Jarmark Świętojański

Data wydarzenia: czwartek 23.06.2011 do niedziela 26.06.2011

Bulwar Czerwieński zamieni się w średniowieczne miasteczko z jego zwyczajami, tradycjami, rzemiosłem i hulankami.

Dla najmłodszych przygotowano program specjalny.
Oprócz nauki chodzenia na szczudłach, żonglerki, wyścigów na nartach czy pojedynków na maczugi będzie można spróbować… ścinania mieczem kapusty. Ale to nie wszystko. Jarmark to także okazja do zdobycia nieprzeciętnych umiejętności i wyjątkowych certyfikatów, wśród których znajdują się m.in.: SERWITORIAT dla Inwestygatora Jego Królewskiej Mości, LIST WYUCZENIA na terminatora rzemiosł wszelakich, PATENT LALKARZA, AKT postąpienia w poczet giermków, a także AKT przyjęcia do fraucymeru Jej Królewskiej Mości. By zdobyć ten ostatni, należy wziąć udział w warsztatach tańca i ukłonu dworskiego, posiąść sztukę plecenia wianków, nauczyć się rozpoznawać zioła, tkać krajki i upiec podpłomyk – wszystko pod okiem specjalistów z danej dziedziny. Później wystarczy jedynie odpowiedzieć na kilka pytań i… już jest się wykwalifikowaną dwórką królowej!

Podczas tegorocznego Jarmarku Świętojańskiego będzie można podziwiać pokazy Książęcej Drużyny Konnej z Warszawy, podzielone na trzy bloki tematyczne: pokazy sprawnościowe – podczas których rycerze zaprezentują swe umiejętności we władaniu mieczem i lancą, pokazy gonitw na kopie – tu rycerze będą kruszyć kopie i staną do walki bezpośredniej w bohurcie konnym, a także pokazy łucznictwa konnego – gdzie widzowie obejrzą inscenizację trzynastowiecznej legendy o najeździe Tatarów na Kraków, wyjaśniającą pochodzenie hejnału mariackiego.

W programie Jarmarku znalazły się także: pokazy dawnego rzemiosła, inscenizacje i widowiska, ścieżki edukacyjne i scenki rodzajowe; kramy z jadłem, dawną biżuterią i strojami, łucznictwo, garbarstwo, rogożyna i płatnerstwo, a także nauki garncarzy i dziegciarzy, zajęcia dla dzieci, zagadki i gry terenowe oraz konkursy plebejskie. Płatnerz zademonstruje, jak wykonać zbroję, łucznicy będą uczyć trzymania łuku i kuszy, a każdy będzie mógł spróbować sił w tej niełatwej sztuce. Będzie okazja do nauki lepienia garnków, filcowania wełny, szycia butów, szlifowania bursztynów, lania świec z wosku i kręcenia powrozów.

Zapraszamy codziennie od czwartku (23 czerwca) do niedzieli (26 czerwca) na wydarzenia:
– pokazy konne: godz. 13.00, 16.00, 18.30
– zabawy plebejskie: godz. 13.40
– scenki Replika Art.: godz. 12.00, 18.00
– pokazy tańca i mody: godz. 17.00
– warsztaty tańca: godz. 12.30, 15.00

Więcej informacji: http://www.jarmarkswietojanski.eu