Kapitan Nemo w Teatrze Pinokio

Teatr Pinokio w Łodzi, Kopernika 16 mapa

sobota 06.04.2019

Kapitan Nemo w Teatrze Pinokio

6 kwietnia w Teatrze Pinokio w Łodzi odbędzie się premiera spektaklu „Kapitan Nemo. 20 000 mil podmorskiej żeglugi” w reż. Magdaleny Miklasz.

Wiek XIX trwa w swojej majestatycznej pełni. Jest wiekiem wiary w potęgę ludzkiego rozumu, w niegraniczone możliwości nauki, czasem potęgi – białego i bogatego – człowieka. To wiek pomnażania wiedzy i pieniędzy.

Białych plam na mapie jest wprawdzie coraz mniej, a ludzkość zaczyna powoli podnosić wzrok w kierunku gwiazd, lecz są jeszcze obszary niezbadane. Świat, którego ludzie mogą się tylko domyślać, zaczyna się tuż pod powierzchnią wód.
W oceanach dookoła całego świata pojawia się potwór. Niezidentyfikowany obiekt, przyczajony, budzący dezorientację i lęk. W wyniku starcia z tajemniczą siłą „Abraham Lincoln” idzie na dno. Z katastrofy ratują się tylko profesor Aronnax, Conseil i kanadyjski harpunnik Ned Land, osobnik pełen wigoru i zdrowego rozsądku, do tego osobliwie uzdolniony muzycznie. Rozbitkowie znajdują schronienie na pokładzie najnowocześniejszego na świecie podwodnego okrętu, maszyny wręcz nieprawdopodobnej – na „Nautilusie”.

Znajdują tam również towarzysza podróży, od teraz pana ich losu, genialnego żeglarza i inżyniera, który każe o sobie mówić „Nikt”, którego dusza jest bardziej nieprzenikniona niż ocean – a tajemnice mroczniejsze i bardziej dramatyczne.
Co pchnęło Kapitana na drogę irracjonalnej, melodramatycznej zemsty? Potęga wynalazków których jest autorem mogłaby rozwiązać wiele problemów ludzkości, tajemnica napędu jego okrętu wyprzedza stan ludzkiej wiedzy o epokę. Kapitan ze swojej pustelni, odcięty od cywilizowanych praw – i również od win ludzkości – prowadzi osobistą wendettę. Kim jest? Obywatelem prześladowanego narodu, zbiegłym niewolnikiem mocarstw, wyrzutem sumienia zachodniego świata. Spektakl jest adaptacją najpopularniejszej powieści Juliusza Verne’a, autora ulubionych książek dzieciństwa, fantastyczno-naukowych powieści, w których brawurowe przygody mieszają się z filozoficznymi dywagacjami – i w których przegląda się cały XIX wiek. Zamierzeniem twórców i aktorów jest powołać na scenie podwodny świat fantastycznej podróży, pełen pięknych obrazów, poezji i muzyki – podróży, podczas której zbliżymy się choć na krok do rozwiązania tajemnicy genialnego, niebezpiecznego kapitana.

Spektakl powstał z myślą o widzu w wieku 12+.
Kapitan Nemo. 20 000 mil podmorskiej żeglugi
Juliusz Verne
adaptacja: Maciej Podstawny
na podstawie anonimowego tłumaczenia
reżyseria: Magdalena Miklasz
scenografia: Mirek Kaczmarek
muzyka: Anna Stela
wideo: Amadeusz Nosal
reżyseria światła: Piotr Nykowski
obsada: Hanna Matusiak, Żaneta Małkowska, Natalia Wieciech, Łukasz Batko, Łukasz Bzura, Maciej Cempura, Piotr Osak

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Kapitan Nemo w Teatrze Pinokio

Teatr Pinokio

To prawda, Pinokio nie jest grzecznym chłopcem. Nie chodzi w ładnie skrojonym mundurku, jest nieokrzesany, bywa nieznośny i zachowuje się na opak. Wiem, że nie jest dzieckiem które można ułożyć, podporządkować i jednoznacznie ocenić. Ale …

Więcej

Adres:

ul. Kopernika 16,
90-503 Łódź


Kontakt:

42 636-59-88, 42 636-66-90.
pinokio@teatrpinokio.pl
http://www.teatrpinokio.pl
facebook

ZOBACZ TAKŻE:teatr