Jadzia Pętelka

Gwiezdny piknik na Astro-Festiwalu

📅 sobota 15.06.2013
Gwiezdny piknik na Astro-Festiwalu

Astro Festiwal to nie tylko okazja, aby zgromadzić w jednym miejscu wielu pasjonatów kosmosu i miłośników astronomii – zarówno tych dużych, jak i najmłodszych, ale przede wszystkim wyjątkowa propozycja spędzenia sobotniego popołudnia w gronie rodziny i przyjaciół. Na uczestników czeka mnóstwo kosmicznych atrakcji – m.in. gry i zabawy dla dzieci i rodzin, prezentacja instrumentów astronomicznych z czasów Mikołaja Kopernika, cykl prelekcji i wykładów popularno-naukowych, Astro-Arena (mobilne mini-obserwatorium astronomiczne) i wiele innych.

Astro Festiwal to święto fanów astronomii. Cieszy fakt, że po ubiegłorocznej inauguracji mamy jego kontynuację. Po raz drugi rzesze fanów astronomii będą mogły się spotkać, by wspólnie rozmawiać o swojej pasji – kosmosie – mówi Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W Roku Kopernika zapowiada się niezwykła impreza, która potrwa do późnej nocy, a kto wie czy nawet nie do rana.

Imprezę rozpocznie oficjalne otwarcie Astrobazy w Złejwsi Wielkiej przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, Wójta Gminy Zławieś Wielka Jana Surdykę oraz gen. Mirosława Hermaszewskiego.

Dla dzieci i rodzin przygotowano wiele zabaw i konkursów, które pozwolą spędzić miło czas i przybliżą zagadnienia związane z astronomią – Igrzyska Kopernikańskie czyli różne gry i zabawy, w tym: konkursy plastyczne, astro-sztafeta (bieg połączony z montażem teleskopu) oraz podróż do gwiazd symulatorem lotów kosmicznych. Igrzyskom towarzyszyć będzie rodzinny piknik-jarmark z warsztatami wyrobu i wypieku pierników. Dla młodych widzów przygotowano także doświadczenia fizyczne i chemiczne (nurek Kartezjusza – prawo Pascala i Archimedesa, działo Gaussa, wieża Hanoi, wahadło Newtona).

Miłośnicy Gwiezdnych Wojen odnajdą klimat swojej ulubionej trylogii. Każdy będzie mógł pod okiem mistrzów wziąć udział w zajęciach Akademii Jedi. Będzie można spotkać postacie z filmów Georga Lucasa i zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie. Program jest dedykowany głównie dzieciom (ale oczywiście zapraszamy również dorosłych), przygotowany został przez twórców corocznego ogólnopolskiego zlotu fanów Gwiezdnych Wojen – Star Force.

ajnikami gwiazd, planet i Układu Słonecznego.