Grassomania 10: Z oranżadą w proszku na językach

📅 niedziela 02.09.2018
bezpłatne
Grassomania 10: Z oranżadą w proszku na językach

Zapraszamy na jubileuszową 10 edycję festiwalu „Grassomania”, który odbędzie się w niedzielę 2 września w Park Świętopełka oraz wybranych lokalizacjach Śródmieścia Gdańska i Gdanska Galeria Guntera Grassa. Startujemy o godz. 12.00 i będziemy działać do 21.00.

Częstokroć Günter Grass wspominał czas dzieciństwa w przedwojennym Danzigu i poszukiwał śladów swojej tożsamości w powojennym Gdańsku za pomocą zmysłów. Spacerując przez miasto z bohaterami Grassa, lub z nim samym, słyszymy krzyk nadlatujących mew, stukot przejeżdżającego tramwaju, religijny śpiew dobiegający zza grubych gotyckich murów kościelnych, kuranty z wieży ratusza, czujemy woń gdańskich podziemi i kanału Raduni, zapach świeżej pietruszki i kwiatów na hali targowej, ciepło starych wypalonych licznymi pożarami cegieł zabytkowej architektury. Konkretne miejsca czy sytuacje, takie jak smak oranżady w proszku na języku regularnie przywoływany przez Grassa jako symbol dzieciństwa, uruchamiają specyficzne wspomnienia, składające się na wielozmysłowe doświadczenie historii i teraźniejszości przestrzeni, w której żyjemy. Tak więc z oranżadą w proszku na językach wyruszamy w miasto, aby je poczuć, przyswoić, zrozumieć i zapamiętać na nowo.

W tym roku tematem przewodnim festiwalu jest hasło: „Z oranżadą w proszku na językach”. Wśród zaproszonych artystów zaprezentują się: Anna Brudzińska, Grzegorz Kozera, Susanne Kutter, Thomas May, Agnieszka Piasecka, Hildegard Skowasch, Weronika Teplicka oraz Ania Witkowska

Wśród artystów, których nagrania zostaną zaprezentowane na wystawie „Polish Soundscapes” w Gdańska Galeria Miejska będą: Sebastian Bernat , Dariusz Brzostek, Marek Chołoniewski, Iza Dłużyk, Paweł Duczmal, Marcin Dymiter, Ludomir Franczak, Adam Frankiewicz, Fundacja UTU, Konrad Gęca, Rafał Kołacki, Marcin Lenarczyk, Krzysztof Marciniak, Honorata Martin, Rajel Matsili, Mirt, Anna Nacher, Martyna Poznańska, Łukasz Szałankiewicz, Paweł Szczap, Krzysztof Topolski, Bolesław Węgrzyn, Mateusz Węgrzyn, Małgorzata Żerwe. Kuratorami wystawy są: Marcin Barski i Marcin Dymiter

Oprawę muzyczną w Parku Świętopełka zapewni MNOW, a wieczorem będziemy mogli posłuchać koncertów: Emiter soundscape set oraz Janek/Kisiel/Mackiewicz/Skolik plays Cole Porter Songbook

Wybierzemy się też na trzy spacery tematyczne po Śródmieściu Gdańska: architektoniczno-artystyczny z Anną Perz, literacki z Barbarą Piórkowską oraz dźwiękowy z Marcinem Barskim.
Na Warsztaty w Parku Świętopełka zaprasza Asia Mina, a na animacje Fundacja Ale Cyrk
Za strefę gastronomiczną będzie odpowiadał MUKA BAR, a napoi nas pysznościami Cafe Absinthe Gdańsk

kurator: Marta Wróblewska
produkcja: Marta Cyuńczyk, Krzysztof Brzozowski
oprawa graficzna: Ania Witkowska

PROGRAM FESTIWALU

Wystawy
12.00 – 20.00: „Z oranżadą w proszku na językach” – instalacje i performensy w przestrzeni publicznej, lokalizacje w Śródmieściu Gdańska
artyści: Anna Brudzińska, Grzegorz Kozera, Susanne Kutter, Thomas May, Agnieszka Piasecka, Hildegard Skowasch, Weronika Teplicka , Ania Witkowska

12.00 – 20.00: „Polish Soundscapes”* – 4G (Gdańska Galeria Miejska)
12.00 – 15.00: oprowadzania kuratorskie
*Wystawa „Polish Soundscapes” w 4G będzie czynna do 16.09.2018, od środy do niedzieli, od godz. 14.00 do 18.00.

12.00 – 21.00: piknik, Park Świętopełka
Warsztaty dźwiękowe Asi Mina, Park Świętopełka
12.30 – 14.00: warsztat dla dzieci
14.30 – 16.00: warsztat dla dorosłych

Spacery
12.30 – 14.30: architektoniczno-artystyczny
14.30 – 16.30: literacki
16.30 – 18.30: dźwiękowy

Muzyka, Park Świętopełka
19.00 – 19.45: Emiter soundscape set
20.00 – 21.00: koncert Janek/Kisiel/Mackiewicz/Skolik plays Cole Porter Songbook

Cały dzień w Parku Świętopełka: animacje: Ale Cyrk!, jedzenie: Muka Bar, napoje: Cafe Absinthe, Dj set: MNOW!

W oczekiwaniu na festiwal będziemy Was systematycznie informować o kolejnych szczegółach wydarzenia tutaj. Do zobaczenia na Grassomanii 10.