Kąpiel i pielęgnacja ciała dziecka – odpowiedzi na pytania dotyczące pielęgnacji skóry dziecka

📅 wtorek 24.04.2018 do poniedziałek 30.04.2018
Kąpiel i pielęgnacja ciała dziecka – odpowiedzi na pytania dotyczące pielęgnacji skóry dziecka
Delikatna skóra dziecięca wymaga odpowiedniej opieki, ogrzewającej warstwy ochronnej, głębokiego nawilżenia i pełnego miłości i troski dotyku. Rodzice często nie są pewni jak po raz pierwszy kąpać swoje dziecko czy odpowiednio chronić jego skórę. Christina Hinderlich, położna współpracująca z marką Weleda, kwalifikowana pielęgniarka i mama trójki dzieci, odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące pielęgnacji dziecięcej skóry.

Kąpiel w celu zapewnienia zdrowego rozwoju skóry

Jakiego rodzaju opieki potrzebuje skóra noworodka tuż po urodzeniu?

CHRISTINA HINDERLICH: Lubię odpowiadać na to pytanie powiedzeniem liczy się jakość, nie ilość. Wysokiej jakości naturalny olej roślinny i maść na odparzenia to dobry zestaw startowy. Mam bardzo dobre doświadczenia z maścią nagietkową. Nagietek ma zdolność wchłaniania ogromnych ilości światła słonecznego oraz ciepła, a dzięki swoim właściwościom pozytywnie przyczynia się do rozwoju skóry i łagodzi ją. Stosowanie organicznego oleju sezamowego to inna łagodna forma pielęgnacji skóry najmłodszych. Jest bogaty w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają w tworzeniu hydrolipidowej warstwy skóry.

Wysokiej jakości olej roślinny może przyczyniać się do zdrowego rozwoju skóry.

Kiedy powinno się zacząć kąpać noworodka?

CH: To dobrze, że w wielu miejscach nie kąpie się już dzieci tuż po urodzeniu. Delikatne obmycie z krwi i płynów ustrojowych wystarcza. Ważne jest także, by nie usuwać ze skóry niemowlęcia mazi płodowej – białej, przypominającej ser substancji. Kiedy dziecko przychodzi na świat, pełen miłości kontakt ze skórą rodzica jest kluczowy. W pierwszych godzinach życia dziecka między nim a rodzicami tworzy się silna więź. Oprócz tego ważne jest, by poród przebiegał w spokojnej atmosferze, a nowonarodzone dziecko zostało ogrzane.

Dobrym momentem na pierwszą kąpiel jest ten, w którym resztki pępowiny odpadną. Zanim się to stanie naprawdę wystarczy codziennie przemywać dziecko mokrym ręczniczkiem i nawilżać olejkiem fałdy skórne w okolicach intymnych, na twarzy oraz rękach. Po kilku pierwszych tygodniach rodzice nabierają pewności w obchodzeniu się ze swoim dzieckiem, dzięki czemu pierwsza kąpiel może odbyć się w mniej stresującej atmosferze.

Wielokrotnie testowany produkt Weleda Calendula Cream Bath KREM DO KĄPIELI z nagietkiem lekarskim, zawiera sok z tarniny oraz ekstrakty z nagietka i tymianku. Zawarta w nim sól dobrze działa na wrażliwą skórę niemowląt, a tymianek ma niesamowite właściwości rozgrzewające. Tak naprawdę jest to produkt idealny dla dzieci w każdym wieku. Ponieważ działa rozgrzewająco, pozwala dzieciom się zrelaksować.

Jak często powinno kąpać się dziecko?

CH: Dzieci nie trzeba kąpać każdego dnia – kąpiel raz lub dwa razy w tygodniu wystarcza. Jeśli jednak rodzina czuje się niepewnie lub stresuje się nowym porządkiem dnia, dziecko wystarczy dokładnie umyć.

Czy można używać olejku?

CH: Ponieważ maź płodowa zostaje najczęściej tylko w niektórych fałdach skórnych noworodka i szybko się wchłania, wysokiej jakości olej roślinny może pomóc w zdrowym rozwoju skóry. Uważne, codzienne stosowanie naturalnego olejku może przyczynić się do powstania dobrze ukształtowanej warstwy ochronnej skóry. Na zachowanie równowagi cieplnej organizmu pozytywnie wpływa także wmasowywanie rozgrzewających olejków.

Dzieci nie trzeba kąpać każdego dnia – kąpiel raz lub dwa razy w tygodniu wystarcza.

Jak należy pielęgnować suchą skórę tułowia u dzieci?

CH: Naskórek, który w łonie matki pokryty był mazią płodową, zazwyczaj złuszcza się w pierwszych dwóch tygodniach od urodzenia. Złuszczanie się jest najbardziej widoczne na tułowiu – klatce piersiowej oraz brzuchu. Zalecam produkty pielęgnacyjne zawierające wysokiej jakości oleje roślinne. Jeśli dziecko wykazuje oznaki swędzenia warto zastosować Weleda Calendula Baby Oil Fragrance Free BEZZAPACHOWY OLEJEK z solą morską oraz ekstraktami z nagietka i tymianku, który pomoże złagodzić dyskomfort. Następnie skórę należy nasmarować olejkiem, ponieważ po kąpieli bardzo skutecznie go wchłonie.

Co wybrać – zwykłe produkty dla dzieci czy kosmetyki do skóry bardzo wrażliwej?

CH: Jeśli w rodzinie nie ma historii neurodermitu lub innych atopowych chorób skóry polecam używanie wysokiej jakości produktów pielęgnacyjnych do skóry normalnej dla dzieci. Ze względu na wysoką przepuszczalność dziecięcej skóry, która nie jest jeszcze całkowicie wykształcona, nie polecam produktów z dodatkami chemicznymi czy olejami mineralnymi.

Jeżeli ryzyko chorób skóry lub oznaki świadczące o jej wrażliwości nie występują noworodek może korzystać ze zwykłych produktów pielęgnacyjnych dla dzieci o właściwościach rozgrzewających, które także wspomagają rozwój skóry, w większym stopniu niż te przeznaczone dla dzieci o skórze wrażliwej.

Pielęgnacja pupy niemowlaka
Jakiego rodzaju pielęgnacji potrzebują okolice intymne u dzieci?

CH: Ponieważ skóra na tym obszarze ma ciągły kontakt z moczem oraz odchodami i znajduje się w ciepłym i wilgotnym środowisku, jest narażona na liczne podrażnienia i zapalenia. Polecam czyszczenie ciepłą wodą i olejkiem, a następnie osuszanie za pomocą poklepywania.

Dobrym pomysłem jest także dopuszczenie powietrza do tego obszaru, na przykład poprzez pozwolenie dziecku na chwilę odpoczynku od pieluszki. Jeżeli skóra się zaczerwieni, należy użyć specjalnej maści. Dzięki mieszance łagodzącego ekstraktu z nagietka oraz tlenku cynkowego krem Weleda Calendula Nappy Change Cream KREM PRZECIW ODPARZENIOM jest przeze mnie często stosowana w celu ochrony i wzmocnienia dziecięcej skóry.

Jak łagodzić podrażnienia i wysypki w okolicach intymnych?

CH: Podczas okresu, w którym dziecko nosi pieluszki, na jego pupie mogą pojawiać się sprawiające ból krostki i wypryski oraz delikatne lub znaczne zaczerwienienia. W takim przypadku zmiany pieluchy mogą być dla dziecka bardzo trudne, ale mimo to konieczne jest czyszczenie tych okolic. Używanie miękkich ściereczek, na przykład pociętej gazy, może uprzyjemnić dziecku proces czyszczenia. W tym przypadku polecam mycie okolic najpierw letnią wodą, a następnie olejkiem, który pozostawiając na skórze delikatną powłokę, uczyni kolejną zmianę pieluchy nieco przyjemniejszą.

Jeśli podrażnienie utrzymuje się, pieluszkę należy zmieniać co najmniej co dwie godziny w dzień oraz kilka razy w nocy. Po umyciu pupy niemowlaka raz lub dwa razy dziennie można także zastosować krem z naturalnymi olejami oraz tlenkiem cynku, który pomoże skórze szybciej się zregenerować. Ważne jest, by pozwolić skórze oddychać tak długo jak to możliwe. Ja w tym celu w wełnianych śpioszkach moich dzieci wycinam otwory, tak aby ich brzuszki i nogi pozostały ogrzane, ale do pupy miało dostęp powietrze. Jeśli ból utrzymuje się przez dłużej niż dwa dni lub gdy nie ma pewności, że ustąpił, należy zgłosić się do swojej położnej lub do pediatry. Może się to zdarzać częściej podczas pierwszych miesięcy, ale nigdy nie należy bać się zapytać o radę czy poprosić o pomoc.

Które pieluszki są najlepsze?

CH: Istnieje wiele różnych rodzajów pieluszek, od wszechobecnych pieluch jednorazowych, przez pieluchy z wkładką syntetyczną i oddychającym materiałem zewnętrznym, po materiałowe pieluszki z wełnianą osłonką. Każda rodzina powinna zdecydować, która wersja pieluszek najbardziej im odpowiada, zarówno pod kątem finansowym, jak również czasowym. Ja zazwyczaj polecam pieluszki oddychające.

Dorastanie bez pieluszek?

CH: Metodę, w której dzieciom pozwala się na dorastanie bez noszenia pieluszek nazywa się potocznie „wychowaniem bezpieluchowym”. Metoda ta była bardzo popularna w Europie przed rozpoczęciem XX wieku. Nawet dziś 75% dzieci na świecie nie nosi pieluch. W „wychowaniu bezpieluchowym” nie chodzi jedynie o nauczanie schludności, ale przede wszystkim o komunikację rodzica z dzieckiem, ponieważ każde dziecko na swój sposób informuje rodzica, że „ma potrzebę” – wierci się, łapie kontakt wzrokowy, staje się niespokojne czy płacze. Jeśli rodzic nauczy się odpowiednio na te sygnały reagować, wielu problemów skórnych w okolicach intymnych będzie można uniknąć.

Produkty WELEDA do pielęgnacji skóry niemowląt można nabyć w Superpharm, Hebe oraz w wybranych aptekach.

Dowiedz się więcej:

https://www.weleda.pl/

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent