Kamieniczki i uliczki

📅 poniedziałek 07.09.2015 do poniedziałek 28.09.2015
Kamieniczki i uliczki

– Pracę nad piosenką o Gdańsku „Kamieniczki i uliczki" rozpoczęliśmy mniej więcej rok temu – mówi jej pomysłodawca i twórca Paweł Sadowski, który jest autorem płyt „Po cichutku" i „Kraina wyobraźni". – W projekcie wzięło udział około trzydziestu osób, zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Ideą, która nam przyświecała, było stworzenie utworu ciepłego, kolorowego i pozytywnego, z którym każdy chce się utożsamiać. Chcieliśmy również pokazać Gdańsk jako miasto magiczne, czarodziejskie, o niezwykłych możliwościach.

„Kamieniczki i uliczki" wykonywana jest przez dzieci, przy udziale profesjonalnych muzyków grających na co dzień w znanych zespołach oraz instytucjach – Filharmonii i Opery Bałtyckiej. Piosenkę wyróżnia nie tylko wykonawca (dzieci i profesjonalni muzycy), ale także jej uniwersalny charakter. Odbiorcą może być zarówno dziecko, jak i osoba dorosła. A dla tych, którzy jeszcze Gdańska nie znają i jeszcze go nie odwiedzili, zachętą do tego by jak najszybciej nadrobić zaległości. Może utwór "Kamieniczki i uliczki. Piosenka o Gdańsku" stanie się z czasem jego dziecięcą muzyczną wizytówką?

Warto także zwrócić uwagę na stronę wizualną teledysku do utworu, którą stworzyli Marianna Jagoda (ilustracja) i Andrzej Mioduszewski (animacja). Muzyka i tekst Pawła Sadowskiego zyskały magiczną oprawę, w której możemy rozpoznać charakterystyczne fragmenty i symbole Gdańska.

Premiera piosenki odbyła się podczas tegorocznego Święta Miasta. Zgodnie z pomysłem twórcy, książeczki z tekstem i zapisem nutowym trafią do wszystkich szkół i przedszkoli w Gdańsku, by mogły zostać wykorzystane przez nauczycieli, np. na lekcjach muzyki.

Teledysk i piosenka znajdują się tutaj: