Jan Heweliusz i Gdańsk jego czasów

Jan Heweliusz i Gdańsk jego czasów

📅 środa 11.05.2011 do środa 31.08.2011
Jan Heweliusz i Gdańsk jego czasów
Wystawę „Jan Heweliusz i Gdańsk jego czasów” oglądać można w Ratuszu Głównego Miasta od 11 maja 2011 r. do 29 stycznia 2012 r. 
Prezentuje ona życie i działalność gdańskiego astronoma na różnych polach. Ukazuje Heweliusza przede wszystkim jako naukowca o europejskiej sławie, utrzymującego kontakty z najwybitniejszymi umysłami swojej epoki. Nie pomija także działalności Heweliusza jako ławnika i rajcy, a także gdańskiego piwowara. Postać astronoma została ukazana na szerszym tle dziejów Gdańska w XVII w. 
Spuścizna naukowa po Janie Heweliuszu obejmuje około 20 dzieł, wydawanych 
w Gdańsku w latach 1647–1690, bogato ilustrowanych. Poza listami i dziełami astronomicznymi do naszych czasów zachowało się bardzo niewiele pamiątek bezpośrednio związanych z gdańskim astronomem, dlatego każdy z tych przedmiotów posiada ogromną wartość historyczną. Na wystawie będzie można obejrzeć m.in. unikatową rycinę ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu Pejzaż wiejski z mostem, wykonaną własnoręcznie przez Heweliusza. Nazwiskiem gdańskiego naukowca jest również sygnowany cyrkiel proporcjonalny. Zgodnie z obecną wiedzą jest to jedyny zachowany instrument astronomiczny Heweliusza. Oba obiekty będą pokazywane w Gdańsku po raz pierwszy.
Zwiedzających z pewnością zainteresuje zrekonstruowana na podstawie oryginalnych rycin i późniejszych fotografii makieta obserwatorium astronomicznego Heweliusza, które mieściło się na dachach kamienic przy ul. Korzennej.
Komisarzami i autorami scenariusza wystawy są: Ewa Bojaruniec, Janusz Dargacz, Piotr Paluchowski (Dział Historii MHMG) przy współpracy z Krystyną Jackowską (PAN BG) 
i Katarzyną Kubicką (APG)
 
Patronat honorowy nad obchodami Roku Jana Heweliusza:
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski
 
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie