Jak przetrwać połóg, czyli od baby bluesa do higieny intymnej

📅 środa 02.08.2017 do czwartek 10.08.2017
kobieta w ciąży depresja poporodowa
Statystyki mówią same za siebie. Pierwsze dni i tygodnie po porodzie są ważne nie tylko dla maleństwa, ale także dla jego mamy. Psychologowie potwierdzają: problemy, których doświadczają świeżo upieczone matki są spowodowane nie tylko szokiem organizmu oraz zmianami hormonalnymi, ale również tym, że cała uwaga skoncentrowana jest na dziecku, a potrzeby kobiety schodzą na dalszy plan.

Baby blues i depresja poporodowa

Dr Grażyna Kmita – psycholog z Zakładu Zdrowia i Rodziny oraz Beata Rosińska – psychoterapeutka z Instytutu Matki i Dziecka definiują baby blues (depresja dnia trzeciego) jako zaburzenie psychiczne kobiet pojawiające się zazwyczaj pomiędzy trzecią a czwartą dobą po porodzie. Depresja dnia trzeciego jest wynikiem nagłego pojawienia się dużej ilości mleka, zmian hormonalnych, cech osobowościowych oraz zderzenia się z rzeczywistością nie zawsze odpowiadającą oczekiwaniom. Wśród typowych objawów baby bluesa można wyróżnić: drażliwość i niestabilność emocjonalną połączone z lękiem i płaczliwością, rozdrażnienie i napięciem w kontakcie z dzieckiem, zaburzenia snu i apetytu, poczucie beznadziei oraz brak zaufania do kompetencji macierzyńskich. Warto wiedzieć, że depresja dnia trzeciego spotyka wiele kobiet, a większość pań wychodzi z niej obroną ręką. W niektórych przypadkach zaburzenia przybierają jednak większy rozmiar i stają się poważnym problemem.

Co zrobić, by być matką i nie zwariować?

Przyjście na świat dziecka to rewolucja w życiu każdej kobiety, do której warto przygotować się jeszcze podczas ciąży. Nie wystarczy dbanie o siebie do momentu rozwiązania. Konieczne jest również przygotowanie się na czas połogu. Choć pierwsze dni po narodzeniu maleństwa nie są usłane różami, można je przetrwać, zachowując niezłą kondycję emocjonalną. Podpowiadamy jak!

Wysypiaj się i odpoczywaj!

Tak, tak! Wysypiaj się nawet wtedy, kiedy graniczy to z cudem. Poproś męża lub partnera, by pomógł Ci wygospodarować czas tylko dla siebie. Niech będzie to, np. godzina po obiedzie i karmieniu dziecka. To ma być Twój czas. Weź kąpiel, poczytaj książkę lub po prostu utnij sobie drzemkę! Pamiętaj też o tym, by podzielić się nocnymi obowiązkami. Niech tata też wstaje do maleństwa. Możecie umówić się, że robicie to na zmianę. Dzięki takiemu trybowi będziesz bardziej wypoczęta.

Nie wstydź się swoich uczuć!

Większość młodych mam boi się powiedzieć, że ma zły humor lub brakuje im sił. Wszystko to za sprawą obawy o niesprawiedliwą ocenę. Kobiety boją się bowiem, że ktoś posądzi je o bycie wyrodną matką lub nieprzygotowaną do macierzyństwa. Nie wstydź się mówić o swoich uczuciach! Pamiętaj, że twój organizm właśnie przetrwał jedną z największych prób. Masz prawo czuć się źle (zarówno fizycznie, jak i psychicznie). Nie krępuj się więc swojej słabości i pozwól sobie na upust emocji. Dzięki temu zachowasz równowagę psychiczną i dasz otoczeniu znać, że nie wszystko musi spoczywać na twoich barkach. Pozwól sobie na odrobinę zdrowego egoizmu!

Zaangażuj rodzinę!

Młodzi rodzice oraz ich bliscy uczestniczący w życiu rodzinnym, powinni pamiętać o tym, by zadbać nie tylko o dziecko, ale także o mamę. Pozwoli to kobiecie szybciej wrócić do siebie, poprawi jej kondycję fizyczną oraz wpłynie na polepszenie jej nastroju. Zadbaj o to, by przypomnieć bliskim o swoich potrzebach. Wytłumacz, że potrzebujesz ich uwagi, by nie czuć się niepotrzebną, niechcianą oraz niedostrzeganą. Poproś o pomoc – zyskasz czas dla siebie, w którym będziesz mogła odpocząć lub zadbać o swój wygląd. To ważne po wyczerpującym porodzie.

Jaka jest rola higieny intymnej po porodzie?

Sen z powiek świeżo upieczonej mamie spędzają nie tylko potrzeby maleństwa, ale również jej kondycja fizyczna. Dotyczy to przede wszystkim kobiet po porodzie naturalnym. Odpowiednia higiena intymna ułatwi szybkie zagojenie się ran poporodowych oraz pozwoli uniknąć wielu przykrych dolegliwości  i powikłań.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Pamiętaj, że urodzenie dziecka to nie lada wyzwanie, a ty mu sprostałaś! Masz więc powody do radości. Nie zapominaj o tym podczas codziennych trudności, które jeszcze nie raz będą cię niepokoić. Mimo kłopotów, odgrywasz właśnie jedną z najważniejszych ról w życiu, dlatego bądź z siebie dumna.

Baby blues oraz inne zaburzenia poporodowe są zjawiskiem powszechnym. Mimo to, wiele osób wciąż o nich zapomina, koncentrując całą uwagę na nowo narodzonym dziecku i pomijając rolę świeżo upieczonej mamy. Zadbajmy o to, by przygotować bliskich na poród oraz połóg, podkreślając potrzeby kobiety. Wszak to dzięki jej odwadze i wysiłkowi na świecie pojawia się nowy człowiek!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent