Gdańskie Targi Książki

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina Ołowianka 1, Gdańsk
📅 piątek 16.03.2018 do niedziela 18.03.2018
Gdańskie Targi Książki

Od 16 do 18 marca Gdańsk zamieni się w polską stolicę książki za sprawą pierwszych Gdańskich Targów Książki. Podczas wydarzenia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej obecne będą również miejskie instytucje kultury m.in. Instytut Kultury Miejskiej i Biblioteka pod Żółwiem.

Szczygieł, Grzebałkowska, Bonda – to najważniejsze postaci, jakie będziemy mieli okazję spotkać podczas kolejnych spotkań w ramach Gdańskich Targów Książki. Prawie 60 wystawców przedstawi swoją ofertę, w tym nowości wydawnicze. Targi odbywać się będą w godzinach: piątek 12.00–17.00, sobota 10.00–18.00 i niedziela 10.00–17.00. W sobotę i niedzielę wstęp będzie kosztował 5 zł. Natomiast uczniowie i seniorzy, oraz odwiedzający targi w piątek wejdą bezpłatnie.

Program:

piątek, 16 marca

​Polska Filharmonia Bałtycka
12:00 Mind & Dream „Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele w czasach gdy wszyscy dookoła mają wywalone” – spotkanie dla młodzieży z Michałem Zawadką
13:00 Wokół komiksu biograficznego – spotkanie z Jackiem Frąsiem, Olgą Wróbel, Bartkiem „Henrykiem” Glazą i Anną Ostrowską-Warzechą; prowadzenie: Łukasz Kowalczuk

14:00 Spotkanie z Markiem Kamińskim, podróżnikiem i autorem książek; prowadzenie: Piotr Dobrołęcki

14:00 Księgarnie kameralne – panel dyskusyjny z Anną Karczewską
15:00 Język Le Corbusiera – spotkanie z Tomaszem Swobodą i Dorotą Jędruch; prowadzenie: Grzegorz Piątek
16:00 „Studium z dziejów wina w państwie zakonu krzyżackiego w Prusach (XIV-XV w.). Produkcja – dystrybucja – konsumpcja” – spotkanie z Maciejem Badowiczem.

12:00-14:00 Warsztaty tworzenia japońskich latawców;

(Odział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku)

15:00-17:00 Warsztaty tworzenia japońskich latawców;

(Odział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku)

sobota, 17 marca

​Polska Filharmonia Bałtycka

11:00 Świat oczami reporterek – spotkanie z Urszulą Jabłońską („Człowiek w przystępnej cenie”), Aleksandrą Lipczak („Ludzie z Placu Słońca”) i Karoliną Sulej („Wszyscy jesteśmy dziwni”); prowadzenie: Mariusz Szczygieł

12:00 „Gombrowicz. Ja, geniusz” – spotkanie z Klementyną Suchanow; prowadzenie: Paweł Wielopolski

13:00 Spotkanie z Iwoną Chmielewską, ilustratorką i autorką książek obrazowych; prowadzenie: Jarosław Borowiec

14:00 Premiera książki „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” – spotkanie z Cezarym Łazarewiczem; prowadzenie: Dorota Karaś

15:30 Spotkanie z Katarzyną Bondą, autorką bestsellerowych powieści kryminalnych; prowadzenie: Anna Burzyńska

17:00 „Reprywatyzując Polskę” – spotkanie z Beatą Siemieniako; prowadzenie: Łukasz Boniecki

11:00-12:00 Wydawnictwo Adamada: Książka nie zrobi się

sama – warsztaty tworzenia własnych książek (5-8 lat)

12:00-16:00 Ostry Dyżur Literacki – wartościowe rekomendacje

książkowe (do 8 lat)

13:00-17:00 Promkultura: Zrób sobie książkę – warsztaty

tworzenia książek i krojów pisma (6–10 lat)

16:00-18:00 Japońskie gry i zabawy; prowadzenie: Alicja

Ozga, Joanna Gillmeister i Anna Salamonik

Wydarzenia towarzyszące

14:00 Spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim o poezji i całokształcie twórczości; prowadzenie: Małgorzata Lebda (Instytut Kultury Miejskiej)

Czy i jak motywować dzieci

16:00 Przedpremiera książki „Komeda. Osobiste życie jazzu” – spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską; prowadzenie: Dorota Karaś (Nadbałtyckie Centrum Kultury)

16:00 Premiera książki „Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku” – spotkanie z Jackiem Friedrichem (Instytut Kultury Miejskiej)

19:00 Koncert czytany „Projekt: Prawda muzycznie” Mariusza Szczygła i zespołu Res Factum (Centrum Św. Jana – wydarzenie biletowane, informacja o biletach NCK)

20:00 Wernisaż wystawy prac z książek obrazowych Iwony Chmielewskiej (Sztuka Wyboru)

niedziela, 18 marca

11:00 „Miejsce i imię” – premierowe spotkanie z Maciejem Siembiedą;

prowadzenie: Piotr Mirowicz

12:00 Spotkanie z Anną Cieplak, laureatką Nagrody Conrada;

prowadzenie: Małgorzata Lebda

13:00 „Polska” – spotkanie z Marcinem Świetlickim; prowadzenie: Jarosław Borowiec

14:00 „Góry umarłych” – spotkanie z Tomaszem Hildebrandtem;

prowadzenie: Paweł Wielopolski

15:00 Spotkanie z Salcią Hałas, laureatką Nagrody Literackiej Gdynia;

prowadzenie: Anna Burzyńska

16:00 Światowa premiera książki „Tańczące niedźwiedzie” – spotkanie z Witoldem Szabłowskim; prowadzenie: Joanna Wiśniowska

Strefa dzieci (PFB – sala nad Motławą)

11:00-12:00 Magazyn Trzy Czte Ry: Bal przebierańców – warsztaty tworzenia masek-przebieranek (dla przedszkolaków)