Gra miejska o kurierze z Warszawy: Janie Nowaku-Jeziorańskim

Muzeum Powstania Warszawskiego, Grzybowska, Warszawa
🗺 mapa
📅 sobota 16.07.2016
nowak-jezioranski gra miejska warszawa
 

16 lipca 2016 roku (sobota) Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje grę miejską o Janie Nowaku-Jeziorańskim, legendarnym kurierze oraz dyrektorze Polskiej Sekcji Radia Wolna Europa. Gra skierowana zarówno do młodzieży, jak i do dorosłych towarzyszy promocji produkowanego przez MPW filmu „Kurier”, którego premiera planowana jest na 2018 rok. Rejestracja na grę rusza 29.06, druga tura 11.07.

 

Muzeum Powstania Warszawskiego od lat propaguje wartości, którymi kierowali się Powstańcy Warszawscy, walcząc o wolną Polskę. Odwaga, odpowiedzialność, kreatywność, otwartość, empatia, koleżeństwo, życzliwość i lojalność to cechy, które są aktualne również i dzisiaj. Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, podkreśla: Z naszych doświadczeń wynika, że warto odwoływać się do historii ludzi, którzy dzięki dynamice i wybitnej inteligencji mogą być idolami współczesnego pokolenia. Stąd propozycja gry miejskiej nawiązującej do historii Jana Nowaka-Jeziorańskiego, człowieka, w którego historii z jednej strony łączy się wojskowa dyscyplina z młodzieńczą chęcią przeżycia przygody, a z drugiej – pracowitość i kreatywność podporządkowane wizji wolnej i silnej Polski. Właściwości te nie pozwoliły naszemu bohaterowi nawet na chwilę oddechu. Był to człowiek o wyjątkowych cechach charakteru, który odważnie przekazywał ideę niepodległej i silnej Polski najważniejszym ośrodkom decyzyjnym na świecie.

 

Jan Nowak-Jeziorański nie wyglądał na komandosa, jednak wielokrotnie wykazał się bohaterstwem i niezłomnością. Kreatywność, energiczność, pracowitość i utożsamienie własnego dobra z dobrem Polski to cechy, które pozwoliły mu z nieznanego doktoranta ekonomii z Poznania przeistoczyć się w kuriera-emisariusza Polski na Zachodzie. Misja ta określiła całe jego życie.

 

Po zakończeniu wojny – jako dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa – wspominał: Dziwnym zrządzeniem Opatrzności miałem kontynuować wojenne zadanie łącznika między światem zachodnim a Polską. Z tą różnicą, że w latach Podziemia była to łączność sekretna, ograniczona do wąskiego grona ludzi z kręgu władzy po obu stronach linii frontu, a obecnie zdobywałem możność bezpośredniego, choć jednostronnego kontaktu z milionami ludzi[1]. Jacek Taylor, wykonawca testamentu i przyjaciel legendarnego kuriera z Warszawy, opowiadał, że Jan Nowak-Jeziorański był sternikiem, nadawał kurs tej placówce, która przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1989 roku. To był jego zawód – zajmować się Polską. Po rezygnacji z funkcji dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Nowak-Jeziorański przeniósł się z Monachium do Stanów Zjednoczonych, gdzie był ambasadorem sprawy polskiej. Z jego doświadczenia i wiedzy korzystali kolejni amerykańscy prezydenci.

 

O grze

Gra miejska przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego będzie oparta na sytuacjach z życia bohatera, które wiążą się z jego misją jako kuriera i emisariusza sprawy polskiej w czasie wojny, a także po jej zakończeniu. Pierwsza tura rejestracji rusza 29.06 o godz. 19.00, II tura od 11.07, godz. 9.00. Zapisy pod adresem: www.rejestracja.1944.pl.

Niemiecki kolejarz, polski kurier, marynarz, brat, narzeczony, pracoholik, człowiek apodyktyczny, analityk polityczny, dziennikarz i dyrektor – to wiele twarzy jednej osoby. Jakie umiejętności i cechy wiązały się tymi życiowymi rolami i wcieleniami? Co jest kwestią szczęścia, a co odwagi? Jaką drogę musiał przebyć kurier, aby bezpiecznie przekazać informacje? Jak interpretował ówczesną sytuację Polski Stanisław Mikołajczyk, premier działający w Londynie, oraz gen. Kazimierz Sosnkowski, naczelny wódz sił zbrojnych? I wreszcie: czy Powstanie Warszawskie musiało wybuchnąć? To tylko niektóre z zagadnień nawiązujących do życia Jana Nowaka-Jeziorańskiego, na których gra została oparta. Na trasie gry na uczestników czeka wiele fascynujących postaci, m.in. brytyjscy żołnierze, powstańcze łączniczki, konspiratorzy oraz świadkowie historii. Gracze będą mieli okazję redagować depeszę do Londynu z powstańczej Warszawy, porozmawiać ze świadkami historii, czy też odwiedzić XIX-wieczne kamienice z lat 30. Do udziału w grze zapraszamy wszystkie osoby od 15. roku życia, które chcą poczuć klimat wojennej Warszawy i przekonać się, jak wyglądało życie legendarnego kuriera z Warszawy.

 

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent