Weleda
Weleda Baby

It’s Always Tea-Time. Międzynarodowa wystawa ilustracji w CSW w Toruniu

CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ W TORUNIU
🗺 mapa
📅 niedziela 13.11.2016
wystawa ilustracji
Idea wystawy inspirowana jest książką Lewis’a Carroll’a „Przygody Alicji w Krainie Czarów”.

W 2015 roku minęło 150 lat od momentu wydania tej kultowej powieści dla dzieci. Rocznica stała się dla Viive Noor, estońskiej artystki i kuratorki,  pretekstem do stworzenia międzynarodowego projektu wystawienniczego. Na zaproszenie kuratorki wystawy odpowiedziało 72 współczesnych ilustratorów, pochodzących z 16 krajów, w tym z Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Węgier, Białorusi, Litwy, Łotwy i Estonii. Każdy z grafików na bazie wybranego motywu z książki, stworzył swoją własną, autorską wersję przygód Alicji.

Ujrzymy więc interpretacje portretów Alicji, Królowej Kier, Szalonego Kapelusznika czy Szaraka Susła, zobaczymy, jak Alicja wpada w głąb króliczej nory i zajrzymy przez dziurkę od klucza do najwspanialszego ogrodu na świecie. Poza różnorodnością stylistyczną pokazywanych prac, wystawę charakteryzuje także wielość technik artystycznych  – zaprezentujemy prace powstałe w technice kolażu, rysunku, litografii, w druku cyfrowym, a  także malarstwo olejne, czy akwarele.

Wystawę po raz pierwszy zaprezentowano w październiku ubiegłego roku w Estońskim Centrum Literatury Dziecięcej w Tallinie. Jej atrakcyjność wizualna i odwoływanie się do uniwersalnej symboliki, zawartej w książce Lewis’a Carroll’a, pozwala dotrzeć do każdego widza, bez względu na wiek, preferencje estetyczne, wiedzę na temat sztuki, czy znajomość treści tej kultowej powieści.

Viive Noor

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Tallinie. Znana i ceniona ilustratorka książek. Jest członkiem zarządu Estońskiego Związku Grafiki Projektowej, gdzie przewodniczy sekcji grafiki i książki. Obecnie jest dyrektorem Estońskiego Centrum Literatury dla Dzieci. Od 2003 roku organizuje Tallińskie Triennale Ilustracji, na którym występuje w roli kuratorki. Jej prace graficzne są w  zbiorach m.in. National Library of Estonia Art Collection,  Hiroko Mori & Stasys PhotoMuseum czy Estońskiego Centrum Literatury Dziecięcej.

30.09–13.11.2016
Kuratorka: Viive Noor

279 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent