Jesień w domu i zagrodzie. Retro Show

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie mapa

niedziela 18.09.2016

jesień w zagrodzie

Doroczna impreza plenerowa w Muzeum Narodowym Rolnictwa
i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Niedziela 18 września 2016 w godzinach od 11.00 do 17.00

„Jesień w domu i zagrodzie. Retro Show” – to już jedenasta z kolei propozycja na spędzenie niedzieli w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. Nadchodząca pora roku to okres orki i siewów pod zboża ozime. W czasie imprezy zwiedzający będą mogli zapoznać się z dawnymi sposobami orki zaprzęgiem wolim i konnym. Podążający za pługiem siewca zaprezentuje wysiew rzutowy zboża z płachty.
Na imprezie przedstawione zostaną sposoby zagospodarowywania i przetwarzania płodów rolnych oraz przygotowywania zapasów na zimę. W programie znajdzie się m.in. wyciskanie soku z owoców prasą ręczną, pasteryzacja kompotów, a także kiszenie ogórków i kapusty. Związaną z tym atrakcją będzie zorganizowany w muzealnym sadzie pokaz jednoczesnego suszenia i wędzenia dymem śliwek węgierek. Prezentacja ta będzie odtworzeniem starej, znanej co najmniej od XIX wieku metody, którą stosowano w gminie Szydłów (woj. świętokrzyskie). Tegorocznemu wydarzeniu będzie również towarzyszył kiermasz przetworów owocowo-warzywnych połączony z ich degustacją. W kiermaszu wezmą udział wytwórcy związani z wielkopolskim oddziałem Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, specjaliści ze znanych Zakładów Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego KOTLIN, koła gospodyń wiejskich oraz lokalne spółdzielnie produkcyjne.
W ramach Retro Show odbędą się pokazy pracy maszyn i urządzeń rolniczych, nie tylko ze zbiorów Muzeum, ale również z kolekcji prywatnych, między innymi Klubu Miłośników Starych Ciągników z Wilkowic. Po raz kolejny pracować będą „Hipolina” – lokomobila produkcji Zakładów H. Cegielski z Poznania z 1919 roku oraz angielskiej firmy Robey w zestawie z młocarnią. Prezentacja zabytków na polu muzealnym zakończy się słynną już „paradą traktorów”.
Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci. Nasi milusińscy będą mogli nauczyć się unikalnej sztuki tkania na krosienkach i dużych krosnach. Pobawią się miniaturami maszyn rolniczych, a także popracują na tradycyjnych stępach i żarnach. Młodzi i starsi przyjrzą się dawnemu sposobowi przenoszenia wiader z wodą w tzw. „szuńdach”, zasmakują w potrawach tradycyjnej kuchni. Uwagę przyciągną tez niewątpliwie nalewki ze „spiżarni babuni” i kramy jesiennych przetworów.
(Podobnie jak w latach  ubiegłych panie z kół gospodyń wiejskich z Rosnówka i ze Szreniawy przygotują potrawy z typowo jesiennych produktów (m.in. jabłka w cieście i szare kluski z kapustą). W sadzie będą też serwowane pyry z gzikiem z oryginalnego parownika, a przy piecach chlebowych chleb wiejski ze smalcem.
Oprawę artystyczną zapewnią: Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”, kapela podwórkowa „Wiarusy” ze Śmigla oraz grupa „Blue Voice”.
Koleje Wielkopolskie – Partner Muzeum, uruchomią dodatkowe pociągi na imprezę.

Wyjazd (kierunek Szreniawa): Poznań Główny (10:22, 12:48, 15:00).
Powrót (kierunek Poznań Główny): Szreniawa (12:14, 13:43, 16:31).
Bilety na w/w pociągi w cenie 5zł od osoby na podróż w obie strony.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !

Możliwości dojazdu:
– droga krajowa nr 5 z Poznania w kierunku Wrocławia (16 km do celu podróży)
– autobus 703 z poznańskiej pętli na Górczynie
-autokary PKS z Dworca Głównego w Poznaniu i przystanku na ul. Krauthofera
-pociągi Kolei Wielkopolskich jadące w kierunku Wolsztyna

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
ul. Dworcowa 5
62-052 Komorniki
tel. 61 810 76 29
e-mail: muzeum@muzeum-szreniawa.pl
www.muzeum-szreniawa.pl

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie

Zobacz także