Idą mrówki po brzuszku. Wierszyki do zabaw dla maluszków

wtorek 20.10.2020 do wtorek 03.11.2020

Idą mrówki po brzuszku. Wierszyki do zabaw dla maluszków

Poznaj wierszyki do zabaw z dzieckiem!

„Idą mrówki po brzuszku” to zabawy z wykorzystaniem wierszyków nawiązujących do budowy ciała, ruchu, dotyku czy czynności wykonywanych przez małe dziecko. Chyba każdy zna rymowanki: Idzie rak nieborak…, Tu sroczka kaszkę warzyła czy Idzie kominiarz po drabinie, które można wręcz uznać za element naszej świadomości kulturowej. Takie zabawy przygotowują dziecko do komunikacji werbalnej i słuchania ze zrozumieniem, kształtują poczucie rytmu i rymu, przybliżają dziecku nazwy części ciała i budują jego świadomość.

„Z uwagi na liczne walory i wartość edukacyjną takich zabaw, postanowiliśmy zaproponować nowe zabawy i wierszyki, które mogłyby powiększyć istniejący już kanon. Mamy nadzieję, że wzbogacą one proces budowania więzi i relacji z dzieckiem oraz przysporzą wiele radości dzieciom i rodzicom.” – mówią autorzy książki, Elżbieta i Witold Szwajkowscy.

Zabawy podzielone zostały na dwie grupy:
Zabawy kontaktowe (sensoryczne) – związane z dotykaniem dziecka, określane również jako dziecięce masażyki.
Zabawy ruchowe (motoryczne) – związane z wprawianiem dziecka lub jego części ciała w ruch.
Przy każdym wierszu znajdują się instrukcje dla rodziców i opiekunów, w jaki sposób wykonywać masaże oraz jak angażować dziecko przez dotyk np. głaskanie, łapanie, rolowanie.

Przykładowy wiersz:

„Wszedł na nogę mi koala –
chodzić po niej mu pozwalam.
Ten koala, proszę pana,
doszedł właśnie do kolana.
Teraz na mnie z boku zerka,
bo już doszedł do bioderka,
a z bioderka mały zuszek
przeszedł szybko na mój brzuszek.
(…)”*

* Recytujemy dziecku wiersz i imitujemy palcami kroczenie koali, zaczynając od stopy dziecka, zgodnie z opisem. Powtarzamy recytację i wszystkie czynności na drugiej nodze.

Wybierając zabawy dla konkretnego dziecka, trzeba uwzględniać stopień jego rozwoju oraz możliwości percepcyjne i ruchowe.
Autorami książki są Elżbieta i Witold Szwajkowscy – znani i lubiani autorzy książek dla dzieci i nie tylko, bowiem ich publikacje stanowią dla dorosłych narzędzie pracy z dziećmi. Elżbieta i Witold Szwajkowscy prowadzą również autorskie warsztaty na temat sposobów rozwijania kompetencji językowych i matematycznych. Poza książkami projektują gry, zabawki i pomoce dydaktyczne.

Dane wydawnicze:
tytuł: „Idą mrówki po brzuszku. Wierszyki do zabaw dla maluszków” | autorzy: Elżbieta i Witold Szwajkowscy | ilustracje: Agnieszka Ulatowska | Wydawnictwo Zielona Sowa| s. 96 | format: 165×235|  Wiek: 1+ | Premiera: 14 października 2020 r.

Idą mrówki po brzuszku. Wierszyki do zabaw dla maluszków
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie