Gdzie jest echo. Spacer w poszukiwaniu ukrytych dźwięków Miasta Łodzi

📅 sobota 17.11.2018
6 zł / 4 zł
Gdzie jest echo. Spacer w poszukiwaniu ukrytych dźwięków Miasta Łodzi

Czym jest pejzaż dźwiękowy? Czy możemy aktywnie kształtować rzeczywistość dźwiękową otaczającą nas w mieście? Co zrobić, aby stać się wrażliwym i uważnym słuchaczem? Wraz z Rafałem Kołackim wyruszymy na spacer po Łodzi, podczas którego spróbujemy odnaleźć dźwiękowe – ale nie tylko – przejawy sztuki. Będzie nam towarzyszyło zjawisko echa. Jego wywoływanie, obserwacja, poszukiwanie zaprowadzi nas w nieoczywiste zakamarki i ku nowym sytuacjom. Zapoznamy się z koncepcją tzw. ekologii dźwiękowej, postaramy się rozpoznać i scharakteryzować otaczającą nas na co dzień fonosferę, a następnie stworzymy własną mapę pejzażu dźwiękowego.

Spacer przeznaczony jest dla uczestników od 7 lat.

Rafał Kołacki – związany z zespołami: HATI, Molok Mun, Innercity Ensemble, Mammoth Ulthana i DAO. Aktualnie – nie porzucając starych fascynacji – pasjonuje się badaniem dźwiękowej tkanki miejskiej. Jest pomysłodawcą i współtwórcą multimedialnego projektu Tonopolis (www.tonopolis.pl), który miał w sposób subiektywny scharakteryzować dźwiękowe otoczenie Torunia. Nagrywa, słucha, tworzy ale również analizuje teoretycznie zgromadzony materiał, chcąc w swoich badaniach poruszyć problem wzajemnego stosunku dźwięku (to jak słyszymy) do cech i ról społecznych, jakie przyjmujemy. Interesuje go również komunikacyjna funkcja dźwięku, to jak, gdzie i kiedy dźwięki stają się komunikatami.

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Niemapa Łódź. Na tropie sztuki”.

Bilety: normalny 6 zł, ulgowy 4 zł

Czy i jak motywować dzieci

17.11.2018, godz. 12.00