Kaszel u dziecka – jak skutecznie radzić sobie z męczącymi dolegliwościami?

Kaszel u dziecka – jak skutecznie radzić sobie z męczącymi dolegliwościami?

📅 poniedziałek 03.09.2018 do poniedziałek 10.09.2018
Kaszel u dziecka – jak skutecznie radzić sobie z męczącymi dolegliwościami?
Każdy rodzic chce by jego dziecko cieszyło się dobrym samopoczuciem i zdrowiem. Niestety, czasem dolegliwości nie daje się uniknąć. Wśród tych, które wywołują u nas, rodziców, szczególny niepokój, na jednym z pierwszych miejsc znajduje się kaszel. Męczy nasze dziecko, sprawia, że czuje się ono osłabione i ma problemy z oddychaniem oraz spokojnym snem. Nic więc dziwnego, że zależy nam na tym, by jak najszybciej pokonać chorobę. Sprawdźmy więc, co może być przyczyną kaszlu u malucha i w jaki sposób skutecznie, ale jednocześnie bezpiecznie radzić sobie z tymi dolegliwościami.

Kaszel to nie choroba

Bardzo wielu rodziców uważa, że kaszel to choroba. Tymczasem, tak naprawdę jest to jedynie objaw, którego przyczyną mogą być różnego rodzaju infekcje i schorzenia. Od przeziębienia, poprzez grypę, zapalenie oskrzeli, aż po alergię i podrażnienia układu oddechowego. Kaszel sam w sobie jest reakcją obronną organizmu, której celem jest oczyszczenie układu oddechowego z zanieczyszczeń lub zalegającej w nim wydzieliny. Dlatego też warto zdać sobie sprawę z tego, że nie zawsze musimy z nim walczyć i zatrzymywać go za wszelką cenę. O wiele lepszym sposobem leczenia jest bowiem sprawienie, by stał się jak najbardziej produktywny i pomógł dziecku pokonać chorobę.

Rodzaje kaszlu i ich przyczyny

Nie od dziś wiadomo, że kaszel ma nie tylko różne przyczyny, ale również różne postacie. Najczęściej rozróżniamy kaszel mokry oraz kaszel suchy. Pierwszy rodzaj kaszlu to ten, który połączony jest z wykrztuszaniem wydzieliny. Towarzyszy on dziecku najczęściej w przypadku infekcji dróg oddechowych i jest połączony z występowaniem innych objawów takich jak ból gardła, gorączka, katar czy bóle ucha. Wydzielina w kaszlu mokrym może przybierać różne formy – od przejrzystej, śluzowej, po gęstą, ropną.

Kolejnym rodzajem kaszlu jest kaszel suchy. Przez specjalistów nazywany często kaszlem nieproduktywnym, ponieważ nie przyczynia się on do oczyszczania dróg oddechowych z wydzieliny. Kaszel suchy może przybierać mieć różne formy – od męczącego, duszącego, poprzez „szczekający” lub kaszel, który pojawia się tylko w nocy. Różne mogą być również przyczyny występowania kaszlu suchego. Wśród najczęstszych wymienia się między innymi: wirusowe infekcje dróg oddechowych, podrażnienie układu oddechowego po przebytej infekcji, a także zbyt suche powietrze w pomieszczeniach. Przyczyną napadów suchego kaszlu może być również astma, dlatego jeśli dziecko ma podczas ataków kaszlu uczucie duszności lub zaobserwujemy u niego świszczący oddech, warto jak najszybciej udać się do lekarza. W tym miejscu warto zaznaczyć również, że kaszel suchy nie musi być związany z układem oddechowym i może świadczyć np. o chorobie refluksowej przełyku. Właśnie dlatego tak ważne jest dokładne obserwowanie dziecka i odnotowywanie wszystkich dolegliwości jakie towarzyszą atakom kaszlu. Dzięki temu lekarz będzie miał znacznie łatwiejsze zadanie z postawieniem prawidłowej diagnozy.

Skuteczne sposoby na kaszel mokry

Jeśli mamy do czynienia z kaszlem mokrym u dziecka, najlepszym rozwiązaniem jest podawanie środków wykrztuśnych. Ich celem jest rozrzedzenie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych oraz pobudzanie mechanizmów samoczynnego oczyszczania się dróg oddechowych. Wybierając lek, który możemy podać swojemu dziecku, stawiajmy przede wszystkim na preparaty dla najmłodszych. Posiadają bowiem one w pełni bezpieczną dla dziecka dawkę substancji czynnych a przy tym są skuteczne w działaniu. Wśród dostępnych na rynku syropów dla dzieci na kaszel warto wymienić między innymi syrop na kaszel mokry o wykrztuśnym działaniu.

Poza stosowaniem syropu na kaszel dla dzieci zadbaj również o to, by dziecko dużo piło. To również pomoże rozrzedzić wydzielinę. Pomocne okazuje się także oklepywanie pleców dziecka, które pomaga mu odkrztuszać wydzielinę. W jaki sposób to robić? To bardzo proste. Wystarczy dłonią ułożoną w łódeczkę oklepywać delikatnie plecy dziecka od końca żeber w kierunku ramion. Dziecko w tym czasie powinno leżeć na łóżeczku. To również pomaga w odrywaniu się wydzieliny a więc przyspiesza proces oczyszczania się dróg oddechowych dziecka. Pamiętaj, że jeśli kaszel mokry nie ustępuje po kilku dniach leczenia lub towarzyszą mu inne, niepokojące objawy, trzeba udać się do lekarza. Zalegająca wydzielina rozszerza bowiem oskrzela, co ułatwia wniknięcie do nich bakterii, które mogą przyczynić się do rozwoju poważnych infekcji, a nawet zapalenia płuc.

Jak radzić sobie z kaszlem suchym?

Postępowanie w kaszlu suchym zależy od jego przyczyny. Niemniej jednak, jeśli mamy do czynienia z kaszlem suchym, który jest początkowym objawem infekcji dróg oddechowych, również możemy pomóc dziecku poprzez podawanie syropu na kaszel dla dzieci. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się syropy przeciwkaszlowe, które złagodzą napady kaszlu. Dobrze jest również zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko.

Pamiętajmy jednak, że suchy kaszel może być również objawem zapalenia krtani. W takiej sytuacji nie należy zwlekać, może ono mieć bowiem bardzo poważne konsekwencje, ponieważ utrudnia dziecku oddychanie. Jeśli więc zauważysz, że atakom kaszlu towarzyszy sinienie ust dziecka, a maluch z trudem łapie powietrze – koniecznie wezwij lekarza. Do jego przybycia pomóc może dokładne wywietrzenie pomieszczenia lub wyjście na balkon. Chłodne powietrze zmniejszy bowiem obrzęk krtani i ułatwi dziecku oddychanie.

Podawanie leków nie musi być trudne

Każdy rodzic wie, że podawanie lekarstw małemu dziecku bywa bardzo trudne. Malec często grymasi i nie ma ochoty na zażycie koniecznej dla wyzdrowienia dawki leków. Na szczęście z tym problemem możemy sobie poradzić. Obecnie syropy na kaszel dla dzieci mają bardzo przyjemny, owocowy smak, dzięki któremu dzieci chętnie je przełykają. Co więcej, możemy również znaleźć środki, które są skondensowane, dzięki czemu dziecko może zażyć jedynie niewielką ilość syropu na kaszel by był on skuteczny. Jeśli twoja pociecha również nie przepada za połykaniem lekarstw – skonsultuj się z farmaceutą. Z pewnością doradzi ci on lek, który dobrze sprawdza się w przypadku dzieci.

Domowe sposoby – nie zaszkodzą, a mogą pomóc

Wielu rodziców w dzisiejszych czasach negatywnie podchodzi do domowych sposobów leczenia kaszlu uważając, że są nieskuteczne, a przy tym mogą zaszkodzić naszemu dziecku. Zupełnie niesłusznie. Musimy zdawać sobie bowiem sprawę z tego, że domowe metody to nie zastępstwo dla nowoczesnych leków, ale wsparcie, które ma pomóc organizmowi twojego dziecka szybciej dojść do zdrowia.

Co więc możesz zrobić? Przede wszystkim zadbaj o prawidłowe nawilżenie powietrza w pokoju dziecka. Zbyt suche będzie wysuszało błony śluzowe gardła co przyczynia się do nasilenia dolegliwości. Pamiętaj również, że także zbyt wysoka temperatura nie jest sprzymierzeńcem w walce z kaszlem. Częste wietrzenie pomieszczeń i utrzymywanie temperatury, która nie przekracza 20 stopni Celsjusza to najlepsze, co możesz zrobić dla swojego dziecka.

Ponadto możesz także wypróbować inhalacji. Wystarczy wdychanie pary wodnej, by drogi oddechowe dziecka oczyszczały się skuteczniej. Jeśli dodatkowo zdecydujesz się na dodanie olejka eukaliptusowego lub tymiankowego będą jeszcze skuteczniejsze. Stosowanie inhalacji to doskonały, a przy tym w pełni bezpieczny sposób na zmniejszenie dolegliwości bólowych. Co więcej, ułatwiają także odkrztuszanie flegmy.

Zadbaj również o pozycję, w której śpi twoje dziecko – jeśli męczy je kaszel pomocne może okazać się położenie dodatkowej poduszki, dzięki której główka dziecka będzie wyżej niż reszta ciała. Bardzo ważne jest również dbanie o to, by dziecko dużo piło. Ziołowe herbatki z miodem nie tylko rozrzedzą wydzielinę, ale również nawilżą błony śluzowe gardła, zmniejszając ból.

Tych błędów nie popełniaj!

Chcąc pomóc swojemu dziecku w uporczywym kaszlu, który nie daje mu spać, często działamy szybko, a przez to niestety również nieroztropnie. Wśród częstych błędów, które popełniamy, jednym z podstawowych jest podawanie syropu na kaszel, który nie jest odpowiedni dla wieku dziecka. Pamiętajmy o tym, żeby pod żadnym pozorem nie podawać syropów wykrztuśnych dzieciom poniżej 1 roku życia. Niemowlętom możemy pomagać jedynie za pomocą syropów łagodzących ból gardła na bazie naturalnych składników. Najlepiej jednak od razu zasięgnąć porady lekarza. Podobnym błędem jest podawanie syropów dla dorosłych kilkuletnim dzieciom. Pamiętajmy, że zawierają one znacznie większą dawkę substancji czynnych, których tak małe dziecko nie powinno przyjmować. Nie należy również przekraczać zalecanej dawki syropu na kaszel dla dzieci. Przyjęcie większej jego ilości przez dziecko wcale nie oznacza, że będzie działać skuteczniej, zaś może mieć negatywne skutki zdrowotne.

Wystrzegajmy się również hamowania odruchu kaszlu syropami na kaszel suchy, jeśli dziecko odkrztusza wydzielinę. Jego kaszel jest bowiem produktywny i pomaga drogom oddechowym oczyścić się. Zatrzymanie tego syropem przeciwkaszlowym może przyczynić się do rozwoju poważniejszych infekcji.

Kiedy warto udać się do lekarza?

Jak wspominaliśmy, kaszel nie zawsze musi oznaczać, że dzieje się coś bardzo niepokojącego i często rodzicom udaje się go pokonać na własną rękę. Nie wolno jednak lekceważyć tego objawu – może on być również sygnałem, że nasze dziecko poważnie zachorowało. Dlatego też nie unikajmy wizyty u lekarza. Szczególnie jeśli mamy do czynienia z kaszlem u niemowlaka. U tak małych dzieci trudno jednoznacznie stwierdzić co powoduje dolegliwości, co więcej, często zmagają się one z powikłaniami. Dlatego też jeśli niemowlę zaczyna kaszleć warto skontrolować jego stan zdrowia. W przypadku starszych dzieci do lekarza możemy udać się po 2-3 dniach jeśli nie uda nam się złagodzić dolegliwości. Jeśli jednak kaszlowi towarzyszy wysoka gorączka lub apatia – również nie warto zwlekać z uzyskaniem fachowej pomocy lekarskiej.

Jak widzisz, kaszel u dziecka może mieć różne przyczyny, które nie zawsze muszą oznaczać rozwój infekcji. Dlatego też nie warto wpadać w panikę, a uważnie obserwować dziecko i starać się mu pomóc. Obecnie mamy dostęp do szerokiej gamy syropów na kaszel dla dzieci. Dzięki temu możemy skutecznie pomóc maluchowi i przynieść mu ulgę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
 
ZOBACZ TAKŻE:zdrowie
 

Polecamy