Jarmark Świętojański

Bulwar Czerwieński mapa

piątek 24.06.2016 do niedziela 26.06.2016

Wstęp wolny

jarmark świętojański krakow

Siódma edycja Jarmarku Świętojańskiego w Krakowie upłynie pod sztandarem Jagiellonów. Przez trzy dni mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli poczuć smak, zapach, a przede wszystkim klimat wspaniałych, złotych czasów Jagiellonów!

Spektakle, występy, pokazy, ścieżki edukacyjne, pojedynki, gra miejska i barwny korowód – to tylko część atrakcji, które Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe przygotowało na tegoroczną, siódmą edycję Jarmarku Świętojańskiego. Impreza tradycyjnie odbędzie się na Bulwarze Czerwieńskim pod Wawelem w dniach 24-26 czerwca!

Kraków w Zygmuntowskich czasach był pięknie, renesansowo odnowioną stolicą ogromnego i potężnego państwa. Tyglem tętniącym smakami, aromatami i kulturą różnych nacji. Polacy, Litwini, Żydzi, Niemcy, Węgrzy i Włosi tworzyli barwny obraz szesnastowiecznej europejskiej stolicy, która była sceną dla wielkich i historycznych wydarzeń – choćby koronacji Zygmunta Augusta i hołdu pruskiego.

Klimat i nastrój epoki powróci pod Wawel już w piątek 24 czerwca, gdy na Bulwarze Czerwieńskim rozpocznie się 7. edycja Jarmarku Świętojańskiego. Już na pierwszy dzień wydarzenia przygotowano wyjątkowe atrakcje! Od 15.00 na głodnych dobrej historii mieszkańców Krakowa i turystów, którzy odwiedzą wtedy miasto, będą czekać rzemieślnicy i ścieżki edukacyjne. Wszyscy będą mieli okazję poznać osobiście gwiazdy szesnastowiecznego Krakowa – królową Bonę, Stańczyka, licznych dworzan w trakcie spektaklu, który zaprezentuje Cracovia Danza. „Maskarada Królowej Bony” to baletowo-pantomimiczne przedstawienie z muzyką renesansu polskiego, włoskiego i francuskiego, inspirowane zapisami polskich obyczajów dworskich za panowania ostatnich Jagiellonów. Tancerze w bogatych, zrekonstruowanych strojach i stylizowanych maskach przeniosą widzów w świat renesansu, fantazji, miłości i dworskich intryg, który przywiozła ze sobą do Polski królowa Bona.

W sobotę 25 czerwca ówczesne życie będzie można poznawać już od rana, gdy o 10.00 Jarmark Świętojański zatętni życiem. Nie tylko rzemieślnicy i ścieżki edukacyjne odtworzą wyjątkowy klimat Krakowa Zygmuntowskich czasów. Występy chorągwiarzy, żywe szachy, pokazy mody renesansowej i sokolników, występy trupy dell’arte Komedianty, minirecitale zespołów muzyki dawnej i teatralne powitanie królowej Bony w Krakowie przez króla Zygmunta Starego z pewnością przeniosą wszystkich chętnych do Złotego Wieku Jagiellonów. Kto naprawdę potrafi tańczyć będzie można przekonać się w trakcie gajardy – renesansowego pojedynku na tańce, a chętni, którzy będą chcieli spróbować swoich sił w hultajskim rzemiośle, będą mogli wziąć udział w walce o „Żebraczy tron” – historycznej grze miejskiej, opartej na motywach opowiadania i gry planszowej „Kacper Ryx i Król Żebraków”. Co więcej – renesans zagości też na ulicach Krakowa razem z korowodem, który wyruszy z Jarmarku w stronę Rynku Głównego, zapraszając napotkanych przechodniów do świata ostatnich panujących Jagiellonów.

W trzeci, ostatni dzień Jarmarku Świętojańskiego – niedzielę 26 czerwca, na Bulwarze Czerwieńskim zostanie zaprezentowana scenka teatralna związana z kolejną parą królewską – Zygmuntem Augustem i Barbarą Radziwiłłówną. Poza nimi, na głodnych renesansowego nastroju będą czekać występy akrobatyczne z wykorzystaniem chorągwi, mecz szachów rozegrany przez osoby przebrane za bierki, pojedynek na tańce, a także pokazy mody, sokolników i wiele innych atrakcji. Jarmark Świętojański daje też okazje do zdobycia któregoś z licznych, certyfikowanych patentów.

Do złotych czasów Jagiellonów na Bulwarze Czerwieńskim zapraszamy w piątek 24 czerwca od godziny 15.00, zaś w sobotę (25 czerwca) i niedzielę (26 czerwca) – od 10.00, zawsze do zmroku.

www.jarmarkswietojanski.eu/

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:festyn, piknik

Zobacz także