Jak rozpocząć rozszerzanie diety niemowlaka o warzywa i owoce? Poznaj 5 prostych zasad!

📅 czwartek 01.08.2019 do piątek 09.08.2019
Jak rozpocząć rozszerzanie diety niemowlaka o warzywa i owoce? Poznaj 5 prostych zasad!

W okolicy 5-6 miesiąca życia dziecka rodzice najczęściej zaczynają zapoznawać swoją pociechę z nowymi smakami. To moment, w którym mleko mamy przestaje być jedynym elementem diety dziecka. Gotowane i miksowane warzywa, a potem także owoce, to zwykle dwie grupy produktów, jakie w niemowlęcym menu pojawiają się w początkowym etapie rozszerzania diety. W jakiej formie serwować je maluszkowi?

Rozszerzanie diety niemowlaka zgodnie ze schematem żywienia

Schemat żywienia niemowląt stworzony przez Sekcję Żywieniową Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci wskazuje, że już po 5. miesiącu życia dziecka można rozpocząć rozszerzać jego dietę. Jej podstawą na tym etapie życia nadal są posiłki mleczne – mleko matki – jednak właśnie wtedy maluszek jest już zwykle gotowy także na to, aby poznawać pierwsze nowe smaki. Wspominany schemat uwzględnia podawanie po 5. miesiącu życia gotowanych i miksowanych warzyw, np. marchwi, a później również owoców, np. jabłek czy bananów. Warzywa i owoce powinny mieć gładką konsystencję – na razie maluszek nie jest jeszcze gotowy na obecność większych cząstek pokarmów.

Najpierw warzywa, później owoce

Instytut Matki i Dziecka w publikacji wskazuje, że już na wstępnym etapie rozszerzania diety niemowlęcia zaczynają kształtować się jego pierwsze zachowania i preferencje żywieniowe. Warto rozpoczynać rozszerzanie diety niemowlaka od warzyw, a dopiero w dalszej kolejności, po około 2 tygodniach, podawać pierwsze owoce. Maluszki z natury przedkładają słodki smak owoców nad smak warzyw – dobrym pomysłem będzie więc zapoznać je z tą drugą grupą produktów na początku. Przygoda z nowymi smakami rozpoczęta od warzyw zwiększa szanse na to, że dziecko będzie je chętnie jadło również w przyszłości. Obiadek dla dziecka na początek może być zrobiony np. z warzyw takich, jak marchewka, dynia, brokuły i ziemniaki. Nie istnieją jednak żadne oficjalne zalecenia mówiące, w jakiej kolejności wprowadzać poszczególne warzywa.

Pierwszy obiadek dla dziecka w zmiksowanej formie

Maluszek w wieku 5-6 miesięcy raczej nie jest jeszcze gotowy na to, aby wziąć do swojej rączki kawałek marchewki i ją gryźć. Po pierwsze – nie ma takiej koordynacji ruchowej, a po drugie na ogół albo nie ma wcale zębów, albo ma ich zbyt mało dla skutecznego gryzienia i przeżuwania. Umiejętności te zaczną się kształtować dopiero w późniejszym czasie, wraz z rozwojem dziecka.

Z tego powodu, w miesiącach, kiedy rozszerzanie diety niemowlaka dopiero się rozpoczyna, zaleca się serwowanie dziecku warzyw i owoców w formie gładkiego puree, bez żadnych cząstek, które mogłyby stwarzać ryzyko zakrztuszenia się. Gładka konsystencja sprzyja doskonaleniu przez maluszka umiejętności, jaką jest rozdrabnianie pokarmu językiem. Taki obiadek dla dziecka można podawać na płaskiej, długiej łyżeczce, którą wygodnie karmi się niemowlę. Kawałki i cząstki surowych owoców i warzyw można natomiast podawać dziecku w 7-8 miesiącu życia – na kolejnym etapie rozszerzania diety o bardziej zróżnicowane i złożone pokarmy.

Standardy przyrządzania posiłków warzywnych i owocowych dla dziecka

Bardzo ważne jest nie tylko to, aby dziecko miało zdrową, zróżnicowaną dietę, ale również aby otrzymywało warzywne i owocowe posiłki przyrządzone wyłącznie z wykorzystaniem świeżych i pochodzących ze sprawdzonych źródeł składników. Dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po gotowy obiadek dla dziecka Gerber. Dania te powstały w oparciu o recepturę przygotowaną przez ekspertów i wysokiej jakości surowce, spełniające rygorystyczne normy żywności dla niemowląt i małych dzieci. Ich konsystencja na każdym etapie została dopasowana do potrzeb i możliwości dziecka, a wartość odżywcza dobrana tak, by pomóc zaspokoić zapotrzebowanie dziecka na ważne składniki. Tym rodzicom, którym dobro planety wyjątkowo leży na sercu, może przypaść do gustu gama obiadków z linii Gerber Organic. Powstają w oparciu o warzywa i owoce uprawiane na ekologicznych gospodarstwach, gdzie podstawą upraw jest poszanowanie praw przyrody i dbałość o środowisko naturalne.

Rozszerzanie diety niemowlaka to ważny etap – zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Warto zadbać o to, aby przebiegał w spokojnej i przyjaznej atmosferze. Wówczas maluszek ma szansę odkryć wiele pysznych nowości, kształtować swoje pierwsze preferencje żywieniowe oraz doskonalić nowe umiejętności!

Ważna informacja

W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat i dłużej. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego czas wprowadzenia posiłków uzupełniających należy skonsultować z lekarzem lub położną.

 

Artykuł powstał we współpracy z programem edukacyjnym dla rodziców Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent