niedziela 18.09.2016 do niedziela 25.09.2016

Jak pies z kotem

Według wyników przeprowadzonego w 2014 roku sondażu w 48% polskich domostw mieszka zwierzę. Wśród zwierząt domowych w Polsce przeważają zdecydowanie psy (8 milionów) i koty (6 milionów). To właśnie im, najpopularniejszym zwierzęcym towarzyszom ludzkiej codzienności, poświęcono wystawę „Jak pies z kotem” prezentowaną w Kamienicy Hipolitów, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, od 30 kwietnia do 25 września 2016 roku.

Miejsce to jest szczególnie predestynowane do przedstawienia relacji międzygatunkowych, z uwagi na obecność mieszkającego tu od ponad 12 lat kota Hipolita.

Swoisty aneks do wystawy, który w toku prac przygotowawczych rozrósł się do rozmiarów odrębnej ekspozycji, stanowi prezentacja działalności krakowskiego Związku Opieki nad Zwierzętami (ZOZ) w piwnicach Pałacu Krzysztofory. Będzie to pierwsza wystawa poświęcona stowarzyszeniu, które od początku istnienia (1928) zachowało pełną niezależność, nie zdecydowawszy się na włączenie w struktury Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami z siedzibą w Warszawie.

W obu miejscach wydzielono przestrzenie partycypacji – jedną dedykowaną pupilom zwiedzających, drugą zwierzakom z krakowskiego schroniska wytypowanym do adopcji.

Otwarcie wystawy odbędzie się 29 kwietnia (piątek) o godzinie 17.00, w sali audytoryjnej Kupferhaus w Pałacu Krzysztofory. Wernisaż uświetni wykład profesor Jolanty Antas dotyczący komunikacji międzygatunkowej. Serdecznie zapraszamy!

„Jak pies z kotem” to jedna z pierwszych wystaw poświęconych tematyce zwierzęcej w ujęciu historycznym w Polsce.

Wystawa czynna 30.04.2016-25.09.2016
środa 10.00-17.30
czwartek – niedziela 10.00-17.30

Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3