Jak nie wysłać dziecka w kosmos – Warsztaty dla rodziców połączone z zajęciami  dla dzieci

Wieliczka, ul. Kosiby 3 mapa

sobota 29.09.2018

Jak nie wysłać dziecka w kosmos - Warsztaty dla rodziców połączone z zajęciami  dla dzieci

Ośrodek Psychoterapii Rozwoju  i Edukacji w Wieliczce zaprasza 29 września  w godzinach od 10.30 do 12.30 na prelekcje dla rodziców. Można  będzie  dowiedzieć się, jak napisać terapeutyczną bajkę dla własnego dziecka, w jaki sposób dzieci sygnalizują swoje obawy przez zabawę i co zrobić, kiedy rodzic ma ochotę wysłać dziecko w kosmos.

Rodzice będą też mogli uczestniczyć w grupie rozwojowej „Rodzic też człowiek”.

 W tym czasie dla dzieci organizowane będą zajęcia prowadzone w oparciu o autorski projekt „Zwierzątkowo” na duńskich klockach bOblesach . Wstęp wolny.
zapisy telefoniczne 530-717-346  lub  zwierzatkowo.boblesy@gmail.com

Liczba miejsc ograniczona

Pierwsze kroki dzieci  w przedszkolu lub w szkole to wyzwanie związane z wejściem  w nowe środowisko. Kiedy ich  zachowanie zaczyna niepokoić wychowawców lub rodzice zauważają, że dzieci sygnalizują problem, to jest to moment, w którym można i należy zastanowić się, jak pomóc dziecku.  

 – Jednym z najtrudniejszych wyzwań dla dziecka na tym etapie jest wejście w grupę równieśniczą – mówi Maria Kudroń, autorka programów o tematyce rodzinnej, prowadząca autorskie zajęcia dla dzieci na terapeutycznych zabawkach bOblesach w krakowskich domach kultury i ośrodku psychoterapii.  Nauka relacji z innymi dziećmi i  wykonywania  poleceń nauczyciela to trudne zadanie  i czasami trzeba pomóc dziecku je zrozumieć. Na przykład dziecko staje się małomówne, nie chce mówić co działo się na zajęciach lub nagle zaczyna opowiadać o tym, że ktoś go nie lubi lub wyzywa. – Tutaj pojawia się waga komunikacji – mówi Anna Payne, terapeutka rodzinna – wiedza o tym, że komunikujemy się zarówno słowem jak i mową ciała.  Dzieci dopiero uczą się rozpoznawać swoje emocje i je nazywać. Czasami potrzebują w tym procese pomocy dorosłego. 

Pedagog  poprowadzą animacje dla dzieci na duńskich bOblesach –   można np. zbudować z bOblesów jajko, wejść do środka i wykluć się przy aplauzie rówieśników. W tym czasie rodzice mogą posłuchać prelekcji psychologów o terapeutycznej roli zabawy i baśni oraz porozmawiać o  emocjach i problemach związanych z wychowywaniem dzieci.

 Animacja na bOblesach – trzy grupy 10.30,  11,30,  12.30
 Ilość dzieci w grupie ograniczona, zapisy mailowe i telefoniczne
zapisy telefoniczne 530-717-346  lub  zwierzatkowo.boblesy@gmail.com

O znaczeniu zabawy i możliwości  pomocy dziecku przez zabawę mgr Kicińska opowie rodzicom na spotkaniu pod hasłem ” Terapeutyczna rola zabawy” – godz 10.30

-Bawiąc się dziecko zdobywa doświadczenia, a zabawa wypełnia większość jego życia. Możemy pomóc mu powiększyć zasób tych doświadczeń dostarczając mu nowych pomysłów na zabawę i pomagając w tworzeniu bezpiecznego środowiska, w którym te pomysły będzie mogło realizować – mówi terapeutka Beata Kicińska, autorka programu terapeutycznego dla dzieci „Miasteczko” – Wszyscy wiemy ,że dzieci bawią się dla przyjemności, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że bawią się aby ujarzmić lęk, czy zapanować nad niepokojem. Kiedy lęk jest zbyt duży zabawa zaczyna mieć charakter przymusu. Czasem to my dorośli możemy podsunąć dziecku pomysł zabawy, która będzie miała terapeutyczny charakter, częściej jednak dzieci same po niego sięgają jeżeli stworzymy dogodne do tego warunki, jak dziewczynka, która bojąc się ciemności, w „Miasteczku” „bawiła się w  noc” – opisuje terapeutka. W efekcie dziewczynka mogła przestać spać przy świetle.

Terapeutka Iwona Pasławska-Smęder zaprasza na spotkanie ” Jak napisać bajkę dla dziecka” –  godz.11.30

Dzieci często wcielają się w zabawie w postaci  z bajek – mówi Iwona Pasławska-Smęder, psychoterapeutka pisząca bajki dla swoich małych pacjentów – Ze znanych  bajek najbardziej lubię tę o brzydkim kaczątk – dodaje. Pisanie dla dzieci zaczęła od bajek dla swojego syna. Jego ulubionym był bohaterem był stworek Florek, który mógł na przykład wybrać się na podwórko i tam nie szła mu gra w piłkę, bo czuł się  inny. Miał cienkie nóżki.  Psychoterapetka opowie jak zkonstruowana powinna być bajka, aby pomogła dziecku  przeżyć, zrozumieć coś ważnego i czasem bardzo trudnego. 

 

Kurs online - Jak rozwijać koncentrację i uwagę dzieci

Mindfulness dla dzieci

Twoje dziecko ma trudności z koncentracją? Nie potrafi się na niczym skupić? Jest zestresowane?
Jeżeli chcesz pomóc dziecku rozwinąć pełnię jego możliwości, lepiej zrozumieć siebie, zbudować odporność na stres i nauczyć się słuchać głosu własnego serca – ten kurs jest właśnie dla was!

Terapeuta Igor Popilowski zaprasza na warsztat wprowadzający  „Rodzic też człowiek” –  godz. 12.30

 – Ostatnio usłyszałem rodzinną anegdotę – mówi terapeuta Igor Popilowski – Zmęczona mama zasypywana pytaniami od malucha, wzdycha – Nie ma człowiek chwili spokoju – Przecies, ty nie jesteś cłowiek, ty jesteś mama – mówi oburzony czterolatek.

Trafiają na  moje warsztaty zagonieni, przemęczeni rodzice – mówi terapeuta – Pełni poczucia winy, bo np. okazali złość przy dziecku. Tymczasem podstawą do tego, aby dziecko dobrze się czuło,  jest dobre samopoczucie rodzica – tłumaczy. Wniosek, rodzice dbajcie o swój dobrostan. Poświęcać się wychowaniu, to nie znaczy, że jesteście robotami bez uczuć. – Prowadzę dla rodziców grupy rozwojowe „Odkrywcy” , na których rodzice moga uzyskać świadomość siebie, rozpoznają paletę emocji  – tłumaczy. Dzieci nas naśladują, od rodziców mogą nauczyć się bezpiecznego okazywania złości, rozczarowania, smutku czy umięjętności wyznaczania  granic.

 

Miejsce eventu dla rodziców :

Ośrodek Psychoterapii Rozwoju i Edukacji
Wieliczka, ul. Kosiby 3

 zapisy telefoniczne 530-717-346  lub mail  zwierzatkowo.boblesy@gmail.com

( Animacja 3 grupy, prosimy o zapisy, ilość dzieci w grupie ograniczona)

Kolejny event dla rodziców i dzieci 13 października (sobota)

 

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie