II Festiwal Małej Literatury

Dworek Białoprądnicki mapa

sobota 08.10.2022 do niedziela 09.10.2022

II Festiwal Małej Literatury

Przed nami fantastyczna literacka przygoda! Już niebawem w Krakowie odbędzie się wydarzenie, które przykuje uwagę wszystkich małych czytelników oraz dorosłych miłośników literatury dziecięcej. A to za sprawą Festiwalu Małej Literatury, organizowanego przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”. Na dzieci czekają ciekawe spotkania, rozwijające warsztaty oraz estońska ilustracja książkowa.

Kogo spotkamy na Festiwalu?
Festiwal Małej Literatury, który odbędzie się od 3 do 9 października 2022, to wydarzenie dedykowane najmłodszym czytelnikom, ich rodzicom oraz nauczycielom. W programie drugiej edycji znalazły się spotkania ze znanymi i lubianymi oraz debiutującymi i wartymi poznania autorami i ilustratorami. Gośćmi Festiwalu będą m.in.: Barbara Gawryluk, Joanna Rusinek, Marta Szloser, Łucja Malec-Kornajew – czyli detektyw Fishka, Małgorzata Roman-Zakrzewska. Poznamy przygody dzielnych urwisów, odkryjemy tajemnice sztuki, a nawet spróbujemy przepisów z nowej książki kulinarnej dla dzieci!

Czytanie od bobasa
Czytanie jest bardzo ważnym elementem rozwoju człowieka, począwszy od pierwszych lat życia. Czytanie dziecku lub razem z dzieckiem jest doskonałą okazją do wspólnie spędzonych chwil, wzbogaca język dziecka, rozwija jego wyobraźnię, rozbudza określone emocje, daje podstawy do dalszej nauki. Dlatego w programie nie zabraknie też propozycji dla rodziców z najmniejszymi pociechami, podpowiadających jakie książki wybierać i jak budować zainteresowanie literaturą. Ponadto zaplanowano rozmowy o biblioterapii, warsztaty szkolne oraz webinary dla nauczycieli. Szczegółowy program znajduje się na stronie organizatora.

Książkowe ilustracje
Wydarzeniu towarzyszy także przepiękna wystawa ilustracji książkowej „Illuminating Illustrations”, prezentująca prace artystów z Estonii. Różne techniki, odmienne style, jeden baśniowy świat, który odkrywać mogą zarówno dorośli, jak i dzieci. Estonia jest krajem, który może poszczycić się bardzo dużą liczbą artystów z niezwykle oryginalnym stylem. FML to doskonała okazja do ich poznania.

Literatura wrażliwa
Festiwal Małej Literatury promuje także nowy wymiar czytelniczej wrażliwości i wiedzę na temat możliwości jej wykorzystania w pracy z dziećmi. Specjalne miejsce w programie zajmuje „Literatura wrażliwa” i czytelnicy ze szczególnymi potrzebami oraz ich rodzice. A wszystko w oparciu o książki wydawane przez Wydawnictwo Wrażlive, potrafiące oswajać lęki, poruszać problematykę inności oraz tłumaczyć rzeczywistość w sposób przystępny dla maluchów.

Festiwal Małej Literatury to przestrzeń dla wszystkich, którzy kochają literaturę dziecięcą!

Kiedy? 3 – 9 października 2022
Gdzie? Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”

8 października 2022 / sobota

godz. 16.00 LUSIA. OPOWIEŚCI O PRZYGODACH DZIELNYCH URWISÓW
Spotkanie z autorką Małgorzatą Roman-Zakrzewską
Dla dzieci 4+

godz. 16.00 OD HUNCWOTA DO ZAZULI
Warsztaty z ilustratorką Joanną Rusinek na podstawie książki „Od mikmaka do zazuli. Atlas regionalizmów dla dzieci” Michała Rusinka.
Dla dzieci 7+

godz. 17.00 ZIELONE JEST FAJNE!
Spotkanie z autorką Martą Szloser wokół książek „Warstwy” i „Smakowita zielenina” – nietypowej książki kucharskiej dla dzieci (premiera 29 września).
Dla dzieci 6+

godz. 18.00 LITERATURA WRAŻLIWA
Czy można przytulić lęk? Rozmowy o trudnych emocjach.
Spotkanie z Anną Machacz i Magdaleną Żukowską-Bąk, autorkami książki „Różnimy się skrzydłami. Wrażliwość jest siłą”
Dla widzów dorosłych

godz. 18.00 ŚWIAT EMOCJI
Czy emocje można zobaczyć? Czy da się je namalować? Wspólnie zastanowimy się nad tym, jak w rysunkowy sposób przedstawić coś, czego nie widać, ale czuć. Najmłodsi dowiedzą się jak interpretować słowa i uchwycić je w pracach plastycznych. To będzie twórczy i kreatywny czas pod hasłem „Wyobraźnia nie ma granic”. Warsztaty artystyczne z ilustratorką Aleksandrą Głusek, na podstawie książek „Różnimy się skrzydłami” oraz „Różnimy się skrzydłami. Wrażliwość jest siłą”.
Dla dzieci 5+

9 października 2022 / niedziela

godz. 15.00 Przygody słowiańskich bogów
Spotkanie z autorką Melanią Kapelusz w oparciu o książkę „Mitologia. Przygody słowiańskich bogów”.
Dla dzieci 5+

godz. 16.00 W MAGICZNEJ KRAINIE KONIBERKÓW
Spotkanie z autorką Weroniką Szelęgiewicz na podstawie książek „Koniberki” oraz „Koniberki. Powrót na łąkę”.
Dla dzieci 6+

godz. 16.00 CZY TO BAJKA, CZY NIE BAJKA?
Rodzinne warsztaty literacko-etnograficzne na podstawie książki „O krasnoludkach i sierotce Marysi” w ramach obchodów Roku Marii Konopnickiej. Prowadzenie Katarzyna Chodoń.
Dla dzieci 4+

godz. 17.00 ZŁOTY POCIĄG I INNE TAJEMNICE
Spotkanie z autorką Łucją Malec-Kornajew, czyli detektywką Fishką, na podstawie książki „Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce”.
Dla dzieci 6+
Uwaga! Obowiązują zapisy od 3 października.

godz. 18.00 LITERATURA WRAŻLIWA
Księżniczka Mimoza, czyli czy musimy być tacy sami
Spotkanie z autorką Jovanką Tomaszewską połączone z premierą książki „Księżniczka Mimoza”.
Dla dzieci 4+

godz. 19.30 Muzyczny finał Festiwalu Małej Literatury
Koncert Krakowskiego Chóru Dziecięcego

Więcej na: www.fml.dworek.eu

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/442860494318965

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie