I Międzynarodowa Konferencja „Mobilność w Sieci. Relacje. Bezpieczeństwo. Rozwój

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, aleja Zwycięstwa, Gdynia
📅 czwartek 01.12.2016 do sobota 03.12.2016
mobilność w sieci

Co to jest fonoholizm, czy smartfon może być zagrożeniem i o pierwszych w Polsce badaniach tego zjawiska

Trwające dwa lata badania dotyczące zagadnienia nałogowego korzystania z telefonów komórkowych dobiegają końca. W związku z tym wraz z miastem Gdynia pomyśleliśmy, że  dobrze byłoby zebrać specjalistów, rodziców, nauczycieli i ogólnie wszystkich użytkowników mediów cyfrowych, żeby podzielić się z nimi wynikami naszych badań. – tłumaczy dr Maciej Dębski, kierownik projektu.

W ciągu dwóch lat Fundacja „Dbam o Mój Z@sięg” przeprowadziły badania wśród 22 086 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych w wieku 12-18 lat, a także wśród 3472 nauczycieli z całej Polski. Udało nam się również zrealizować najważniejszą część projektu, która przyniosła najwięcej danych. Razem z Urzędem Miasta Gdyni przeprowadziliśmy wśród gdyńskich uczniów eksperyment „Poza Sieci@”, który polegał na odłączeniu ponad 100 młodych osób od wszelkich urządzeń elektronicznych na trzy dni. – dodaje dr Maciej Dębski.

Kompleksowe wyniki przeprowadzonych badań i eksperymentu  zostaną zaprezentowane w sobotę o godz. 10.00. Ponadto na uczestników czekają trzy dni spotkań, wykładów i prezentacji. Pierwszy dzień konferencji dotyczyć będzie relacji międzyludzkich w świecie cyfrowym, czyli przede wszystkim budowania pozytywnych relacji z dziećmi, jako czynnika chroniącego je w zakresie e-uzależnień. Piątek poświęcony będzie bezpieczeństwu korzystania z mediów cyfrowych i zagadnieniom cyberprzemocy i cyberprzestępczości. Tematem przewodnim ostatniego dnia będzie rozwój mediów cyfrowych. Odbędzie się prezentacja wyników badań eksperymentalnych i ilościowych oraz będzie możliwość zapoznania się z przygotowanym raportem. Tego dnia przed uczestnikami wystąpi również światowej klasy psychiatra prof. Manfred Spitzer – autor takich bestsellerów, jak Cyfrowa Demencja (2015) czy Cyberchoroby. Jak cyfrowe życie rujnuje nasze zdrowie” (2016).

Wśród prelegentów znajdą się także:

• prof. Bogdan Wojciszke, ceniony psycholog społeczny, autor licznych badań z zakresu spostrzegania i oceniania ludzi, dynamiki bliskich związków uczuciowych, psychologii władzy, postawy Polaków wobec przekształceń własnościowych, produktywności i godności jako wartości etycznych współczesnego społeczeństwa polskiego, laureat niezwykle prestiżowej Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej za rok 2016 (zwanej polskim Noblem)
  • Alexander Steinhart, współtwórca start-upu Offtime, który zajmuje się poszukiwaniem równowagi pomiędzy życiem online i offline.

Szczegółowy program I Międzynarodowej Konferencji „Mobilność w Sieci. Relacje. Bezpieczeństwo. Rozwój” znajduje się tutaj.

Organizatorami wydarzenia są: Miasto Gdynia, Fundacja „Dbam o Mój Z@sięg”, we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim i Pomorskim Kuratorem Oświaty.

Czy i jak motywować dzieci

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
Czwartek  –  sobota  1- 3 grudnia, godz. 9.00 – 14.00.

Wstęp wolny po uprzedniej  rejestracji na stronie: www.mobilityinnet.com

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia
al. Zwycięstwa 96/98

Maciej Dębski, Fundacja „Dbam o Mój Z@sięg”, e-mail: m.dembski@dbamomojzasieg.com, tel.: 512 474 482