Jak wybrać narty dla dziecka

📅 środa 08.01.2020 do środa 22.01.2020
Narty dla dzieci 1
Chcąc kupić narty dla swojej pociechy, najczęściej natrafiamy na problem z ich doborem. Istnieje bowiem mnóstwo rodzajów nart, są przeznaczone do różnych typów jazdy oraz różnią się konstrukcją co wpływa na wymagane umiejętności, oraz siłę. Serdecznie zachęcamy do przeczytania tego poradnika, ponieważ źle dobrane narty skutecznie zniechęcą dziecko do białego szaleństwa.

W naszym sklepie zarówno internetowym, jak i stacjonarnym znajdą państwo bogatą ofertę nart dziecięcych oraz juniorskich, dla każdego stopnia zaawansowania – od pierwszych 'kroków’ aż po zawodników. Ponadto oprócz nart, w naszej ofercie znajdują się wszelkie akcesoria potrzebne do skompletowania wyprawki narciarskiej!

Narty dla młodszych dzieci w wieku  od 3 do 6 lat

Wszystkie narty dla najmłodszych narciarzy są niemal identyczne i różnią się tylko grafiką (która bardzo często jest ogromnie ważna) oraz techniką wykonania, którą każdy producent ma inną.
Przy doborze nart dla dzieci w tym przedziale wiekowym, jedyną istotną kwestią jest długość narty. Narta dla dzieci zaczynających przygodę z narciarstwem powinny sięgać do pach/ramion, równoznaczne to jest z długością narty krótszą od wzrostu dziecka o około 20-30 cm.

Narty dla starszych dzieci w wieku od 6 do 11 lat

W przypadku poszukiwania nart dla starszych dzieci, kryteria są niemal identyczne jak w przypadku powyższym. Dla dzieci początkujących zalecamy narty krótsze od wzrostu około 20-30 cm.  Natomiast jeśli dziecko już potrafi jeździć na nartach i dobrze sobie radzi, można spokojnie kupić narty dłuższe sięgające do szyi lub brody, tj. krótsze od wzrostu dziecka o około 15-20 cm.

W tym przypadku jest już możliwość wyboru między rdzeniem kompozytowym a drewnianym. Narty z rdzeniem kompozytowym przeznaczone są do nauki jazdy oraz jazdy rekreacyjnej, ponieważ kontrola nad nartą jest bardzo przyjemna oraz nie wymaga używania dużej siły. Rdzeń drewniany dodaje narcie twardości i sprężystości, przez co narta jest twardsza i wymaga od narciarza używania o wiele większej siły, ale dzięki temu narta lepiej wycina łuk oraz przy skręcie oddaje część energii narciarzowi. Jednakże trzeba pamiętać o tym, aby nie przeceniać możliwości dziecka, ponieważ może się to okazać dla niego zbyt obciążające.

Narty dla juniorów

Dla juniorów dostępne jest już pełne spektrum nart – od nart dla początkujących po narty dla zawodników. Tutaj wybór musi już być trafiony oraz dostosowany do potrzeb dziecka, które jest już świadome swoich możliwości oraz tego, jak chce jeździć.

Narty juniorskie powinny sięgać do okolic szyi dla początkujących, tzn. być krótsze od wzrostu o około 20 cm. Dla bardziej zaawansowanych dobieramy narty o długości do około nosa, czyli krótsze od wzrostu o około 10 cm. Dłuższe narty pozwalają na szybszą jazdę i czerpanie większej przyjemności z szusowania, jednak wymagają większego doświadczenia i siły.

Narty dla młodych zawodników

Narty zawodnicze dzielą się na dwie grupy. Pierwszą z nich są narty slalomowe. Powinny być wysokie do około nosa, tj. niższe od dziecka o około 10 cm. Drugą grupą są narty gigantowe, które powinny być równe ze wzrostem lub nawet wyższe, jeśli dziecko jeździ na wysokim poziomie.

Ogólne wskazówki i rady

W żadnym wypadku nie wolno kupować nart na wyrost, argumentując to tym, że dziecko wyrośnie za rok. Zbyt długie narty mogą wymagać od dziecka więcej, niż jest w stanie z siebie dać, co skutecznie zniechęci do jazdy, lub co gorsza może doprowadzić do kontuzji.
Podczas doboru długości narty, należy również wziąć pod uwagę wagę dziecka. Jeśli cechuje się większą niż przeciętnie wagą, należy zakupić narty dłuższe o około 5 cm.
Aby kupić odpowiednie narty, wystarczy zastosować się do powyższego poradnika, zmierzyć wzrost dziecku, a następnie na naszej stronie internetowej można bardzo łatwo dobrać narty dzięki zakładce z filtrowaniem – długość nart, poziom zaawansowania, marka.

PROJEKT JUNIOR – sklep sportowy dla dzieci
Brogi 9-13