szkoły Trenerów Umiejętności Interpersonalnych. Ze względu na pracę na postawach i wartościach, jak i potrzebę otwartości uczniów podczas warsztatów, a także delikatny charakter procesów grupowych, warsztaty prowadzone są bez udziału opiekunów i nauczycieli.

Zajęcia będą realizowane do grudnia 2018 w godzinach lekcyjnych lub pozalekcyjnych. Istnieje możliwość realizacji zajęć w soboty. Nauczyciele i opiekunowie grup będą mogli wziąć udział w identycznym cyklu zajęć (wzbogaconych dodatkowo o analizę z metapoziomu). Zajęcia dla nauczycieli mogą odbywać się w godzinach popołudniowych.

Udział w programie jest bezpłatny. Nie pokrywamy jednakże kosztów dojazdu.

Aby wziąć udział w projekcie, zarówno opiekun/nauczyciel, jaki grupa muszą uczestniczyć w całym pakiecie zajęć. Każde zajęcia trwają 4 h (240 minut z przerwami). Zainteresowanych udziałem w projekcie prosimy o kontakt z koordynatorką pod adresem  osuch@eko.org.pl lub numerem telefonu 696 948 194

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl) w ramach działania INTEGRACJA I EDUKACJA MIĘDZYKULTUROWA WE WROCŁAWIU 2018.

 

Pozostałe projekty dla szkół i uczniów we Wrocławiu.

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent