Hinduski Festiwal Wozów we Wrocławiu

Plac Solny we Wrocławiu mapa

sobota 11.06.2016

Festiwal Wozów Wrocław

11 czerwca odbędzie się we Wrocławiu hinduski Festiwal Wozów. Nosi on nazwę Ratha Yatra.

Posągi hinduski Bóstw: Pan Jagannatha, Pan Balarama i Subhadra, wędrują na ogromnym powozie. Jest on ciągnięty sznurami przez wszystkich chętnych. Posągi na wozie – Bóstwa Dżagannath.

Dżagannath (Jagannath) jest formą Kryszny. Towarzyszy mu Subharda – Jego siostra i brat Balabharda. Wykonane z drewnianych klocków, kolorowe pomalowane, bez nóg, z  przypominają bardziej kukiełki niż typowe hinduskie bóstwa. Według tradycyjnych przekazów te dziwne posągi powstały na zlecenie króla Indradyumny. Ich autorem był niebiański architekt Vishwakarma, który wykonał posągi z pnia drzewa wyrzuconego na brzeg oceanu. Gdy, wbrew zakazom, niecierpliwy król zajrzał do pracowni, artysta przerwał pracę i pozostawił dzieło  niedokończone. Wówczas Brahma obdarzył bóstwa wesołymi okrągłymi oczami i obdarzył życiem.

W Indiach w procesji biorą udział wyznawcy wszystkich religii. My także zapraszamy do wspólnego ciągnięcia wielkiego wozu w kolorowym korowodzie wokół ratusza. Po przemarszu – na wrocławian na placu Solnym czeka cały cykl imprez, także skierowanych do dzieci.Będzie dużo muzyki, na scenie wystąpi hinduski teatr, dzieci będą wyklejały piaskowe rysunki. Festiwalowi towarzyszyć będzie „Bazar Indyjski” na Placu Solnym, podczas którego można będzie kupić: książki, biżuterię, orientalną odzież i tkaniny, przyprawy indyjskie, olejki zapachowe i kadzidła.

Na palcu Solnym czeka na wszystkich wegetariański poczęstunek, mamy będą mogły sobie zrobić indyjski makijaż, kupić sari.

Więcej : http://www.rathayatra.pl/ratha-yatra-2016-nasz-film-promocyjny.html

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:religiaspotkanie

Boże Narodzenie z 5.10.15.

Zobacz także