IX Festyn Ulicy Skaryszewskiej – kolaż historii, lokalnej twórczości i hip-hopu

Ulica Skaryszewska
📅 sobota 08.06.2019
IX Festyn Ulicy Skaryszewskiej – kolaż historii, lokalnej twórczości i hip-hopu
Tegoroczny Festyn Ulicy Skaryszewskiej odbędzie się 8 czerwca 2019 r. Od 12:30 do 21:00 można wziąć udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej Tadeuszowi Borowskiemu, pokazach teatralnych, koncertach hiphopowych, warsztatach, konkursach i zabawach dla najmłodszych, prelekcji i wystawie dot. okresu niemieckiej okupacji. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Ulica Skaryszewska od lat skupia artystów, twórców i aktywistów społecznych, którzy po raz 9. uroczyście ożywiają niewielką ulicę w okolicy Dworca Wschodniego.

Festyn na Skaryszewskiej zrodził się z potrzeby sąsiedzkiego działania i promowania lokalnej twórczości. W tym roku szczególnie zapraszamy miłośników historii okupowanej Warszawy, wydarzeń artystycznych dla dzieci oraz sceny hip-hopu. Artystyczno-historyczne działania są skierowane zarówno dzieci, jak i dorosłych. Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Sceny Lubelska 30/32 i Klub Sąsiada Skaryszewska. W tworzenie programu angażują się okoliczni twórcy i organizacje.

– Tegoroczne hasło Festynu („Siekiera, motyka i dwie deski, Już jesteśmy na Skaryszewskiej”) przywołuje wspomnienia z czasów niemieckiej okupacji. Ten temat przyświeca tegorocznej idei Festynu. Na ul. Skaryszewskiej znajdował się obóz przejściowy „Dulag”. Mieszkał tam również Tadeusz Borowski. Dzielimy się tą historią z mieszkańcami Warszawy, różnych pokoleń. Starszych zapraszamy na wykład dot. Skaryszewskiej w czasie niemieckiej okupacji. Z młodszą widownią spotkamy się przy akcji teatralnej „Borowski ze Skaryszewskiej” w wykonaniu młodzieży z LXXII LO, Henia Małolepszego i Tomasza Barei – dodaje organizator wydarzenia, Dariusz Kunowski, Prezes Fundacji Sceny Lubelska 30/32.

W tegorocznym nurcie historycznym Festynu zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa przy Skaryszewskiej 4 – w czasie okupacji niemieckiej mieszkał i tworzył tam pisarz i poeta, Tadeusz Borowski. Będzie można zwiedzić Izbę Pamięci Obozu Przejściowego „Dulag”, Muzeum Środowiskowe żołnierzy AK 5 Rejonu VI-XXVI Obwód Praga, obejrzeć wystawę plenerową – „Skaryszewska 1939 i lata okupacji”, wysłuchać wykładu Jolanty Wiśniewskiej z Muzeum Warszawskiej Pragi oraz Róży Karweckiej z Klubu Sąsiada, pt. „Skaryszewska i jej mieszkańcy – lata okupacji”.
Dla dzieci i młodzieży przygotowaliśmy m.in. akcję teatralną „Borowski ze Skaryszewskiej”, spektakl filozoficzny „Król i morze” oraz hiphopowy „A Ty kim…?”, warsztaty recyklingowe „Śmieciuszki”, Scenę Małego Warszawiaka, Pracownię Małego Teatru, prezentację książek dla dzieci, konkurs piłkarski, warsztaty „Stolica Mądrości”, malowanie twarzy oraz gry i zabawy.

Muzycznie wydarzenie wzbogacą: przegląd grup hiphopowych, warsztaty „Strefy rytmu”, program muzyczny „A niech to szlagier!” w wykonaniu „Cała Praga Śpiewa” i „Międzypokoleniowego Klubu Piosenkowego STAYnia” oraz pokaz Roda „Grupo de Capoeira Angola ZIMBA”.

Zwieńczeniem działań wspólnoty sąsiedzkiej i silnej więzi mieszkańców Kamionka jest prężnie działający tam Klub Sąsiada Skaryszewska, do którego należy m.in. emerytowana pedagog, Róża Karwecka, współorganizatorka Festynu.

Link do wydarzenia na Fb: https://www.facebook.com/events/2757257761014980/
Wydarzenie jest współfinansowane z budżetu m.st. Warszawy.
Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe Miasta Stołecznego Warszawy Tomasz Kucharski serdecznie zaprasza.