Jak się spakować na wakacje? [14 złotych rad]

piątek 02.03.2018 do sobota 10.03.2018

Jak się spakować na wakacje z dziećmi

Odwieczny problem turysty. Tobie też na samą myśl o pakowaniu się na wyjazd staje przed oczami obraz upychania ubrań nogami i dopinania walizek z użyciem całego ciężaru swojego ciała? Cóż, mądre pakowanie wcale nie musi być takie trudne. Jako niedoświadczony podróżnik możesz mieć wrażenie, że wszystko, co planujesz spakować, będzie ci potrzebne. No bo jak zrezygnować z trzeciej i czwartej pary butów? Albo innego stroju na każdy dzień wycieczki? Uwierz – da się. Jednak nie wierzysz? Spójrz na nasz poradnik rozsądnego pakowania na wakacje i sprawdź to na własnej skórze.

Co spakować na wakacje za granicą?

Na wczasach za granicą mniej znaczy więcej. W najgorszym przypadku mała walizka oznacza mniejszą stratę w przypadku zgubienia bagażu podczas lotu, w najlepszym zaś – minimalistom jest zwyczajnie lżej. Nie tylko przy noszeniu bagażu, ale też podczas odprawy, gdy nie trzeba martwić się kolosalnymi opłatami za nadbagaż.

Co spakować na wakacje za granicą? Zaczniemy przewrotnie, bo od tego, czego nie należy pakować. Nie zabieraj ze sobą żadnych rzeczy „na wszelki wypadek”, których na co dzień w ogóle nie zdarza ci się używać. Nigdy nie łykasz tabletek na ból głowy? Zapewne nie weźmiesz ich też na wakacjach. Nie cierpisz sandałów? To, że wielu turystów używa ich podczas zwiedzania zabytków, nie oznacza, że ty też masz taki obowiązek.

Przed pakowaniem zawsze przygotuj sobie listę rzeczy niezbędnych, tj. tych, które musisz mieć przy sobie bez względu na to, czy wyruszasz do nadmorskiego kurortu, czy na trekking. Stale przyjmowane leki, podstawowe kosmetyki, dokumenty, pieniądze (w odpowiedniej walucie), ładowarki, sprzęt elektroniczny w rodzaju aparatu fotograficznego czy odtwarzacza MP3. Dopiero potem wypisz to, co będzie potrzebne w konkretnym miejscu. Na plażach Egiptu i Grecji niezbędne są kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, strój kąpielowy i krem z filtrem UV, podczas wyprawy na Islandię albo do Nepalu – solidne trekkingowe buty, bielizna termoaktywna i termos.

Co spakować na wakacje z dzieckiem?

Małe dziecko, mały kłopot? To nie do końca prawda. Im młodszy brzdąc, tym więcej ubrań, kosmetyków i akcesoriów potrzebuje. I z tego da się jednak wybrnąć. Na pewno nie możesz zapomnieć o dziecięcym paszporcie i przedmiotach, które decydują o bezpieczeństwie najmłodszego podróżnika. To okrycie na głowę chroniące przed słońcem, okulary przeciwsłoneczne, krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, dające cień namiot lub parasol, dmuchane koło lub rękawki do pływania. W podróży z dzieckiem warto mieć trochę lepiej zaopatrzoną apteczkę  (oczywiście w środki bezpieczne dla maluchów). Powinny się w niej znaleźć: lek przeciwgorączkowy, coś na biegunkę i wymioty, środek na oparzenia i ukąszenia, plastry i termometr. Dzieci są przecież dużo wrażliwsze niż dorośli – szczególnie niebezpieczne są dla nich biegunka i gorączka. Jeśli wyruszacie w naprawdę daleką i egzotyczną podróż, do walizki zapakuj też książeczkę zdrowia, w której znajduje się informacja o wszystkich szczepieniach, które przeszło dziecko.

Jak spakować walizkę na wakacje?

Jak się spakować na wakacje z dzieckiem

Mądrze dobieraj garderobę. Zawsze lepiej wziąć kilka cienkich bluzek niż jeden gruby sweter. Po pierwsze będziesz mieć więcej możliwości skompletowania stroju, po drugie ubiór na cebulkę zawsze łatwiej dostosować do zmiennych warunków atmosferycznych podczas zwiedzania i spacerów. Wybieraj te ubrania, które łatwo ze sobą zestawiać. Każde spodnie, każdy t-shirt powinny pasować do siebie nawzajem bez żadnych problemów. Zamiast nadmiaru ubrań, lepiej zabierz więcej par butów. Nigdy nie wiesz, czy ulubione japonki akurat cię nie obetrą. A garderobę zawsze można ręcznie przeprać w hotelu.

Jeśli chodzi o kosmetyki, nie zabieraj pełnych produktów o standardowych rozmiarach, ale ich miniaturowe wersje, które produkuje się właśnie z myślą o podróżach. To, co niedostępne w wersji mini, przełóż do mniejszych opakowań (do kupienia w drogeriach).

Dogadaj się z towarzyszami podróży. Nie ma potrzeby, by każdy z was zabierał własną pastę do zębów czy krem do opalania. Tych produktów możecie używać wspólnie, niech każdy spakuje więc do swojej walizki inną rzecz. Przeanalizujcie też standard hotelu, w którym będziecie nocować. Jeśli ośrodek szczyci się czterema gwiazdkami, to na wyposażeniu pokojów musi mieć suszarkę do włosów, ręczniki kąpielowe czy żel pod prysznic. Takie są wymogi, więc na pewno nie musisz zabierać tych rzeczy w podróż. Jeśli wycieczkę wykupujesz za pośrednictwem serwisu takiego jak lidl-podroze.pl, to w opisie oferty na pewno znajdziesz informacje na ten temat.

Powyższe rady nie wyczerpują oczywiście repertuaru zasad, którymi powinieneś kierować się podczas pakowania bagażu na wakacje. Powinny jednak nakreślić ci ogólny obraz, jak podchodzić do zadania. Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak spakować walizkę na wakacje!

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie

Zobacz także