Industriada 2019 w Muzeum Śląskim

Muzeum Śląskie
🗺 mapa
📅 sobota 08.06.2019
Industriada 2019 w Muzeum Śląskim
INDUSTRIADA 2019 w tym roku świętuje swoje 10. urodziny. Zachęcamy, by zakończyć je wspólnie w Muzeum Śląskim. 8 czerwca świętujmy pomarańczowy karnawał u progu lata – przebierzmy się za fabrykantów, górników lub włókniarki. Każdy akcent stroju w kolorze festiwalu przywitany zostanie wiwatem. Okrągła cyfra to okazja do INDU-balu i wspólnej zabawy, która w Muzeum Śląskim będzie połączona z postaciami przemysłowców – założycieli i kadry technicznej kopalni Ferdinand. To oni będą w tym dniu opowiadali o sobie i historii kopalni, a dodatkowo to właśnie w Muzeum Śląskim odbędzie się finał INDUSTRIADY. Zapraszamy.

Przemysłowcy należeli do zamożnego mieszczaństwa, stąd część elementów programu nawiąże do zabaw i rozrywek tego kręgu społecznego. Pozowane fotografie w atelier czy podczas balów były modne na przełomie wieków. Ważny był też muzyczny repertuar taneczny, melodie do których tańczono w salonach zamożnych domów. Inaczej wyglądały zabawy dziecięce i ludowe. Z zapomnianymi już formami piknikowych gier i zabaw, a także z dawnym instrumentarium będzie się można zapoznać podczas rodzinnych warsztatów.

Program INDUSTRIADY w Muzeum Śląskim w Katowicach:

– Zabawa przy piosence z dawnych lat (godz. 11.00) – warsztaty muzyczne dla dzieci połączone z pokazem starych instrumentów i nauką piosenek, które towarzyszyły domowym i podwórkowym zabawom w początkach XX wieku.

– Przed balem (godz. 11.30 i 15.30) – warsztaty fotograficzne w stylowym atelier z wykorzystaniem zabytkowego sprzętu fotograficznego. Nowe suknie, staranne fryzury, cylindry błyszczą – ten balowy nastrój trzeba uwiecznić. Najlepiej w profesjonalnym atelier na tle sali balowej, namalowanej jak prawdziwa. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję wykonać pozowane zdjęcia w typie reprezentacyjnym, wzorowane na fotografiach z epoki.

– Czar starych zabaw (godz. 11.30 – 13.30) – warsztaty dla dzieci i rodzin. Pokażemy, jak bawiły się dzieci na letnich piknikach, jak grać w serso, klipę i inne stare zabawy ruchowe. Animatorzy w kostiumach z epoki będą czekali na uczestników z zestawami do zabaw opracowanymi wg dawnych wzorów.

– Kotyliony i kostiumy (godz. 12.00 – 20.00) – warsztaty plastyczne dla małych i dużych prowadzone przez edukatorki Muzeum Śląskiego.

– Przemysłowcy (godz. 12.30, co godzinę 16.30-20.30) – fabularyzowane zwiedzanie animowane przez aktorów, którzy wcielają się w postacie dawnych właścicieli i pracowników. Rozbudowana plenerowa trasa pozwoli na poznanie historii kopalni Ferdinand i wybranych przemysłowców z nią związanych.

– Czar starych zabaw (godz. 15.00 – 19.00) – warsztaty dla dzieci i rodzin. Pokażemy, jak bawiły się dzieci na letnich piknikach, jak grać w serso, klipę i inne stare zabawy ruchowe. Animatorzy w kostiumach z epoki będą czekali na uczestników z zestawami do zabaw opracowanymi wg dawnych wzorów.

– Trudny los inżyniera… Codzienność pracowników średniego szczebla górnośląskiego przemysłu na przełomie XIX i XX w (godz. 17.00) – prelekcja popularnonaukowa i prezentacja fotograficzna. Prowadzenie – pracownicy Działu Historii Muzeum Śląskiego.

– Zaproś mnie do walca (godz. 20.00) – koncert lekkiej muzyki towarzyszącej zabawom szlachetnie urodzonych oraz zamożnych mieszczan w XIX wieku i na przełomie XIX i XX wieku. Muzycy wystąpią w strojach z epoki. Opracowanie repertuaru i wykonanie – muzycy związani z NOSPR.

– INDUNAUCI na finał INDUSTRIADY 2019 (godz. 21.30) – widowisko multimedialne z muzyką na żywo, oficjalne zakończenie tegorocznej INDUSTRIADY, uruchomienie muzyczno-optycznej maszynerii wieży wyciągowej szybu Warszawa II – tego nie można przegapić. Więcej informacji o finale INDUSTRIADY znajduje się tutaj.

Oprócz tego uczestników święta Szlaku Zabytków Techniki zapraszamy do:

  • oglądania panoramy Śląska z wieży widokowej szybu Warszawa II (wjazd od godz. 10.00 co 15 minut, ostatni wjazd o godz. 15.45),
  • zobaczenia zabytkowej maszyny parowej w maszynowni Bartosz
  • edukacyjnej przestrzeni rodzinnej Na tropie Tomka – miejsca łączącego pokolenia i zachęcającego do wspólnego odkrywania świata w budynku byłej stolarni.

Obowiązuje 50-proc. rabat na bilety wstępu na wystawy stałe i czasowe w budynku głównym w godz. 10.00–21.00.

W pozostałych pokopalnianych budynkach będzie można obejrzeć wystawy czasowe:

– w budynku dawnego magazynu odzieżowego (obecnie budynek CSP): Niezapomniane. Kobiety w czasie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku. Wystawie towarzyszy tematyczny pokój zagadek Skrytka powstańców.

– w budynku łaźni łańcuszkowej wystawę archeologiczną: Bliskie, lecz z dalekiego świata. Historia udomowienia ssaków.

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent