Jak uczyć dzieci rozsądnego zarządzania własnymi finansami?

Data wydarzenia: sobota 12.05.2018 do sobota 19.05.2018

Jak uczyć dzieci rozsądnego zarządzania własnymi finansami?Jak u Jak uczyć dzieci rozsądnego zarządzania własnymi finansami?

Być może wydaje ci się, że dzieci nie rozumieją, czym są pieniądze i nie musisz sobie zaprzątać głowy uczeniem ich zarządzania finansami osobistymi. Jednak według World Economic Forum dzieci mają świadomość wartość pieniądza już w wieku 7 lat i to, jak będą sobie radzić ze swoim budżetem w życiu dorosłym jest kreowane właśnie w czasie lat dziecięcych. Dlatego niezwykle ważne jest pomaganie swoim pociechom w budowaniu dobrych nawyków związanych z pieniędzmi. To może znacznie ułatwić im start w życiu dorosłym.

Eksperci Matchbanker porównywarki pożyczek na dowód przygotowali dla ciebie 4 porady, jak uczyć dzieci rozsądnego zarządzania pieniędzmi.

1. Dawaj dobry przykład

To podstawowa zasada. Nawet jeśli będziesz uczyła dziecko odpowiedniego podejścia do pieniądza, a nie będziesz dawać dobrego przykładu, to nauka pójdzie w las. Dzieci są świetnymi obserwatorami i jeśli słyszą rozmowy czy kłótnie rodziców o bezmyślnych zakupach bądź widzą, jak rozrzutnie wydajesz pieniądze, wtedy będą brały to za normę. Zastanów się więc dobrze nad własnymi nawykami i jaki przykład dajesz swoim dzieciom. Dobrym pomysłem będzie mały rachunek sumienia w formie przejrzenia wyciągu z konta bankowego z ostatniego miesiąca. Pomyśl czy zakupy były rozsądne i jak mogłabyś zarządzać budżetem sprawniej.  Warto przejrzeć blogi finansowe, które są dostępne w internecie, znajdziesz tam wiele ciekawych porad i zdobędziesz podstawową wiedzę na temat finansów. Zanim zaczniesz uczyć dzieci o finansach, sprawdź czy na pewno rozumiesz podstawowe terminy, wiele osób nie wie na przykład czym jest pożyczka bez BIK i KRD.

2. Rozmawiaj o finansach

Rozmawiaj z dzieckiem o tym, że pieniądze nie rosną na drzewach i tłumacz mechanizm zarabiania i wydawania. Opowiedz o tym, że jedzenie, woda, energia czy paliwo również kosztuje i że dzięki pracy można je opłacać. Z dzieckiem starszym możesz wspólnie zrobić budżet domowy i od sumy przychodów rodziny odjąć wydatki, aby zobaczyło, ile zostaje na dodatkowe wydatki. Porozmawiaj o potrzebach i zachciankach. Wytłumacz dziecku, że na niektóre zachcianki trzeba zaoszczędzić i pokaż, jakie są potrzeby w rodzinie. To pozwoli maluchowi zrozumieć, dlaczego na przykład nie może dostać pożądanej zabawki czy gry. Dzięki takim rozmowom nie tylko uświadomisz dziecko o wartości pieniądza, ale także poczuje się ono pełnoprawnym członkiem rodziny.

3. Ucz zabawą

Rozmowa o finansach jest ważna, ale może nie zobrazować tak dobrze procesu wydawania i zarabiania. Warto więc połączyć przyjemne z pożytecznym i grać z dzieckiem w gry planszowe, które zarazem edukują o finansach. Zacznij od Monopoli i przy okazji gry rozmawiaj z dzieckiem i tłumacz mechanizmy, które uprościła gra. Na rynku jest dostępnych wiele innych, np. Finansiaki czy dla starszych EuroCash. Znajdź ulubioną dla waszej rodziny i spędzaj czas, łącząc przyjemne z pożytecznym.

4. Kieszonkowe i skarbonki

Może myślisz, że kieszonkowe to rozpieszczanie dziecka, ale to dobry sposób na uczenie go, jak zarządzać swoimi finansami. Wystarczą małe kwoty, a dziecko zacznie mieć świadomość posiadania własnych pieniędzy. Poza tym, warto wyznaczyć kilka skarbonek, aby twoja pociecha mogła zobrazować sobie proces oszczędzania. Skarbonki możesz podzielić na przykład na: “małe wydatki”, “moje marzenia”, “cele charytatywne”. Z tej pierwszej dziecko będzie mogło brać pieniądze na wyjście do kina, loty czy gazetę, druga skarbonka będzie wymagała cierpliwości, szczególnie jeśli marzenie dziecka wymaga większych nakładów finansów, np. kolonie. Skarbonka na cele charytatywne pomoże dziecku zrozumieć, że należy dzielić się tym, co mamy. Zapisuj razem z dzieckiem progres i wydatki, obliczaj je z nim i rozmawia o tym. To nie tylko dobra nauka zarządzania finansami osobistymi, ale również świetny trening matematyczny!

Zobacz także