Kolejne śledztwo Julki i Szpulki, w którym Mały Czytelnik będzie mógł aktywnie uczestniczyć, by samodzielnie rozwiązać zagadkę. Pomogą mu w tym tropy, wskazówki, naklejki i mapa na końcu książki oraz przepiękne i wesołe ilustracje, które nie rozpraszają, a doskonale uzupełniają fabułę. Dzieci poznają także różne oblicza strachu i sposoby na radzenie sobie z tym uczuciem, bo książki o Julce i Szpule to także książki o uczuciach.
Po tropach do strachu
Druga część z serii detektywistycznych przygód Julki i Szpulki, podobnie jak pierwsza, porusza sferę emocji dziecka. Tym razem będzie to STRACH, który zaraz po złości jest częstym, negatywnym uczuciem, które odczuwają nasze pociechy. Okazuje się jednak, że strach wcale nie musi być ani zły ani straszny. Jest uczuciem, jak każde inne. Julka i Szpulka udowodnią, że jeśli zaczniemy dociekać i odkrywać przyczynę strachu, okaże się, że to, co było straszne, wcale takim nie jest. By to odkryć będą musiały przeprowadzić śledztwo!
W „Kościochrupku” podobnie, jak w pierwszej opowieści z serii, dzieci będą mogły aktywnie uczestniczyć w śledztwie – wybierać tropy i odpowiadać na pytania, by samodzielnie rozplątać zagadkę. Tym razem Małych Detektywów czeka mnóstwo zadań do wykonania: porównywanie tropów i zaznaczanie ich na mapie, typowanie podejrzanych i podążanie za śladami. Do każdej książki dołączony jest arkusz z nalepkami niezbędny do uzupełniania mapy. Śledztwo można przeprowadzić na różne sposoby, dlatego „Kościochrupka” czyta się nie raz, ale wiele razy i za każdym razem nieco inaczej.
Dzięki odpowiadaniu na pytania i podążaniu za tropami Mały Czytelnik wraz z Julką i Szpulką odkryją, że wystarczy poznać źródło strachu lub jego przyczynę, by przestać się bać.
Nauka koncentracji
Wszystkie dzieci są Małymi Detektywami – lubią odkrywać, badać, zadawać pytania i poszukiwać na nie odpowiedzi. Bez problemu poradzą sobie z przeprowadzeniem śledztwa, a przy okazji nauczą się wielu przydatnych umiejętności: spostrzegawczości, dedukcji, łączenia faktów i logicznego myślenia.
Książki z serii „Julka i Szpulka” są stworzone tak, aby łączenie faktów było łatwe dla Małego Czytelnika – wyraziste i wesołe ilustracje Daniela Włodarskiego mają małą ilość detali i nie rozpraszają, wręcz pomagają dziecku w podążaniu za fabułą książki.
Wszelkie aktywności podczas lektury takie, jak porównywanie śladów, odpowiadanie na pytania, czy przyklejanie nalepek mają pomóc w rozwiązaniu zagadki. Dlatego książkę mogą czytać już małe dzieci, powyżej 4 roku życia!
Nauka koncentracji to bardzo ważna i potrzebna umiejętność. Julka i Szpulka na swoim blogu i profilach w social mediach przeprowadziły Akcję Śledczą pod kryptonimem KONCENTRACJA, podczas której pojawiły się wywiady, filmy edukacyjne i zabawy detektywistyczne.
Aktywne czytanie
Książki z serii „Julka i Szpulka” to książki interaktywne, bo angażują dzieci do wykonania określonych czynności. Książki nie tylko się czyta. Mały Detektyw będzie mógł samodzielnie zdecydować, którym tropem bohaterowie książki mają podążyć najpierw – to daje dziecku poczucie sprawczości i jeszcze bardziej wciąga w fabułę książki. Ponadto dzieci będą mogły w książce rysować i naklejać nalepki – dzięki temu aktywnie spędzają czas z książką i mogą czerpać jeszcze większą satysfakcję z lektury. Aktywne czytanie świetnie sprawdzi się wśród dzieci, które nie lubią czytać książek, a rodzice chcieliby je do tego zachęcić.
W książce dzieci odnajdą także wskazówki, które ułatwią samodzielne rozwiązanie zagadki zanim fabuła się skończy. Cóż za ogromna satysfakcja, by samemu zakończyć śledztwo!
Kreatywne poszukiwanie rozwiązań
„Julka i Szpulka” to nie tylko książki, to także blog wspierający rodziców i dzieci w poszukiwaniu kreatywnych rozwiązań ich codziennych i niecodziennych problemów. W końcu to detektywi, którzy poszukują rozwiązań! Na blogu julkaszpulka.pl znajdziesz ciekawe rozmowy i teksty w ramach serii #rodzicepogodzinach, darmowe słuchowiska dla dzieci oraz zabawy i pomysły na spędzenie czasu z rodziną, czyli #NiedzielazJulkąiSzpulką, a co piątek mała dawka humoru, czyli słynne teksty Julki powalające rodziców na kolana tak, że #NitkiOpadają. Zapraszamy na naszą stronę internetową i do śledzenia naszych profili na Facebooku i Instagramie. Jeszcze jedna ważna rzecz. Przy zapisie na nasz Newsletter otrzymasz darmowe karty „Radzę sobie ze złością” dla rodziców i dzieci, które pomogą Wam lepiej panować nad tym uczuciem.
O autorce, czyli mamie Julki
Autorką serii oraz bloga jest Maja Strzałkowska, mama Julki i dwójki realnych dzieci. Twierdzi, że wszystkie dzieci są cudowne – każde ma swój własny charakter, własne możliwości i ograniczenia oraz własne tempo rozwoju. Jako mama zmaga się, jak każdy inny rodzic, z wychowaniem swoich dzieci. To zawsze trudna i kręta droga, której nie widać ani końca, ani tego, dokąd ta droga zaprowadzi. Trafia się też ścieżka pod górkę. Tak jest w przypadku dzieci autorki, które zmagają się z zaburzeniami integracji sensorycznej.
Trudności z zachowaniem i koncentracją dzieci sprawiły, że autorka musiała szukać wielu kreatywnych rozwiązań, aby pomóc im funkcjonować w otaczającym świecie. By łagodzić częste wybuchy złości i problemy z koncentracją, wymyślała swoim dzieciom, często nie do rymu, zabawne historie, dzięki którym pomagała im radzić sobie z ich codziennymi problemami. Wtedy stwierdziła, że podzieli się tymi historiami z innymi i tak stała się pisarką, blogerką i self-publisherką.
Jak to się zaczęło, czyli po nitce do Szpulki.
Pewnego wieczoru, po wyjątkowo paskudnym napadzie złości, opowiedziała córce historię o pewnej dziewczynce, która musiała radzić sobie ze swoją bezradnością i złością. Wtedy właśnie narodziła się Julka i Szpulka. Szpulka to dziwny stworek – kłębek nerwów Julki – którego nitki reagują na emocje dziewczynki. Gdy Julka się złości – Szpulka się jeży, gdy Julka jest smutna, Szpulce opadają nitki. Razem starają się zrozumieć problemy Julki i wspólnie poszukiwać rozwiązań. Tak narodził się pomysł na pierwszą książkę „Julka i Szpulka. Sprawa zaginięcia Lulu”, na książkę detektywistyczną i interaktywną, a zaledwie po pół roku od premiery powstał „Kościochrupek”, podczas którego dzieci poznają różne oblicza strachu i sposoby na radzenie sobie z tym uczuciem.
Informacje na temat książki znajdziecie na stronie www.julkaszpulka.pl