IV Dyżur Varsavianistyczny

IV Dyżur Varsavianistyczny

WArszawa - dzielnice
🗺
📅 niedziela 21.08.2016
iv dyżur warsovianistyczny wakacje warszawa
IV DYŻUR VARSAVIANISTYCZNY  Ahoj przygodo! DSH idzie w miasto! LIPIEC – WRZESIEŃ 2016
WSTĘP WOLNY

Już po raz czwarty zapraszamy latem na niedzielne spacery śladami dawnej Warszawy. Tym razem poznamy burzliwą historię stołecznych ulic.

 

 

21 sierpnia (niedziela), start godz. 12.00
ULICA MARSZAŁKOWSKA
Przewodnik: Piotr Skowroński. Zbiórka na skwerze im. J. Kaczmarskiego, między Klonową a Puławską.
Ulica była początkowo zabudowana dworkami otoczonymi polami i ogrodami. W okresie międzywojennym należała do najruchliwszych ulic miasta. Po wojnie zyskała przydomek „parterowej”. W latach 60. powstał przy niej zespół 23 budynków mieszkalnych i handlowo-usługowych tworząc „Ścianę Wschodnią”, najbardziej prestiżową realizację warszawską lat 60. w 2003 wpisaną na listę dóbr kultury współczesnej.

28 sierpnia (niedziela), start godz. 12.00
ULICA WOLSKA
Przewodniczka: Patrycja Jastrzębska. Zbiórka na rogu ulic Chłodnej i Towarowej.
Nazwa ulicy pochodzi od wsi Wielka Wola. Była to główna droga prowadząca z Warszawy na Zachód. Jej końcowy odcinek wchodził w skład ważnego założenia urbanistycznego – Osi Saskiej. Przed wojną była to najważniejsza ulica tej części miasta.  To tutaj powstawały najwyższe i najładniejsze wolskie kamienice, które w nieznacznej liczbie przetrwały do dziś. Tutaj także mieści się najpiękniejszy na Woli renesansowy Pałacyk Branickich, dawnych właścicieli wsi Wielka Wola i Czyste.

4 września (niedziela), start godz. 11.00
ULICA KAROWA
Przewodnik: Ryszard Mączewski. Zbiórka na rogu ulic Dobrej i Karowej po stronie skweru Stanisława Jankowskiego „Agatona”.

To wózki, zwane karami dają początek nazwie ulicy. Zwożą one miejskie nieczystości do osadników nad brzegiem Wisły. W roku 1855 wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia staje brama z wodotryskiem – pierwszy symbol ulicy. Pod koniec XIX w. pod Karową powstaje wielka komora przelewowa, a na początku XX w. wiadukt w kształcie ślimaka.

11 września (niedziela), start godz. 16.00
PLAC BANKOWY I OKOLICE
Przewodnik: Piotr Wierzbicki. Zbiórka na rogu ulic Elektoralnej i Przechodniej.
Plac powstał w 1825 roku, został zaprojektowany przez Antonio Corazziego wraz z budynkami ważnych instytucji Królestwa Polskiego: Giełdy i Banku Polskiego, Ministerstwa Skarbu i Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu. Plac Bankowy został zniszczony podczas II wojny światowej. Po wojnie, choć pałace odbudowano, to placowi nadano nowy kształt i umieszczono na nim pomnik Feliksa Dzierżyńskiego, twórcy radzickiej bezpieki, a sam plac nazwano jego imieniem. W latach 70. zaczął powstawać wieżowiec, którego potwornie długi czas budowy spowodowany był rzekomo klątwą rabina.

18 września (niedziela), start godz. 16.00
PLAC POWSTAŃCÓW WARSZAWY
Przewodnik: Piotr Wierzbicki. Zbiórka na placu Emila Młynarskiego, parking między ulicami Moniuszki a Sienkiewicza
.
Od 1839 roku Plac Dzieciątka Jezus, od 1870 plac Warecki. W 1921 roku w setną rocznicę śmierci Napoleona Bonapartego plac otrzymał nazwę plac Napoleona, a na placu postawiono jego pomnik. Na początku lat 30. stanął tu supernowoczesny wieżowiec towarzystwa ubezpieczeniowego Prudential. Po 1945 placu nie odbudowano praktycznie w przedwojennej formie a Prudential, który przystrojono w socrealistyczny kostium jako hotel Warszawa. W 1957 roku nadano mu nazwę Plac Powstańców Warszawy.

Kontakt dla mediów:

Małgorzata Purzyńska, kom. 601 502 609, m.purzynska@dsh.waw.pl

Magda Lasia, kom. 533 134 000, m.lasia@dsh.waw.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
Adres:
ul. Karowa 20,
00-324 Warszawa
Kontakt:

22 826 51 95
dsh@dsh.waw.pl
http://www.dsh.waw.pl