Jajeczka sitowiem zdobione – warsztaty online

Muzeum w Gliwicach online mapa

sobota 13.03.2021

Jajeczka sitowiem zdobione - warsztaty online

Sobota 13 marca upłynie nam pod znakiem sitowia, kolorowej włóczki i „złotek”, z których pomocą będziemy zdobić jaja do wielkanocnego koszyczka. Ozdoby nanoszone na całą powierzchnię jajka tworzą wzory o układach pasmowych lub spiralnych. Tą ciekawą technikę przybliży nam gliwiczanka Olga Paleczna – laureatka wielu konkursów kroszonkarskich, która w dziedzinie zdobnictwa osiągnęła mistrzostwo. Podczas zajęć na platformie ZOOM poznamy przykłady najpopularniejszych wzorów wywodzących się z tradycyjnej metody zdobniczej, która rozpowszechniona jest na Kurpiach i na Podlasiu, a na Śląsku – głównie w Raciborskiem.

Zajęcia dla dzieci od lat 6 wraz z rodzicami lub opiekunami, młodzieży oraz osób dorosłych. Czas trwania: ok. 120 minut. Warsztaty realizowane są za pomocą platformy ZOOM, udział w nich jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu: 783 560 006.

Uwaga! Zapisani uczestnicy pakiety z materiałami mogą odbierać w Willi Caro od wtorku, 9 marca br.

W zakresie własnym prosimy o zaopatrzenie się w:

– wydmuszkę (lub więcej, na wypadek pęknięcia);

– miękki ręcznik (jako podkładka pod wykonywaną pracę);

– klej biurowy (musi przypominać konsystencję gęstej śmietany; w przypadku zbyt rzadkiego kleju – wycisnąć 1/3 tubki do osobnej miseczki i zostawić na 1 dzień, aby odparował);

– pędzelek do kleju;

– nożyczki;

– ołówek;

– wilgotną szmatkę do wycierania palców z kleju;

– pracę najlepiej wykonywać na dużym blacie stołu.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie